Ara Öğünler Hakkında Bilmemiz Gerekenler

Ara Öğünler Hakkında Bilmemiz Gerekenler

Gün içinde 6 öğün – 7 öğün beslenmek gerekir cümlelerini sık sık duyarız. Peki bunlar sadece ana öğünlerden mi oluşmalı? Sadece yemek yemekle kas inşa edebilir miyiz? Bu soruların cevabı tahmin ettiğiniz üzere tabi ki “Hayır” olacaktır.

Ara öğünler aynı ana öğünler gibi günlük yaşamımızda büyük önem taşıyor. Özellikle vücut geliştirme sporcusu isek olmazsa olmazlarımızın arasında. Akıttığımız terlerin, çektiğimiz acıların karşılığını görmek istiyorsak ara öğünleri hayatımızın bir parçası haline getirmeliyiz. Spordan önce ki ve spordan sonra ki öğünlerin çok önemli olduğu gerçeğini unutmamak, istediğimiz vücut için bizi bir adım ileri götürecektir. Karın kası ve ayva göbeği arasında ki ince çizgiyi ortaya çıkaracaktır. Şimdi gelin bu konuda neler yapabiliriz, birlikte gözden geçirelim.

Kuru Meyveler ve Kuru Yemişler

Enerji üretimi ve kas yapımı özelliği ile hem spor öncesinde hemde spor sonrasında kullanabileceğiniz bu harika öğün; protein, karbonhidrat ve faydalı yağları sizlere sunar. İstediğiniz şekilde kuru meyve ve kuru yemiş kombini yaparak kullanabilirsiniz. Benim de kullandığım şekilde bir kombin önerecek olursam; antrenman öncesinde,

Badem, ceviz, kuru üzüm

Antrenman sonrasında ise hızlı yenilenme ve krampları önlemek amacıyla,

Ceviz, kuru kayısı, fıstık

Yumurta

Yumurtayı sadece ana öğün yani kahvaltı olarak değil ara öğün olarak da tüketebilirsiniz. Anne sütünden sonra ki en kaliteli protein kaynağı olarak önerilmesi bence önemini yeterince ortaya koymakta. Kolay hazırlanması yoluyla antrenmandan sonra yapabilir veya önceden haşlayarak yanınızda antrenman sonrası kaslarınızı beslemek için bulundurabilirsiniz.

Kinoa

Yüksek protein ve benzersiz lif içeriği ile ana öğün olarak kullanabileceğiniz kinoayı ara öğünlerde de tercih edebilirsiniz. Haşlayarak süt veya yoğurt ile birlikte tüketebilirsiniz. Aynı zamanda glikojen depolarını dolduran ve karbonhidrat sağlayan bu tahıl vazgeçilmezlerinizin arasında bulunmalı diye düşünüyorum.

Yaban Mersini

Yaban mersini başlı başına bir antioksidan. Bu özelliği sayesinde antrenmandan sonra toparlanmayı kat ve kat arttırıyor. Yoğurda karıştırıp mükemmel bir ara öğün oluşturabilirsiniz.

fitness-high-resolution-wallpapers (1)Aromalı Sütler

Eğer definasyon diyetinde değilseniz sizin için lezzetli ve bir o kadar da besleyici bir ara öğün sunuyorum. Protein, yağ, karbonhidrat, potasyum ve kalsiyum olarak oldukça zengin olan besin antrenman sonrasında toparlanmayı arttıracaktır. Antrenmandan sonra ki 45 dakika içerisinde içmenizi öneririm.

Muz

Vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olan bu besinimiz kas yenilenmesini oldukça arttırmaktadır. İçerdiği potasyum, demir, kalsiyum, sodyum ve iyot besin konusunda ki bakış açımızı oldukça olumlu yöne yöneltiyor.

Ananas

Ananas pürüzsüz bir cilt için, demir; güçlü bir kemik ve cilt için, kalsiyum içerir. Ayrıca kollegen oluşumu için C ve bizim için büyük önemi olan hücre yenilenmesi için ise B vitamini içerir. İçerisinde ki bromelain enzimi ile doğal bir antienflamatuvar (İltihap önleyici) görevi üstleniyor.

Yoğurt

İhtiyacınız olan protein ve karbonhidratı almak için oldukç önemlidir. Probiyotik yoğurdun içerisine ilave edeceğiniz meyveler ve yulaf ezmesi vücudunuzun daha güçlü olmasını sağlayacaktır. Sindirim sistemini düzenlenmekte büyük görevi olan yoğurdu hayatınızın parçası haline getirmelisiniz.

Kefir

Beslenme düzeyimiz oldukça yüksek olduğu için sindirim sorunlarını sık sık yaşarız. Kefir hem buna yardımcı olacak hemde bizim için oldukça değerli bir ara öğün konumuna gelecektir. Antimikrobiyal aktiviteyi üst düzeyde tutarak vücudumuzu bir adım daha önde tutar, kanseri önler.

Lor Peynir

Antrenman sonrası için harika bir ara öğün. Protein, kalsiyum, bakır, fosfor ve selenyum açısınan iyi bir kaynaktır. Kemik erimesini önler ve güçlü kemikler ortaya çıkarır. Kas onarımını hızlandırdığı ve besin değerleri yüksek olduğu için öğünlerinize ekleyebilrsiniz.

Beyaz Leblebi

Verdiği tokluk hissi ile diyet yapanlar için olmazsa olmazların arasındadır. Mideden aldığı asit fazlalı mideye rahatlama hissi verir. Antrenmandan önce kullanabilirsiniz.

Sağlıkla ve sporla kalın..

Burak Özkul

yazar olmak

YORUMLAR

WORDPRESS: 0