Balık Yağları Neden Kullanılmalı?

Balık Yağları Neden Kullanılmalı?

İster yağ kaybı ve kas kütle kazanımını en üst seviyelere çıkarmak yada sağlığınız için en iyi yolu seçmek olsun balık yağları beslenme programınıza eklemeniz gereken önemli gıda takviyelerindendir.

Balık Yağları Nedir ?

Balık yağı, yağlı balık dokularından üretilen yağ asidi formudur. Balık yağları bir kaç yıldır sağlık araştırması açısından en önemli olan omega-3 yağ asitlerini dahil eikosapentaenoik asit (EPA) ve dokosaheksaenoik asiti (DHA) içerir. Diyetlerinde yağlı balık tüketen bireylerin balık yağı kapsülünü ekstra olarak fazla tüketmelerine ihtiyaç yoktur. Bununla birlikte vücudumuz için önemli olan civanın balıklarda yüksek oranda bulunduğu unutulmamalıdır. Eğer civa seviyesi fazla olursa problemlere yol açabilir bu yüzden dengeli şekilde tüketilmesi tavsiye edilir. Yağlı balıkların vesilesiyle birlikte balık yağı kapsülleri ihtiyaçlarınıza ulaşmada en iyi yol olacaktır.

Balık yağlarının 3 önemli yararı:

  • Kolesterol seviyesini düzenler
  • Ruh halinize fayda sağlar
  • Kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur
  • Sağlıklı Kolesterol Seviyesini Destekler

Balık yağı ile zaten normal aralıkta olan sağlıklı kan kolesterol profilini destekleyebilir ve tavsiye edilen miktarda alındığında vücuttaki triasilgliserol konsantrasyonlarının sağlıklı seviyelerde ki gibi günde 3-6 gram balık yağı eklenmesi, HDL’nin LDL’ye sağlıklı oranlara katkıda bulunmasına yardımcı olabilir.

Balık yağını kullanmaya başlayarak, bunun yanı sıra taze meyve ve sebzeler açısından zengin bir beslenme programı ile genel sağlık ve esenliği destekleyebilirsiniz.

  • Kemik Gelişimini Destekler

Kemik yoğunluğunu korumak söz konusu olduğunda akla sadece kalsiyum, D vitamini ve magnezyum gelmemelidir. DHA, omega-3 yağ asitleri kemik sağlığı için oldukça önemlidir. Omega-3 destekleri kemik yoğunluğunu korumakta oldukça başarılıdır ve osteoporoza (kemik erimesi) karşı en büyük destekçilerinizden biridir.

Genel kemik sağlığınızı desteklemenin en iyi yolu, düzenli olarak diyetinizde yeterli miktarda kalsiyum aldığınızdan emin olmaktır. Omega-3‘ün omega-6 yağ asitlerine iyi bir oran aldığından emin olmak önemlidir. Çok fazla omega-6 tüketimi ve çok az omega-3, aslında daha düşük bir kemik mineral yoğunluğu riski altına sokabilir.

  • Psikolojik Destek

Araştırmalar şunu gösteriyor ki beslenme programına eklenen balık yağları düzenli olarak kullanıldığında ruh halini düzenlemeye yardımcı oluyor. Birçok insanın beslenme şekli çok işlenmiş gıdalarla dolu olduğundan, sağlıklı bir sistemi desteklemek için yeterli miktarda kaliteli besin alınamamaktadır. Bu sadece depresyon ve anksiyete gibi ruh hali bozukluklarını daha da arttıracak stres birikimine katkıda bulunur. Omega 3 ün beyindeki işlevinin depresyonu önlemede etkili olduğu da belirtilen bir bulgudur. Depresyonda olan hastalarda yapılan incelemede omega 3 oranının düşük olduğu görülmüştür. Omega-3 destekleri ile depresyon sorunu ile mücadelede daha iyi sonuçlar alınabiliyor. Yüksek dozda (2 gram ve üzeri) kullanıldığında omega-3 destekleri depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlara ve psikoterapi yöntemlerine destek sağlayabiliyor. Burada dikkat edilmesi gereken nokta şu: Orta ve ağır düzeyde bir depresyonu sadece omega-3 destekleriyle tedavi etmeye kalkmak doğru değil!  Omega-3 desteklerini antidepresanlara destek olarak kullanmak gerekir.

balik yağı kullanımı
Balık yağı tüketimi, sıklıkla “iyi hisset” hormon olarak adlandırılan vücuttaki serotonin seviyelerini desteklemeye yardımcı olur.
Balık yağı ile takviye ederek, stresi yönetmenize yardımcı olabilecek vücuttaki kendi serotonin salınımını doğal olarak destekleyeceksiniz.

fish oil balık yağı

Sonuç Olarak

Görüldüğü gibi balık yağı takviyesi size bir çok yarar sunuyor. Balık yağı mutlaka kasınızı hızlanan bir tempoda doğrudan geliştirmenizi sağlamayacaktır. Ancak dolaylı olarak antrenmanlarınızın kalitesini desteklemeye yardımcı olacaktır. En önemlisi, balık yağı takviyesi genel sağlığınızı geliştirir ve bu da daha uzun bir süre egzersiz yapmanın anahtarıdır.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0