Kas Ağrılarımızdan Kurtulmanın Yolları

Kas Ağrılarımızdan Kurtulmanın Yolları

Bir spor salonuna gidiyorsanız kesinlikle eğitmenlerinizi dinleyin. Size 3 set, 12 tekrar yap dediği bir çalışmayı, siz 4 set 15-20 tekrar yapmayın. Hareketlere alışkın olmayan kaslarınıza birden yüklenmeyin. O an kendinizde o gücü hissedebilirsiniz ama ertesi gün kolunuzu kaldıramayacak duruma gelebilirsiniz.

Size kas ağrılarının azalması için şunları önerebiliriz.

  1. Masaj yaptırın. Kaslarınızda biriken laktik asiti atmanın bir yolu da kan dolaşımını hızlandırmaktır. Hızlanan kan dolaşımı, biriken laktik asidi kaslardan temizleyeceği için ağrılarınıza faydası olacaktır.
  2. Duş! Kesinlikle ve kesinlikle spor sonrası güzel bir duş alın. Sıcak bir banyo sizi mental ve fizyolojik olarak rahatlatır. Oluşan rahatlama, kasılı kalan kaslarınızın gerilimini azaltarak oluşan ağrılarınızı dindirecektir.
  3. Soğuk ve sıcak uygulayın. Ağrıyan kaslarınıza bir havlu yardımıyla soğuk ve sıcak uygulamayı deneyin. Böylece yine ağrıyan kaslarınızdaki kan dolaşımı hızlanacaktır.
  4. Çivi çiviyi söker. Spor yapmaya devam edin. Eğer ki spor yapmayı bırakırsanız yine başa dönersiniz. Kendinize işkence yapmanın bir anlamı yok. Özelikle egzersizlere başlamadan önce ısınma hareketlerini es geçmeyin. Eğer yapmazsanız çok ciddi sakatlanmalara yol açabilir.
  5. Aspirin. Antreman öncesi ve sonrası bir Aspirin almak vücudunuzun hamlılığını biraz azaltıyor. Kanı sulandırıyor ve hafif ağrılarınızı alıyor.
  6. Brokoli! Her ne kadar Brokoli beğenilmeyen bir sebze olsa da çok iyi gelecektir. Spordan önce, küçük bir servis tabağıyla brokoli yerseniz potasyum dengenizi sağlarsınız ve bu da, spordan sonra oluşacak kas ağrılarını giderir. Brokolideki proteini de unutmayalım.
  7. Düzenli beslenin. Kaybettiğiniz kalori ve ihtiyacınız olan proteine dikkat edin. Gün içinde ihtiyacınızı karşılayın. Aktivite sonrasında en geç yarım saat içinde beslenin.
  8. Alkol almayın Bol bol su için… Bolll boollll. artık bunu bilmeyen, duymayan yoktur herhalde spor sonrası alacağınız alkol testosteron düzeyinizi düşüreceği gibi kaslarınızın su ihtiyacını karşılamasını engeller.

 

YORUMLAR

WORDPRESS: 0