Ürün İnceleme: Xpro Bcaa 8100 Powder

Ürün İnceleme: Xpro Bcaa 8100 Powder

Bu yazımda Xpro markasının yeni ürünü toz BCAA’yı inceleyeceğim.

Ürün 429 gram olup 30 servislik kullanıma sahip. Bir ölçeği 14,3 gram olup. 8,1 gram BCAA ve 3,1 gram glutamin içeriyor.

Ürünün içeriğine bakalım.

BCAA içeriğinin piyasaya göre oldukça yüksek olması dikkat çekiyor. Hatta en yüksek BCAA içeriğine sahip ürün olduğunu söyleyebiliriz.

BCAA – branched chain amino acids- dallı zincirli aminoasitlerdir.**elzem aminoasit: vücut tarafından sentezlenemeyen mutlaka dışarıdan alınması gereken aminoasittir.

  Lösin, İzolösin, Valin tüm insanlar için elzemdir yani dışarıdan besin yoluyla alınması gerekir. Ancak artan ihtiyaç durumu mevcutsa takviyelerle ek yapılabilir. Bu üç amino asit enerji verdiği için spor sırasında size yardımcı olurlar. Dayanıklılığı arttırmaya, nitrojen dengesine ve protein sentezine yardımcı olur. Bunun yanı sıra BCAA, antrenman sonrasında kaslarda oluşan yanmayı azaltır, testosteron üretimini kısıtlayan ve kas yıkımını arttıran katabolik bir hormon olan kortizolu da baskılar.

Spor sonrasında yerine konması şarttır.

75 kg olan ortalama bir bireyin BCAA ihtiyacı şöyledir;

Lösin : 1050 mg

İzolösin: 750 mg

Valin: 750 mg

Whey mi BCAA mı?

Neden bazı sporcular whey yerine bcaa seçiyor ya da Whey + Bcaa kullanıyorlar?
Çalışma esnasında en fazla ihtiyaç duyulan aminoasitler lösin başta olmak üzere lösin, izolösin ve valindir. Whey proteini, markadan markaya değişmekle birlikte çalışma için gerekli bcaa eksiğini karşılayamayabilir.  Karşılasa dahi daha kompleks yapıda bir ürün olduğu için emilim ve kullanım süresi Bcaa takviyesine göre daha uzun olacaktır. Ya da sadece ihtiyacı olduğunu düşündüğü amino grubunu alarak yağ yakma oranını arttırmak isteyen sporcu wheyden gelecek kaloriyi kısmak adına sadece Bcaa tercih ediyor olabilir.

Kaslara enerji verdiği ve kas onarımına katkı sağlaması açısından kısıtlı kalori değerine sahip diyet uygulayanlar, definasyon dönemindeki sporcular,düşük karbonhidrat alanlar,ketojenik diyet uygulayanlar,paleo diyeti uygulayanlar için ideal bir takviyedir.Enerji verici ve kas onarıcı etkisinden dolayı antrenmandan önce değil; hem önce hem sonra ya da antrenman sırasında ve/veya sonrasında almak daha mantıklı olacaktır.

Fakat sabah aç karnına spor yapılacaksa mutlaka 30 dakika önce almakta fayda var. Bu sayede hem yağ yakımı sağlanır hem kaslar desteklenir hem de çok düşük kalori alınmış olunur.

SATIN ALMAK İSTİYORUM

Ürünün Glutamin içeriği ölçek başına 3 gram. Bu sakatlanmalara karşı standart koruyucu miktar olarak sayılabilir. Eğer kullandığınız diğer takviyelerde de 2-3 gramlık glutamin eki varsa o zaman etkili bir miktarda alım yapmış olursunuz.

Glutamin; vücudumuzda bulunan amnoyak ve glutamik asitten sentezlenen bir aminoasittir. Vücutta sentezlenebildiği için Elzem aminoasitler arasında yer almasa da faydaları açısından günümüzde elzemliği tartışılmaktadır.

Böbreklerde amonyak üretimini sağlar yani böbreklerin düzgün çalışması için gereklidir. Ayrıca beyin oksidasyonu için kaynak sağlar. Yani beynimize oksijen gitmesini ve sağlıklı çalışmasında görevlidir.


Bunların haricinde çok etkili oldu
ğu iki nokta daha var:

– Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek.

– Sindirim sisteminin çalışmasını düzenlemek.

Özellikle bağışıklık üzerine önemli etkilerinden dolayı gerek hastanelerde durumu kritik olan hastaların beslenme tedavisinde gerekse düzenli spor yapan bireylerin sakatlanmalarını önleme ve iyileşmelerinde altın değerindedir.

Glutamin takviyesinin Kas kitlesini arttırmak üzerine güçlü bir etkisi yoktur ancak yoğun fiziksel aktivite sonrasında düşen glutamin düzeyini yükselterek halsizliği azaltır, zihinsel yorgunluğu alır, bağışıklığı arttırır.

Günlük koruyucu etkisi 5-10 gram ile sağlanabilir. Bireyin yaptığı spora ve fiziksel durumuna göre bu miktar arttırılabilir.

1 ölçeğindeki B6 vitamini içeriği 0.61 mg.dır ve günlük ihtiyacın neredeyse yarısını karşılar.

B6 vitamini;

1934 yılında keşfedilen vitamin; büyüme ve yaraların iyileşmesini sağlamak için gerekli bir vitamin olarak açıklanmıştır. Isı ve oksijene duyarlı olduğu için besinleri pişirdiğinizde B6 içeriğinin maalesef yarısı kaybolmaktadır. Ayrıca bağırsaklarımızda bir miktar sentezlenebilir ama insan vücudu bunu kullanamamaktadır.

Dokularda depolanma miktarı az olduğu için her gün düzenli olarak dışarıdan (besinler/preparatlar) alınması şarttır.

– Sinir sisteminin çalışmasında,

– Büyüme ve doku tamiri ile ilgili birçok tepkimede,

– Kötü kolesterolü düşürmede,

– Damar tıkanıklığı ve kalp krizi riskini azaltmada,

– Bağışıklık sistemini korumada,

– Böbrek taşlarının oluşumunu önlemede,

Görev alır.

Ürünle ilgili görüşlerimi toparlamam gerekirse;

Toz olması ve ölçek içermesiyle kolay kullanım sağlıyor. Almak istenilen dozajı antrenman öncesi ve sonrasına bölebilir ya da miktarı rahatça 1,5 katına çıkartabilirsiniz. Xpro BCAA 8100 powder; yüksek BCAA içeriğiyle ve düşük kalorisiyle bizden tam puan aldı.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0