10 Adımda Hızlı Koşma Teknikleri

10 Adımda Hızlı Koşma Teknikleri

Birden bire inanılmaz değişimler göremezsin tabi ki ama bazı antrenmanlarla koşma hızınızı arttırmak mümkün..

Koşma hızınızı arttırmanız için öncelikle yağlardan kurtulup kas kütlesi elde etmeniz ve antrenmanların sürekliliği önemlidir. Aynı şekilde farklı antrenmanlar yaparak, antrenmanlara sadık kalarak başarı elde edersiniz. Püf Noktalara ve antrenmanlara gelecek olursak.

1. İnterval Antrenman

Bu antrenmanı yaparak hızınızın ve dayanıklılığınızın gözle görülür biçimde değiştiğini fark edeceksiniz. 1 dakika jogging (yavaş tempo) 30 saniye çıkabildiğiniz en yüksek hızla koşun ve bunu durmadan en az 10 kez tekrarlayın.

2. Patlayıcı Güç!

Patlayıcı güç 100 m – 200 m koşucularının en büyük özelliklerindendir. Maximal yapılan coğu antrenmanlar işe yarar. Bazı istasyon çalışmalarıda patlayıcı gücü arttırır.

3. Yokuş Yukarı Koşulara

Aslında ne kadar zor görünsede gücünüzü ve hızınızı arttıran antrenmanlardandır. Yokuş yukarı bir tepe bulun. 100 – 150 – 200 m gücünüze ve dayanıklılığınıza bağlı olarak mesafeyi ayarlayın ama acemi bir koşucuysanız 40-50 m. de koşulara başlamanız iyi olur. Yokuş yukarı olarak hızlı tempo koşun dinlenerek inin. Bunu 10 kez tekrarlayın.

 

4. Adım Sıklığı

Ne kadar hızlı ve sık adım atarsanız o kadar çok mesafeyi kısa sürede kat edersiniz. Adım sıklığınızı arttırmak için merdiven antrenmanları, çabuk kuvvet gerektiren istasyon çalışmalarıyla geliştirebilirsiniz.

5. Dik Durun

Koşarken öne doğru eğilme ya da geriye doğru yaslanmak koşu hızını düşürür. Koşarken postürünüzün düzgün olması vücudunuzun kasılmamasının ve rahat olmasına yardım eder. Olabildiğince dik düzgün postürde durmaya özen gösterin.

6. Karın Kasları

Karın kasları bu konunun en büyük ölçütlerinden olması muhtemel. Vücudun dengesini sağlayan ve hareket etmesine yardımcı olan kasların hızınıza etkisi vardır.

7. Gevşeyin.. Relax..

Hızlı koşmaya çalışırken nefes almayıp vücudu oksijensiz bırakarak vücudumuz kasılabilir. Buna dikkat etmelisiniz rahat nefes alıp vücudu kasmamalısınız.

tempolu-koşu8. Jimnastik

Mutlaka her antremana başlarken ve bitirirken güzel bir ısınma ve soğuma jimnastiği yapmalısınız. Sakatlıklara engel olmak için ve kasların gelişmesi için başlamadan 15-20 ve bitirirken 15-20 dk muhakkak jimnastik yapmalısınız.

9. Tempolu Koşular

Bu antrenman tarzıyla hızlı koştuğunuz mesafeyi arttırabilirsiniz. Duraksamadan 5 dk tempolu 5 dk jogging (yavaş tempo) koşun bunu 10 kez tekrarlayın.

10. Dinlenme

En önemli ölçütlerden biri de yeterli dinlenme. Sprint antrenmanlarında örneğin 10 tane 100 m koşacaksanız ard arda koşmanız size hiçbir fayda sağlamayacaktır. 1 tane koşun nefesiniz düzelene kadar bekleyin sonra bir daha.. Antrenmanlarda ve Antrenman sonrasında yeterince dinlenmelisiniz.

Sezer Çallı – Sprinter ATLET

yazar olmak

YORUMLAR

WORDPRESS: 1
  • comment-avatar

    Teşekkürler verdiniz bilgiler için.