Neden Sporda Başarısız Oluyorsunuz?

Neden Sporda Başarısız Oluyorsunuz?

Neden Sporda Başarısız Oluyorsunuz?

Göbekten kurtulmak, kilo almak, sıkılaşmak, sağlık durumunuzu düzeltmek ve daha birçok sebep. Öyle ya da böyle hepimizin spora başlamak için geçerli bir nedeni var fakat herkesin geçerli bir motivasyonu olmasına rağmen neden sadece küçük bir kesim başarılı olabiliyor?

Herkes gibi yaşayıp, herkesten farklı olmayı istemek

Başarısız olduğunuzu, hedeflerinize ulaşamadığınızı düşünüyorsanız kendinize ilk olarak elinizden geleni yapıp yapmadığınızı sormalısınız. Yıllar içerisinde sayısız kişiyle çalışma, sayısız kişiyle iletişim kurma imkanım oldu ve şunu üzülerek söylemeliyim ki yeterli çabayı göstermiyoruz. Herkes gibi yaşayıp, herkesten farklı olmak istiyoruz. Hal böyle olunca hayal kırıklığı ve başarısızlık kaçınılmaz oluyor. Daha anlaşılır olması adına günlük hayattan basit örneklerle devam edelim.

Saatlerce dizi izleyip 45 dakikayı yemeğe ayıramamak

İstediği sonuçları alamadığını söyleyenlere ilk olarak beslenme düzenlerini sorarım. Çoğu zaman dışarıda yemek yemek zorunda kaldıklarını ve bu yemeklerin de sağlıksız olduğunu söylerler. Neden kendi yemeklerini hazırlamadıklarını sorduğumda ise vakit bulamıyorum derler. Bu en büyük bahanelerden biridir ve sizi mutlak başarısızlığa sürükler. İnternette gezmeye, dizi izlemeye, dedikoduya, ona-buna-şuna vakit ayırabiliyorken yemek hazırlığı için günde 45 dakika ayıramamak maalesef geçerli bir sebep değildir. Buna ayıramıyorum değil, ayırmıyorum denir. Bunu dediğiniz anda da ilk golü kalenizde görmüş olursunuz. Vaktiniz kısıtlı olabilir, iş hayatınız yoğun olabilir, okul sizi zorluyor olabilir fakat 45 dk, bilemedin 1 saat ayırıp birkaç günlük öğün hazırlığı yaparak başarı merdivenlerini emin adımlarla çıkmaya başlayabilirsiniz.

göbekten kurtulmak, kilo almak, sıkılaşmak, sağlık durumunuzu düzeltmek
Doğru planlama yapamamak

 Haftada 5-6 gün spor salonuna gitmek veya her öğüne dikkat etmek başarılı olmak için maalesef yeterli değildir. Hedefleriniz doğrultusunda, güncel durumunuza ve imkanlarınıza uygun şekilde, doğru antrenman ve beslenme programlarıyla ilerlemek gelişim ve başarı için vazgeçilmezdir. Spor salonuna gitme sıklığınız kadar salonda bulunduğunuz süreyi nasıl geçirdiğiniz de önemlidir. Diğer yandan ne yediğiniz önemlidir fakat ne kadar ve ne zaman yediğiniz de hayati önem taşır. Biliyorum, bunların hepsine dikkat edebilmek kolay değil ama gerçek başarılar da maalesef kolay kazanılmaz.

Her şey hemen olacak zannetmek

Antrenman, beslenme, dinlenme üçgenindeki her şeye kusursuz olarak dikkat etseniz de bu spor sabır sporudur. Yılların birikimi sonucu oluşan yağlanmalar bir anda geçmeyeceği gibi, zayıflıktan şikayet ediyorken beslenmenizi düzeltir düzeltmez istediğiniz kilolara bir anda çıkamazsınız. Hedefiniz ne kadar büyükse o kadar sabretmeniz, vücudunuz ne kadar zor tepki veriyorsa o kadar disiplinli ve istikrarlı olmanız gerekir. 3 hafta sağlıklı beslenip, sıkıldım diyecekseniz veya 2 ay düzenli antrenman yapıp ben oldum yanılgısına kapılacaksanız oturup tekrar düşünmeniz gerekecek. Tüm bunların bilincindeyseniz de başarılarınızın keyfini çıkarmaya hazır olun! Bu spor emeklerinizin karşılığını ayna karşısında da psikolojik olarak da sonuna kadar verecektir.

Güçlü kalın,

gymbat, neden sporda başarılı olamıyorsunuz

YORUMLAR

WORDPRESS: 0