Protein Kullanıyorum Neden Kaslarım Gelişmiyor?

Protein Kullanıyorum Neden Kaslarım Gelişmiyor?

Kaslarımızın protein yapısına sahip olduğunu biliyoruz. Proteinlerin yapıtaşları ise aminoasitlerdir.

Vücut ağırlığına, yapılan spora ve yaşa uygun protein almak tabi ki çok önemli ancak gözden kaçırılan bir nokta var. 21 çeşit aminoasit var ve kas yapımı için bu aminoasitlerin dengeli oranlarda alınması gerekir. Her besinin görünümü farklı olduğu gibi içerdiği protein de farklı aminoasitlerden zengin ya da fakirdir. Tek tip beslenme ya da protein alımını sadece yumurta ve protein tozuna dayandırma yanlış bir yöntem olur.

Sonuçta protein tozu da peynir altı suyundan elde edilir ve sadece protein tozuna yüklenmek tek tip besinden protein aldığınız anlamına gelecek.


Peki aminoasit çeşitlendirmesi için ne yapmak gerekir ?
                

Sürekli tavuk yemek yerine kırmızı et, balık çeşitleri, hindi ve deniz ürünleri tercih edebilirsiniz. Aynı şekilde sürekli haşlanmış makarna yerine pirinç lapası, yulaf ezmesi, bulgur, bezelye, tatlı patates, soya ve baklagiller tercih edilebilir.

Süt ürünlerini çeşitlendirerek yoğurt yerine süt, kefir, yoğurt suyu ve lora şans tanıyabilirsiniz.

Yüksek miktarda protein içermese de kuruyemişleri farklı aminoasitlerden faydalanmak adına ara öğünlerinize ekleyebilirsiniz.

Ya da aminoasit ürünleri ve BCAA eklemesi yapabilirsiniz.

Toplam protein alımınızı ise kilo başına 1.3 gram ile 1.7 gram arasında tutmakta fayda var bu değer spor seviyenize göre arttırılabilir.

Tabi ki kaslarınızın gelişimi sadece beslenme ve takviye gıdalar ile de mümkün değil. İyi bir antrenman programı ve uyku düzeni kas gelişiminiz için olmazsa olmazlardan.

Bonus bilgi: Yeterli miktarda protein alıp, saflaştırılmış şeker içeren besinleri hayatınızdan uzak tutup kompleks karbonhidratlardan beslenerek kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskinizi azaltmış olursunuz.

yazar olmak

YORUMLAR

WORDPRESS: 0