Karın Kası Nasıl Yapılır?

Karın Kası Nasıl Yapılır?

Karın Antrenmanı: Karın Kaslarınızı Görememenizin Nedenleri?

Salonlarda saatlerce zaman harcayıp hala karın kaslarınızı göremiyor musunuz? Belki de bazı konularda hata yapıyorsunuzdur! Bu yazımda sizlere karın kaslarınızı neden göremediğiniz ve neler yapmanız gerektiği hakkında ipuçları vereceğim.

Eski çağlarda Yunanlılar ve Romalılar karın kaslarının görünmesini sağlık, güç ve fiziksel uygunluğun sembolü olarak görüyorlardı. Farkındaysanız yapılan bütün heykellerde mükemmel bir karın kaslarına sahip oldukları görülmektedir.

Günümüzde de izlediğimiz filmlerden etkilenip kaçımız karın çalışmaya başlamadık? Karın kaslarına sahip olmak kolay değildir, öncelikle yaşamınızı değiştirmeniz gerekir. Her antrenmandan sonra hamburger yemeye gittiyseniz ve hala sonuç alamıyorum diyorsanız. Hataların birden fazlasını yapıyorsunuz demektir.

karın kasları nasıl yapılırKarın bölgenizde yer alan yağları mümkün olduğunca azaltmanız gerekmektedir.

Güçlü karın kasları görünen karın kaslarınızın en önemli bileşeni değildir. Düşük yağ oranı. Karın bölgenizi kaplayan çok fazla vücut yağınız mevcut ise, kaç saatlik Crunch, kaç saatlik Leg Raise yaptığınızın hiçbir önemi yoktur.

Karın kaslarına ulaşmaya yönelik yapacağınız ilk etkili adım diyetinizi temizlemektir. Vücudunuzda yer alan yağ yüzdesini düşürmek ve karın kaslarınızın ortaya çıkmasını sağlamak adına akıllı bir yemek planına ihtiyacınız vardır. Aksi taktirde spor salonunda yapmış olduğunuz bütün çalışmalar sonuçsuz kalır.

Karın egzersizleride diğer bölge egzersizlerinden çokta farklı değildir.

Çoğu kişinin gözünde karın kasları gövdenin ortasında bulunan küçük kaslardır. Ancak kas sistemiz aslında düşündüğünüzden daha karmaşık bir yapıya sahiptir.

Karın duvarımız Rectus Abdominus’un kenarları boyunca uzanan iç ve dış oblikler altında yatan çapraz Abdominusdan oluşmaktadır. Karın kasları gövdenin esnetilmesi, uzatılması ve döndürülmesine yardımcı olur. En önemlisi, kaslarda da gövdenin fleksiyon, ekstansiyon ve rotasyona karşı dengede durmasına olanak sağlar. Karın kaslarının da vücutta yer alan diğer kas grupları gibi farklı açılardan eğitilmesi gerekmekte, böylece daha iyi patlayabilirler…

Yeterince ağır çalışmıyorsunuz.

Sözümü netleştireyim, vücudun belirli bölgelerinde daha sıklıklar tekrar yaparak vücut yağını kaybedemezsiniz. Yağlardan kurtulup karın kaslarını elde etmenin yolu yavaşça ve kademeli olarak Kardio, beslenme ve direnç eğitimlerinden geçmektedir.

Ne yazık ki, karın yağları genellikle sonuncu sırada yer alır ve geri dönenlerden ilkidir. Karın kaslarında anahtar tutarlılıktır. Karın kaslarını ortaya çıkarmak kişiden kişiye aylar belki de yıllar sürebilir. Ancak mutfakta akıllı olduktan sonra sonuç kaçılmazdır.

karın kasları yaparken en çok yapılan hatalar
Karın kaslarını her gün mü çalışıyorsunuz?

Bu çok hassas bir konudur. Çünkü pek çok yarışmacı karın kaslarını her gün kendi dozunda çalışır. Ama tabiki yarışmacılarda karın kaslarını yıllar içerisinde inşa etmektedir. Yarışmacıların yaptıkları her zaman sizin için doğru şey olmayabilir.

En iyi sonuç için, haftada 2 veya 3 kez direk karın antrenmanı yapın. Geliştikçe ve güçlendikçe, egzersiz süreniz kısalabilir ve bu şekilde diğer bölge antrenmanlarına da karın egzersizlerini ekleyebilirsiniz.

Diyetinizde yer alan içeriği sıkça değişebilirsiniz, sabit kalmayın!

Çoğu kişi karın kaslarını göstermek için sert diyetlere ve yarışma öncesi diyet tarzında beslenme planlamalarına girerler. Ancak sezon bittikten sonra her bulduklarını yemeye başlarlar, Kardio yapmayı bırakır ve kısa bir süre içerisinde karın kaslarına elveda derler. Beslenme tutarsızlığını bırakın ve sporu yaşam biçimi haline getirin. Sezonlar yapmayın.

Yasin Diyadin

BAU Beslenme Uzmanlığı ve Dietetik 2
2. Kademe Vücut Geliştirme Eğitmeni

gymbat karın kasları

YORUMLAR

WORDPRESS: 0