Zirveleri Keşfetmek – Seyfi Durmaz

Zirveleri Keşfetmek – Seyfi Durmaz

Tehlikeli diye adı çıkmış bir sporun aslında bilinmeyenlerinden bahsetmek istiyorum. Tırmanış !! Zirvelere dokunmak, bilinmeyen yerlere yükselmek.
Spor belirli riskler göz önüne alınıp tüm bunlara karşı güç, irade ve disiplin oluşturmak amacıyla ön hazırlıktır. Ve bu işin bir amacı, ruhu vardır. Dumbell ı kaldırıp, indirmek olarak tarif edilemez. Hangi spor dalı olursa olsun güçlenmek, ruhunuzu hazırlamak işin püf noktası ki buna antrenman diyebiliriz.
Bir yerlere tırmanmak ufaklıktan beri cazip gelen bir iştir, herkes için. Sıcak bir sobaya dokunmak gibi. Farklı bir bakış açısı için, neden? sorularını bırakmanız gerekecek. Neden tırmanılır, neden koşulur vb. İçinizden bunu yapmak gelir ve çalışırsınız. Tatlıdan, tuzlu dan uzak durarak disipline olan ruhunuz, koşarak, egzersiz yaparak da vücudunuz hazırlanır.

seyfidurmaz-1 Tırmanmak içinde birçok dal bulundurmakta. Günümüzde ülkemizde hızla gelişmekte. Fakat popüler değil. Çünkü zor bir spor. Evet yeni başlayan olarak bir rotaya (kayada, yapay duvarlarda tırmanılacak belirli zorluk derecesindeki çıkılacak yer) çıkabilirsiniz. Fakat bu bir zaman sonra yeterli gelmez daha yükseğe daha zor sizi psikolojik olarak da zorlayan derecelere tırmanmak istersiniz. Ve tamda burada antrenmanlarınız ön plana çıkar. Her ne kadar teknik olarak çok büyük bir payda varken işin alt yapısı tamamen antrenmandır.

Diyelim ki tırmanmak istiyorsunuz yada antrenmanları nelerdir öğrenmek. O halde kısaca bahsedeyim. Teorik olarak akıla girdikten sonra değişken ve kişiye özel bir program belirlenir. Standart bir program herkes de gelişim olarak geri dönmez.

seyfidurmaz-2Her sporda olduğu üzere karın kasları işin en büyük rol modelidir. Efektif çalışmak ve standartların üstünde bir performans için, workout yapmalısınız. Parklara çıkın street-workout a bir göz atın. İnanamayacaksınız. Sporda kendi vücut ağırlığınızla güçlenme esastır.

Muscle up, front lever hareketlerini aratıp başlangıç ve çalışma programlarını rahatlıkla bulabilirsiniz. Zamanla sizi fazlaca güçlendirecek ve vücudunuza komut vermeye başlayacaksınız. Dips, squat, deadlift, plank bu muhteşem 4’lüyü de asla es geçmemeli.

Parmak ve ön kol kasları ilerleme kaydetmek için sık çalışılmalı ki bunun için spora ait kendi terimleri olan araç, gereçler var iletişim bilgilerimden ulaşabilir her türlü bilgi alabilirsiniz. Paylaştıkça güzel her şey. Sporla kalın ve hissedin!

s3yf1@windowslive.com

kendinigoster

YORUMLAR

WORDPRESS: 0