Yeni Yılda Hedeflerini Belirle I.Bölüm

Yeni Yılda Hedeflerini Belirle I.Bölüm

Yeni yılda form tutma kararlarınızın başka bir neden ile değişmesine izin vermeyin. Bu yıl mükemmel bir plan oluşturun ve mücadele için hazırlanarak yeni yıla girin.

Aralık geldiğinde sıfırlama düğmesine basmayı ve yenilenmiş bir coşkuyla Yeni Yıla başlamayı bekleriz. Hatta her şeye başlamak için yeni bir çift spor ayakkabısı sipariş ederiz. Yeni hedeflere ulaşmak ve yarıda kalmış eskilerini devam ettirmek kararlılığındayızdır. Hepimiz böyle coşkulu ve donanımlıysak pek çoğumuz neden çuvallar ve sonunu getiremeyiz?

Scranton Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre, Amerikalıların %45 i genellikle Yeni Yıl için kararlar alırlar. Bu kararların çoğu kilo verme yönündedir – tam olarak %38 i insanların dörtte üçü ilk hafta boyunca hedeflerine bağlı kalırken, yarısından fazlası altı ay içinde çuvallar. İstatistikler spor salonu üyeliklerinin %60 ının kullanılmadığını göstermektedir. Bu durumun ülkemizde de değişeceğini pek sanmıyorum.

Öyleyse, spor salonundaki ocak ayının yeni yüzlerine ne olmaktadır? Formda kalma psikoloğu değilim, ancak yeni hedeflerden esinlenmeyle hissedilenler ve sonradan ilgiyi kaybedip, işi bırakma ile ilgili bir iki şey biliyorum. En çok istediğiniz şeyin ulaşılmaz görünmesinin yarattığı hissi bilirsiniz. Ancak her başarısızlıktan ileride başarılı olmamıza yardımcı olan dersler çıkarırız.

Bu dersler bir ana fikirde toplanmakta: Başarmanız için gereken tek şeyin hevesiniz olmasına izin vermeyin. Motivasyon seviyeleri inip çıkan gelgitler gibi dalgalanır. Başarmak için sadece hevesinize bağlı kalırsanız yarıda bırakmanız yüksek olasılıktır. İyi bir plana ve sürece ihtiyacınız var.


1. 
ERİŞİLEBİLİR HEDEFLER BELİRLEYİN

Hedef belirlemede gördüğüm en büyük hatalardan biri yürümeye başlamadan önce koşmayı istemektir. İlerleme çarçabuk olmaz onun yerine küçük, etkili bebek adımları ile olur. Büyük hedefleri daha küçük ve gerçekleştirilebilir mini hedeflere indirgeyin. Bu, bir büyük hedefe ulaşmada hüsran yaşama riski yerine, size her bir küçük hedefe eriştiğinizde kutlama ve hevesinizi canlı tutma imkânı da verir. En iyi tarafı artık sözünüzü yerine getirmek için çok yüksek seviyede motivasyona ihtiyacınız olmamasıdır. Hedefi basitleştirdikçe ona ulaşmak için daha az motivasyon gerekecektir..

2. GÖRÜNÜR HEDEF BELİRLEYİN—ONU AÇIKÇA GÖRÜN

İster kilo vermek isteyin, ister vücut geliştirmek ya da sadece iyi hissetmek isteyin ne yapmak istediğiniz konusunda genel bir fikriniz vardır. Öyleyse sorun ne? Hedefiniz çok genel. Unutmayın, hedefiniz sizin dayanağınızdır. Zayıf bir hedef yolun başındaki ayak bağıdır.

Moda olan sözcükler ve ifadeleri hedeflemek yerine —çöp gibi, kilo verme, kas yapma— hedeflerinizi filmlerinizden alınmış gerçekçi bölümler olarak zihninizde canlandırın. Her şeyi kesin ayrıntı olarak görebilmelisiniz.

Kilo vermeye önem verme? Kendinize aşağıdaki soruları sorun:

  • Kaç kilo vermek istiyorsunuz?
  • Hedeflediğiniz vücut yapısı ne?
  • Daha küçük bedene sığmak nasıl bir duygu?
  • Arkadaşlarınız, aileniz ve iş arkadaşlarınızın ilerlemeniz karşısında nutku tutulması nasıl bir his olacak?
  • Bu yeni vücut ile ne hissedeceksiniz?

Şimdi, aynı resim canlandırmasını hedefinize ulaşamadığınız durumda ne hissedeceğiniz için yapın.

Şortla görünmek istemediğiniz için tatilde yüzme havuzundan uzak durmak nasıl bir his olacak? O anı yaşayın. İsteğinizi sizi ileriye itecek bir enerji kaynağı olarak kullanın. Hissettiğimiz şey bizi düşündüğümüz şeyden çok daha fazla motive eder. Hedefinizi bu güce bağlayın ve sizi hedefinize doğru itmesine izin verin.

fitness-hedef-motivasyon2
3. 
HEDEFİNİZE İNANIN

Neyse ki zaten gelecekteki başarınızı görebilme ve hissedebilmenin gücünü kabul etmeye başladınız. Şimdi denkleme inancı ekleyin.

Hayatta yaşadığınız, duyduğunuz ve gördüğünüz her şey neyin mümkün olup neyin olmadığına dair algınızı etkiler. Düşüncelerin sizi alı koymasına izin vermek kolaydır. Kendi kendine olumsuz konuşma size şunun gibi şeyleri söyletebilir , “Bunu onlar yapabilir ama ben x, y veya z nedeniyle yapamam.” Geçmişte size rüya vücut yapınıza kavuşmanızın olası olmadığını düşündüren başarısız diyet denemeniz olabilir. Onu kaldırın atın ve inancınızın mümkün olduğunu düşünün. Gerçekten başarmadan önce başarma kabiliyetinize inanmanız gerekir.

Kendinize daha önce bunu başarmış bir sporcu seçin ve o başardıysa sizinde başaracağınızı unutmayın.

 4. SONUÇLARI GÖRÜN

Planın parçalarına ait notlar almadan süreçte ileri gidemezsiniz, pek çok kişi bu adımı gözden kaçırır ve doğruca planlamaya yönelir. Uyarı! Hedefinizi gözünüzde canlandırma ile uygulamaya koyma arasındaki adım ürkütücü olabilir.

Hayatınızda hiç egzersiz yapmadıysanız, her gün ağırlık kaldırma, kardiyo egzersizi yapma ve beslenme planınızı düzeltme düşüncesi devasa bir görev olarak görülebilir. Bu sizi bir etkilerse muhtemelen başlamadan bile bırakırsınız. Bu siz kendinizi adamadığınızda gerçekleşir. Bu nedenle kendini adamayı “dönüm noktası” olarak adlandırırız. Bu uygun zihin yapısına ulaşmak için son adımdır — süreç içinde bundan sonra olacak her şeyin gerçekleştiği nokta sonuç almak üzere çalışmak olacaktır.

Kendini adama ile kararlı olmayı dengeleyin: azimli, kararlı ve amaca uygun.

hedef-motivasyon
5. 
AÇIK BİR YAPI OLUŞTURUN

Planlama, kurallar oluşturma ve kişisel nasıl yapılırları belirleme — bunlar yapı oluşturma ile alakalıdır. Toplum içinde bile yasalarımız olmasının bir nedeni vardır. Bunlar olmadığında kargaşa oluşur ve sonra da çözülme gerçekleşirdi.

İnsanlar “diyet” sözcüğünü kullandığında aslında onları belirli bir standart içinde tutacak kendi koydukları kurallardan bahsederler.

Gerilmeyin, göründüğünden çok daha kolaydır. Günümüzde web çok yaygın bir kaynaktır. İşte hayal ettiğiniz olası bütün idman, beslenme ve besin desteği planlamalarını bulacağınız www.gymbat.com ihtiyaçlarınıza uyan bir egzersiz planı seçin ve onu uygulayın. Bağlı kaldığınız sürece bunların hepsi sonuç verecektir. Bir yöntemden diğerine geçerek anlık memnuniyet arama dürtüsüne karşı direnin. Uygulamaya bağlı kalmadıkça planın kendisinin bir işe yaramadığını unutmayın.

Yazımızın II. bölümü https://gymbat.com/yeni-yilda-hedeflerini-belirle-2

yazar olmak

YORUMLAR

WORDPRESS: 0