Yeni Yılda Hedeflerini Belirle II.Bölüm

Yeni Yılda Hedeflerini Belirle II.Bölüm

6. AKILLICA SEÇİN

Her karar değerlidir. Bu şekilde düşünme günlük olarak bilinçli veya bilinçaltı ile aldığımız bütün kararları dikkate alınca bunaltıcı olabilir. Seçtiğimiz şey hedefimize ulaşmada ya bizi gerer ya da süreci ilerletir.

Kendinizi bir pilot olarak düşünün. Bir pilot asla telaşla koşuşturmaz. Gündelik uçuşlarda bile kalkıştan varışa kadar bir uçuş yolu çizer. Uzun mesafeli uçuşlar için, en kısa yol mümkün olduğunca düz bir çizgidir. Ne yazık ki yaşam mükemmel biçimde düz ve kesiksiz çizgiler halinde gitmez. İstatistiksel olarak söylendiğinde, uçaklar sürenin %90 ından fazlasında yolun dışındadır. Neden böyledir? Sizi yolun dışına iten şeyler olabilir, fırtınaların etrafında seyreder ve çarpışmadan kaçınırsınız.

Aynı şey gündelik işler için de geçerlidir. Uçak pilotunun yolunda kalmak için sürekli ayarlama yapmak zorunda olduğu gibi biz de yolumuzu ayarlamak için sürekli kararlar almak zorundayız. Yeni hedefimize ulaşmak için bir yapı oluşturduğumuzda bu yolda kalmak için sürekli olumlu kararlar almak zorundayız. Zaman zaman alınan kötü kararları hava boşluğu veya yoldaki tümsek olarak düşünün. Pek çok aksiliğin sizi yanlış yerde karaya oturmuş halde bırakabileceğini unutmayın.

“SEÇİMLERİMİZ YA BİZİ HEDEFİMİZE GÖTÜRÜR YA DA YOLUMUZDAN ÇIKARIR.”

yeni-yilda-hedeflerini-belirle
7. 
ERTELEME VE HATIRLA

Kararlarımızdan önce “————yapar yapmaz başlayacağım” cümlesini kaç kere kendimize söylediğimiz saymakla bitmez. Yapılacaklar arasında en acil olanına bakarak öncelik belirlemeliyiz. Listenizin en alt sırasındakiler sizin için en az önem içeren başlıklar olmalı çünkü onu muhtemelen asla yapmazsınız. Çözüm: Önceliklerinizi yeniden düzenleyin ve ertelemeyi bırakın. Bu dırdırcı hissin sizi engellemesine izin vermek yerine harekete geçin ve tatmin olma duygusunu yaşayın. Başlamanın en kolay yolunun hemen küçük bir şeyler yapmak olduğunu unutmayın! İlk adımınızı atın.

Her gün hedefinize ulaşmak için daha fazla şey yapın ve ödül almış hissi yaşayın. Unutmayın ki, gece düşünülenler hayaldir ve çaba göstermeden ulaşılan başarı yoktur. Önünüzdeki yolu görmek için yeterince sabırlı olun. Hatalarınız 20 de 20 oluncaya kadar üstünü çizmek yerine şu anı açıkça görme fırsatını kaçırmayın. Zamanın size geriye bakmak yerine ileriye bakma perspektifi kazandıracağını ve olası sonuçları elde etmenize yardımcı olacağını biliyorsunuz. Hedeflerinizi unutmayın ve çalışmaya devam edin. 20 de 20 nizi şimdi yapın.

yeni-yilda-hedeflerini-belirle-2
8. 
GÜÇ BAŞLANGIÇLARI SONUNA KADAR ZORLAYIN

Hareket gücüne şiddetle inanırım. Başlamak bir şeyin en zor bölümüdür. Uzay mekiği yakıtının büyük bölümünün kalkışta ve dünya atmosferini geçerken tüketildiği söylenmektedir. Hayat da aynı şekildedir. Bana inanmıyor musunuz? Olimpiyat koşucularını düşünün. Bazen birinci ile sonuncu arasındaki fark saniyenin kesirleri kadardır. Çıkıştaki itiş bütün farkı yaratan şeydir. Bu noktada konuştuğumuz şey başlangıç itişini yapabilmek.

9. YENİ BİR ALIŞKANLIK EDİNİN

Mesafe aldıysanız en zor bölümü başardınız bile. Şimdi başarıyı devam ettirmek için gereken küçük gerçeği öğrenmeye hazırsınız: alışkanlık edinin! Bir şeyi yeterince uzun süre sürekli yaparsanız bu bir alışkanlık olmaya başlar.

Formda kalmaktan “bir yaşam biçimi” olarak bahseden insanları duyduğunuzda gerçekte söyledikleri şey günlük planlarının bir parçasıdır. Dişlerinizi fırçalamak veya işe gitmeden önce saçlarınızı taramaktan farklı değildir. Egzersiz yapma ve sağlıklı beslenme alışkanlığını ne kadar çabuk yaşamınızın bir parçası yaparsanız rahatsızlık hissetmeniz o kadar çabuk sona erer.


10.
 ESKİ MAZERETLERDEN KURTULUN

Şimdi, beni yanlış anlamayın, herkesin genetik yapısı farklıdır. Bazı insanlar diğerlerinden daha kolay bir vücuda sahip olur ancak her şey genetik yapı ile ilgili değildir. Çoğu yaşamın iyi ve kötü alışkanlıklarının sonucudur. Ancak bunu değiştirmek imkânsız olduğu anlamına gelmez. “Yapılamaz” asla sözlüğünüzün bir parçası olmamalıdır.

” Bir şeyi yeterince uzun süre sürekli yaparsanız bu bir alışkanlık olmaya başlar.”

Nasıl? Yeni yaşam biçimlerine yardımcı olan bir ortam oluştururun. Yeni hedeflerinizi eski alışkanlıklarız ile bütünleştirin. Bu bir yapı ve kurallar oluşturmak anlamına gelirken aynı zamanda çevrenizdeki her şeyin ve herkesin etkisine karşı duyarlı olmak anlamına da gelmektedir. Çevresel zorlukların yeterince farkında olmalı ve etkin bir seyir ile yol almalısınız. Zor zamanlarda mazeretlerin ardına saklanamazsınız. Sorumluluğu üstlenmek, alışkanlığa bağlı kalmak ve onu sürdürmek zorundasınız.

HEPSİNİ BİR ARAYA GETİRME

Varsayalım ki büyük hedefinize doğru ilerlemeye bu küçük adımları atarak başladınız. Sizi sürekli ilerleme yolunda ne tutacak? Cevabın kendinizi ödüllendirmek olduğunu düşünüyorum. Yol boyunca küçük başarılarınızın farkına varmaz ve kendinizi ödüllendirmezseniz büyük yolculuğunuzda ilginizi ve hevesinizi nasıl sürdürürsünüz?

Küçük başarılarınızı kutlama başarı ve bağlılık sürecinizin anahtar bileşenidir. Deyim yerindeyse, bu kutlama sizi yeniden canlandıracak ve yeni hedefe saldırmanıza yardımcı olacaktır. Büyük hedefe daha küçük hedefler ile ulaşmada derhal atabileceğiniz küçük adımlar oluşturun ve onları gerçekleştirdiğinizde kendinizi ödüllendirin.

Formda kalma dünyasındaki bu felsefeyi öğrendiğinizde bunu spor dışında başarı elde etmek için de kullanın. Bunları uygulamaya koyun ve bir çok şeyin değişeceğini göreceksiniz.

Yazımızın I. bölümü https://gymbat.com/yeni-yilda-hedeflerini-belirle-i-bolum/

yazar olmak

YORUMLAR

WORDPRESS: 0