Yeni Hayat.. (Önce ve Sonra)

Yeni Hayat.. (Önce ve Sonra)

Başlıkta belirttiğim gibi bu gerçekten yeni bir hayat. Eğer hedefinizi gerçekleştirebilirseniz tabi..

Ben birçok kişi gibi hedefimi gerçekleştirebilenlerdenim, sizde ufak bir planlama ile hayatınızda spora yer ayırarak ve azimli olarak hedeflerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Lisede 12.sınıfa geçtiğim sene ruhsal bir çöküntü halindeydim her öğrenci gibi. Çünkü üniversite giriş sınavlarıyla uğraşmak zorundaydım. Hedefim yüksek olduğu için spora vakit ayıramam (aslında yersiz bir düşünceydi bunu şimdi anlıyorum) zannediyordum. Hazırlık döneminde strese girdikçe kendimi yemeklerin başında buluyordum. Ders çalışırken yenilen keklerin, bisküvilerin vb. ardı arkası kesilmiyordu. Zaten küçüklüğümden beri kilolu bir çocuk oluşumla birlikte 1.70 boyundaki kısa bünyemin üzerine taşıması daha da zor olacak yükleri yüklemeye devam ediyordum. Dönem sonu 110 kiloluk yağlı dev bir adama dönüşmüştüm.Giyecek kıyafet bulamaz olmuş ve ayrıca sıcaklar arttıkça çok terlemeye de cabası. Bu benim özgüvenimin yerle bir olması demekti. Hatta sıkı diyetime başlayıp bu zamanlara gelmemi sağlayacak olayda bir pantolon sayesinde gelişmiştir. Mezuniyet partimde giyebileceğim büyüklükte bir pantolonu çok zor bulunca artık yeter dedim kendi kendime artık bir hedefim vardı, şimdi ise tek gerekli olan şey plandı. Zaman geçmiş üniversiteyi kazanmıştım artık kafam daha rahattı. Şimdi başka bir hedefim vardı. Zayıf ve Fit olmak..

yeni-hayat

Yemeye çok alışkın birisi olsam da yediğim şeyleri bir günde bloke edebilecek bir iradeye sahibim. Hemen araştırmalara başladım. Makaleler okudum, popüler diyetlere baktım fakat hiçbiri bana uygun değildi. Yapacağınız diyetin size uygun olması bu konuda çabuk pes etmemeniz için çok önemli. Bütün basit karbonhidratları hayatımdan çıkarmak (pirinç, şekerli abur cuburlar, çikolata, cips, beyaz ekmek, kek, börek vb.) diyetimin ilk adımıydı. Karbonhidrat olarak sadece yulaf ve bulgur kullandım. (Daha çok tok tuttuğu ve sindirimi daha yavaş olduğu için) Ardından sıra içeceklere geldi. İçecek olarak şekerli ve gazlı içeceklerin hepsini kestim. Bu kategoriye sade soda dahil değil.İçtiğim şeyler su, sade soda, sade kahve, şekersiz çay, yeşil çay gibi şeylerdi. Her gün mutlaka 2 fincan sade filtre kahve içerdim.Ardından protein alımımı arttırdım ve tabii ki biraz da yararlı yağlar almak çok önemli(omega,zeytin yağı,kuruyemişlerden gelen yağlar vb.) Sabırlı bir şekilde bol sebze, ihtiyacım kadar meyve yiyerek diyetime devam ettim.

Başarılı olamayacağımı düşündüğüm günler olsa da diyetimden hiç feragat etmedim. Yazın yazlığımızda sporla diyetimi destekledim. Her gün sabah kalkıp aç karnına yürüyüş yapıp(yağ oranım düştükçe koşmaya başladım) denizde zevk amaçlı değil de spor amaçlı yüzdüm. Ardından ağustos sonu gibi İstanbul’a 90 kilo olarak geldim. Daha vermem gereken çok kilo vardı. Spor salonuna yazılıp hocamın verdiği cardio programımı yapmaya başladım. Yaparken hiçbir besin takviyesi kullanmadım. Yani yağ yakma sürecimde L-Carnitine, Termojenikler hiçbirini tercih etmedim belki etsem daha da iyi olabilirdi ama yoluma böyle devam ettim. Ekim sonu kasım başı gibi 70 kiloya ulaştım.Ardından salonda gördüğüm kişilerden de etkilenerek ağırlıklara yöneldim. Kilo verirken sarkmalarım olmaması benim avantajımaydı. Kas kazanacağım bir bulk dönemine girdim hocamın tavsiyesiyle ve bu dönemde besin takviyesi kullandım. Kullandığım besin takviyeleri Whey Protein tozu, Bcaa, Glutamine, Amino Asit oldu. Hepsini bir arada kullanmadım çeşitli dönemlerde protein tozumla kombinledim. (1.Kombinim Whey, Amino Asit oldu. 2.Kombinim Whey, Bcaa, Glutamine oldu.) Tabii ki besin takviyesi alırken de beslenmeme çok dikkat ettim. Çünkü sadece besin takviyeleri ile bu işin olmayacağının farkındaydım. Tekrardan temiz kas kütlesi kazanarak 81 kiloya çıktım ama tam bir bulk yapamadım çünkü ilk senemde çok toydum. Şuanda 75 kiloyum ve yağ oranım %12. Bir dahaki dönemde hedefim %10-%9 luk bir oran yakalamak. İnşallah iyi bir örnek olabilmişimdir, Herkese iyi sporlar.

Not: Besin takviyeleri kendi hocamın bana önerdiği şekilde kombine edildi.Hocalarınızdan tavsiye almadan kombin yapmayın.

yazar olmak

YORUMLAR

WORDPRESS: 0