Yemek Taşımak İşkence mi?

Yemek Taşımak İşkence mi?

Düzgün ve makrolara uygun beslenme fitness ve vücut geliştirme gibi kasların en yoğun olarak zorlandığı protein ihtiyacının doruk noktasında olan sporların vazgeçilmez unsuru. Bunun için devamlı olarak vücudumuza belirli süreler içerisinde kasların yapıtaşı olan aminoasitleri kısacası proteinleri göndermemiz gerekmekte. Hal böyle olunca yediklerimizi yanımızda taşımak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Aylarca salondan çıkmayan antrenmanlarını , supplementlerini en ince ayrıntısına kadar düşünen ve icra eden arkadaşların büyük çoğunluğunun “gelişememesinin” temel nedeni devamlı veya büyük çoğunlukla dışarda beslenmeleri.

Yemek zamanı yaklaştıkça iyiden iyiye bastıran açlık dürtüsü yükselen glukagon seviyesi bizleri yanlış ve sağlıksız beslenme seçimleri yapmaya zorlamakta. Bu nedenle gerçekten idealinizdeki vücuda kavuşmak istiyorsanız yemeğinizi yanınızda taşımanız gerekiyor. Her gün birbirinden farklı mükemmel menüler oluşturmak zorunda değiliz sadece vücudumuzun ihtiyacına göre düzgün bir saklama kabına koyulmuş sağlıklı karbonhidrat, yağ ve protein oranını tutturmamız yetiyor. Bu şekilde beslenmeye karşı sert ve alaycı bir tavır sergileyip “çocuk gibi yemeğini yanında mı taşıyorsun” nidalarına aldırış etmektense vücudunuza en iyi şekilde davranmak bu sporun en büyük gerekliliği ,spor yapmayıp size alaycı bir şekilde akıl verenleri bir kenara bırakın.

Yemeğimizi yanımızda taşıma konusunda anlaştıysak bunu en kısa zahmetsiz ve lezzetli şekilde nasıl halledebiliriz bunu ele alalım.

1-Makrolarınızı çıkarın

Boy-kilo-Bmi ve yaptığınız sportif faaliyetin sıklığına göre günlük almanız gereken karbonhidrat, protein ve yağ miktarlarını belirleyin

2-Saklama kabı edinin

Normal bir günde dışarıda kaç öğün tüketiyorsanız ona göre ortalama hacimde 2-3 adet saklama kabı edinin, işinizi fazlasıyla görecektir.

3-Yağ kaynaklarını taşımaya uygun seçin

Yağ alımını badem,ceviz , omega-3 kapsülleri gibi seçeneklerden alırsanız hem makrolarınızın oranını yakalamanız daha kolay olur hem de yemek pişirirken yağ ölçümü yapmak zorunda kalmazsınız.

4-Bir gün öncesinden pişirin

Yemeklerinizi bir gün önce pişirip , tartarak saklama kaplarına yerleştirin bu şekilde zamandan ciddi tasarruf edeceksiniz.

5-Baharat ve yağ-sodyum oranı düşük soslar tercih edin

Yemeklerinizi yanınızda taşıdığınız sürede ısı kaybı yaşayacağı için tatlarını arttırmanız gerekecek bu nedenle yemek iştahınızı arttıracak baharatları ve sodyum-yağ oranı düşük sosları saklama kabına koyduğunuzun yemeğinizin üzerine gezdirebilirsiniz.

yazar olmak

YORUMLAR

WORDPRESS: 0