Doğru Bilinen Yanlış Protein Seçimleri

Doğru Bilinen Yanlış Protein Seçimleri

Spora yeni başlayan hemen hemen herkes protein miktarı yüksek besinleri araştırırken yanlış protein seçimlerine yöneliyor.Bunun başında damak tadı , her gün belirli bir protein miktarı alma zorunluluğundan doğan maddi düşünceler , yemek tercihleri (vegan beslenme tarzı vb.) gibi nedenler yer almakta.Bu yanlış protein kaynaklarının seçimlerini nedenleriyle açıklayacağım ve düzenlenmesiyle mükemmel öğünlere dönüşecek besin kaynaklarını örneklendireceğim.

soya fasulyeSoya fasulyesi ve soya ürünleri

Soya bitkisi tarım sanayisinin son çeyrekte yeryüzünde üzerinde en fazla değişiklik ve araştırma yapılan ürünü desek mübalağa etmiş olmayız.Yağı fast food zincirleri başta olmak üzere gıda sanayisine ham madde olarak tedarik edilen bu ürünün yağı çıkarıldıktan sonra arta kalan posası büyükbaş yem ürünü olarak değerlendirilmektedir.Ancak ne hikmetse son yıllarda soya bitkisi özellikle uzak doğu mutfağının baş tacı gibi lanse edilmekte ve soya ürünleri hemen her markette etiyle kıymasıyla yer almaktadır. Fitness ve vücut geliştirmeyle uğraşanların kafasını karıştıran soyanın protein değerleridir.Soya protein miktarı yüksek olmasına rağmen tercih edilebilecek bir ürün değildir bunun başlıca nedeni insan vücudundaki östrojen (kadınlık hormonu) miktarında çok ani sıçramalara neden olabileceği Amerikan FDA’nın yaptığı araştırmalarla açıklığa kavuşmuştur. Bu açıdan bakacak olursak bizler için büyük önem arz eden testosteron hormonunun tam zıttı olan östrojen miktarının artması bizler için hiç de iyi olmaz öyle değil mi ?

Soya yerine kuru fasulye – nohut

Türk damak kültürüne daha uyumlu olan ve beslenme düzeninize korkmadan ekleyebileceğiniz kuru fasulye ve nohutla farklı tarifler uygulayabilirsiniz.(Humus , bean burger vs. gibi) hem de daha sağlıklı ve lezzetli seçenekler yaratabilirsiniz.

Uzakdoğu menşeili ithal balıklar

Balık bir çoğumuz için lezzetli ve zahmetsiz bir protein kaynağı , ancak balık alırken lütfen ithal edildiği ülkelere dikkat ediniz. Zira son yıllarda oldukça popüler olan panga balığı başta olmak üzere Vietnam gibi sularında arsenikten tutunda bir sürü ağır metali barındıran sularda yetiştirilen balıklar rahatlıkla Avrupa ülkeleri gibi biz de de marketlerde kendilerine yer bulabilmekte.Bu açıdan düşününce protein alayım derken vücudunuzda ağır metallerin birikmesine davetiye çıkarabilirsiniz

Çözüm yerli balıklar

Ben hiç riske girmem derseniz bunların yerine yerli üretim balıkları tercih edebilirsiniz.Ülkemiz o kadar bereketli ki alternatifini bulamayacağınız hiçbir balık ürünü yok , uzak doğudan ithal somon alıp düşüneceğinize Karadeniz Somon güzel bir tercih olabilir , panga alacağınıza dil balığı – alabalık alabilirsiniz.

yazar olmak

YORUMLAR

WORDPRESS: 0