Yağlarla Vedalaşma Zamanı

Yağlarla Vedalaşma Zamanı

Yaşımız ve cinsiyetimiz ne olursa olsun büyük bir çoğunluğumuzun derdi vücut yağlarından kurtulmak. Son yıllarda gitgide artan fast food tüketimi ve cazip hale getirilen şekerli gıdalar vücudumuzda  yağ olarak depolanmakta. Ve hem fiziksel açıdan kötü hissetmemize, hem de daha sağlıksız bir bedene sahip olmamıza yol açmaktadır. Kuşkusuz spor yapmak ve dengeli, sağlıklı gıdalarla beslenmek vücut yağlarıyla savaşmanın ilk adımıdır. Ve mutlaka denenmesi gereken ilk yoldur. Bunun dışında besin destekleri endüstrisi de vücut yağlarını azaltmayı hedef alan ürünleri her geçen sene çeşitlendirmektedir. Başlangıçta sadece l-karnitin denilen maddeyi sıkça duysak da; artık yeşil çay, yeşil kahve, cla vb. gibi birçok çözüm ve desteğin adı geçmektedir.

 

Besin destek firmaları da bahsini geçirmiş olduğumuz türdeki ürünlerini piyasaya sunuyorlar. Ancak hem dünyada hem de ülkemizde en çok rağbet gören yağ yakıcılar genelde l-karnitin türündeki ve termojenik türdeki yağ yakıcılar olmuştur. Biz yazımızda en çok kullanılan ve etkisi tespit edilen bu iki türü inceleyip örnekler vereceğiz.

Yağ yakıcı besin desteklerini kullanmadan önce hiçbir besin desteğinin mucize vaat etmediğini söylemek gerekmektedir. Ayrıca yazımızın başında da belirttiğimiz gibi bu destekler kesinlikle spor ve sağlıklı bir beslenme programı ile desteklenmelidir. Bu şekilde yapıldığında göreceğiniz sonuçlar kesinlikle hem sizi şaşırtacak, hem de çevrenizdekilerin farkına varmasını sağlayacaktır. Bununla birlikte vücut yağlarınızdan kurtulmak için kendinize zaman tanımalısınız. Nasıl ki çok kısa bir sürede vücudunuz yağlanmadıysa, onlardan kurtulmak da biraz zaman alabilir. Burada size düşen biraz sabır göstermek ve belirlediğiniz kriterlere sabırla uymak.

Öncelikle size yağ yakımı için birkaç basit ipucu vermek isteriz. Hangi yağ yakıcı besin desteğini kullanıyorsanız kullanın, mutlaka vücuttan yağ atımı için bol bol su içmelisiniz. Çünkü su yağ yakımında katalizör (hızlandırıcı) görev üstlenir. Ayrıca yine yağ yakımı ve kilo kaybı için gün içersinde aldığınız kalorilerin toplamı harcadığınızdan az olmalıdır. Bununla birlikte öğünde yediğiniz besin miktarlarınızı azaltıp öğün sıklığını ve adedini arttırmak da sizin bu süreçte faydanıza olup, metabolizmanızın hızlanmasına destek verecektir. Ayrıca yağ yakacağım diye tüm yağları sıfırlamak da bu süreçteki en büyük hatalardan biridir. Özellikle omega yağlarından zengin bir beslenmeniz olmalıdır. Zeytinyağını kararında tüketmek bu süreçteki en büyük ve kolay adımlardan biridir. Ayrıca sık balık yeme imkanınız yoksa balık yağı takviyesi kullanmak da yararınıza olabilir. Tabi hayvansal yağları da olabildiğince az tüketmeliyiz.

yağ-yakımı-2

L-karnitin : L-karnitin yiyeceklerde de bulunur ama etkili miktarlara ulaşabilmemiz için çok fazla kırmızı et tüketmemiz gerekir. Çünkü karnitinin doğadaki en büyük kaynağı et ve et ürünleridir. Normalde vücudumuz fiziksel aktivite esnasında önce gün içersinde aldığımız karbonhidratlardan enerji elde etmeye programlıdır. Ancak l-karnitin takviyesi, yağların daha kısa bir sürede vücudumuzda enerji olarak kullanılmasını teşvik etmekte ve fiziksel aktivite esnasında enerji ortaya çıkarmaktadır. Yani l-karnitin desteği kullandığımızda faydasını görmek için mutlaka aktiviteden önce almalıyız ki yağ yakabilelim. Tercihen kardiyo antrenmanından önce almak olumlu sonuçlar doğuracaktır. Tablet cinsinden ve sıvı olan formları piyasada bulunmaktadır. Vücut tarafından daha hızlı ve daha etkili kullanıldığı için sıvı formları genelde tercih edilmektedir.

 onshotsOptimum L-Carnitine Shot: Dünyanın en önde gelen markalarından Optimum Nutrition’dan, kullanımı kolay ve pratik, ayrıca sindirimi ve emilimi hızlı, tek kullanımlık ufak şişeler halinde karnitin ürünüdür. Her bir servisinde 3000 mg karnitin içermesi gerçekten etkili ve yeterli bir dozdur.

SATIN ALMAK İSTİYORUM

 

mpcarnitineMusclePharm L-Carnitine Liquid Core: Yine önde gelen üretici firmalardan Musclepharm’dan etkili bir sıvı formda ürün. İçersinde farklı karnitin türlerini ve raspberry (ahududu) ketonlarını barındırıyor. Ahududu ketonlarının yağ yakımına dair etkileri özellikle dünyaca ünlü cerrahımız Dr. Mehmet Öz tarafından vurgulanmaktadır. Fiyat avantajı da bulunan etkili bir üründür. 
SATIN ALMAK İSTİYORUM


Termojenik Yağ yakıcılar:
İçerdikleri vücut ısısını arttıran maddeler nedeniyle bu şekilde anılmaktadırlar. Dünyada en fazla satılan ve rağbet gören yağ yakıcı tipidir. Vücut ısısının artımı ve enerji artışıyla yağ yakımı hedeflenir. Markalara göre içerikleri çok farklı olmakla birlikte yine sporla kullanımı etkilerini arttırmaktadır. Bazılarının iştah kesici özelliği de bulunmaktadır. Sadece spordan önce değil, günün birkaç zamanında ve genelde yemeklerden önce kullanımları tavsiye edilmektedir. Aldığınız ürünün etiket talimatlarına göre hareket etmenizi öneririz.

hydroxcutMuscletech Hydroxycut Hardcore Elite: Muscletech firmasının uzun yıllardır dünyada fenomen haline gelmiş ve en çok satan yağ yakıcı listelerinde hep en önde olan ürününün son versiyonudur. Ürün özellikle son yıllarda etkileri ile yağ yakıcı besin desteklerinde yer almaya başlayan yeşil kahve çekirdeği içerir. Yeşil kahve çekirdekleri içlerinde bulunan klorojenik asit ile yağ yakımını hızlandırır ve kilo vermenize yardımcı olur. Ürün aynı zamanda yine yağ yakımında etkili olan kafein ve bir miktar da l-karnitin içeririr. Hem iştah azaltıcı hem de termojenik etkileri olan bir üründür.

SATIN ALMAK İSTİYORUM

YORUMLAR

WORDPRESS: 0