Yağ Yakımını Hızlandıran Gıdalar

Yağ Yakımını Hızlandıran Gıdalar

Birçok sporcu ve diyet yapan birey yağ yakımı konusunda doğru bilinen yanlışları yapmakta. Sadece karbonhidrat kaynaklarının alımını kısıtlamak yağ yakımına bir nebze olsun yardım etse de günün belirli saatlerinde tüketmeye özen göstereceğiniz bu besinler metabolizma hızınızın artmasına ve daha kolay yağ yakımına olanak sağlayacaktır.

asdasdYanlış “Çok fazla kardiyo antrenmanı yapmalıyım”

Saatler süren kardiyo antrenmanlarının kimseye bir faydası olmayacaktır. Vücudunuz sportif faaliyetlerde bulunurken yağ yakmaya başlar ancak bunun belirli bir süreci var. 20-25 dakikalık verimli bir kardiyo antrenmanı yapmak 2-3 saat orta düşük şiddette yürümeye eşdeğer olabilir. Zira buradaki en önemli faktör zamandır. Her iki antrenmanda da vücudunuzdaki insülin seviyesi hızla düşerken yağ yakımınız artacaktır ancak 2-3 saat gibi uzun süreli antrenmanlarda vücut açlık hissedecek ve karbonhidrat, yağ, protein enerjiye dönüştürebileceği her şeyi kullanmaya çalışacaktır. Bundan kurtulmanın yolu verimli ve çok uzun olmayan kardiyo antrenmanlarıdır.

Yanlış “Yağ alımını sıfırladım”

Yağlar düşmanımız değil. Hele ki doymamış yağ asit profili yüksek olan zeytinyağı gibi yağlar. Türkiye gibi tarım ülkesi olan cennet vatanımızda organik zeytinyağı bulmak hiç de zor değil. Zira yağ kullanımını tamamen bitirmek vücudunuz yağ yakmasını arttırmak yerine daha dazorlaştırmakta. Düşünün ki vücudunuza hiç yağ almamaya veyahut çok az yağ almaya çalışıyorsunuz, bu durumda vücut kendisini tehlike altında hissedip en uzun süre kendisine enerji sağlayacak depo haldeki yağlara dokunmuyor ve bu durumda yağ yakmak yerine kas kaybı ve su kaybı yaşayıp kilo verdiğinizi düşünüyorsunuz. Sağlıklı yağ tercihlerinizin arasında zeytinyağı başta olmak üzere omega açısından yüksek olan balık, ceviz ve keten tohumu yağlarını da tüketebilirsiniz.

Yanlış “Ekmeği bıraktım”

Yağ yakma döneminde ekmekten vazgeçmek zorunda değilsiniz. Tam tahıllı, çavdarlı, köy ekmeği veya tam buğday lavaşı ekmek tercihlerinizin arasında olduğu sürece lifli gıdalar kan şekerinizi ayarlamanıza yardımcı olacak ve uzun süre tokluk hissi sağlayacaktır.

Yanlış “Baharat kullanımını arttırdım”

Baharatların metabolizma hızını arttırdığı su götürmez bir gerçek ancak durum şu ki hiçbir baharat metabolizmanızı süper hızlı metabolizmalara dönüştürmeyecektir. Baharat kullanımı makul miktarlarda olduğunda hem metabolizmanı hızlanacak hem ufak miktarlarda da olsa fazladan kalori yakmanız kolaylaşacaktır ancak abartmamak koşuluyla. Baharatların birçoğunun sodyum içeriği yüksek olduğundan vücudunuzda gereksiz su tutumu olacağının da altını çizmek gerek.

Kerim Doğan
sporcuyemektarifleri.com   Yazarı 

yazar olmak

YORUMLAR

WORDPRESS: 0