Whey Proteinlerin Sağlık Açısından Yararları

Whey Proteinlerin Sağlık Açısından Yararları

Kas gelişimine yönelik gıda takviyeleri söz konusu olduğunda, whey proteinler dünyadaki en iyi tercihlerden biridir.

Bazı çalışmalar, whey proteininin yüksek besin değerinin yanı sıra sağlık açısından çeşitli yararları bulunduğunu ortaya koymuştur.

Whey Protein Nedir?

Whey proteini aslında peynir üretiminin bir yan ürünüdür ve üretim sürecinde peynirden ayrılan su bölümünde bulunur. Whey proteinine peynir altı suyu da denilmektedir.

Peynir altı suyu yani whey proteini peynir üretimi işleminden ayrıldıktan sonra tükettiğimiz protein içeceklerine, protein barlarına ve bazı yemek reçetelerine eklenen whey proteini tozu ; yaygın olarak tüketilen gıdalarda kullanılmak için bir dizi işlem aşamasından geçirilir.


Whey Protein Çeşitleri: Konsantre, Hidrolize ve İzole

Piyasada bir çok whey protein tozu gıda takviyeleri olarak satışa sunulmakta. Bunlar aynı kaynaktan türetilmiş fakat işlemlere tabii tutulmuş ürünlerdir. İşte Whey protein tozlarını birbirinden ayıran en önemli etkenlerden birisi budur.

Konsantre Whey Proteini: % 70-80 oranında protein içerir, daha kısa bir işleme süresi gerektirmekle birlikte izolat forma oranla biraz daha fazla yağ ve laktoz (süt şekeri) içerir.

Hidrolize Whey Proteini: Hidrolize whey proteini üretim aşamasında bir takım işlemler neticesinde daha küçük yapılara, peptitlere parçalanır. Peptitler proteinlere göre çok daha hızlı bir şekilde sindirim sisteminden dolaşım sistemine yani kana karışıp, kas hücrelerine ulaşmasını sağlıyor.

İzole Whey Proteini: % 90 ve üzerinde protein içerir. İzole whey protein tozları üretim tesislerinde bir miktar daha işleme maruz kalırlar. Bu fazladan yapılan işlemler tozun içindeki protein oranının artmasına, doğal olarak şeker ve yağ oranının düşmesine neden olur.

Whey Protein Tozunun Sağlık Açısından 10 Yararı

Şimdi peynir altı suyu (whey) proteini ne olduğunu biliyoruz. Ve farklı formlarda olan peynir altı suyu proteininin sağlık açısından birkaç yararına göz atalım ve whey proteini hakkında daha iyi fikir sahibi olmanıza yardımcı olalım.

1. Whey, Günlük Protein Alımı İçin En İyi Kaynaktır

Eminim peynir altı suyunun yüksek kalitede bir protein kaynağı olduğu sonucuna varmışsınızdır. Whey proteini, vücut geliştiriciler, atletler ve diyetlerinde ilave protein isteyen bireyler arasında popüler bir takviye gıda haline getiren gerekli ve esansiyel aminoasitlerin çoğunu içerir.

protein-tozu-kullanimi
2. Whey Proteini, Kas Büyümesini Desteklemeye Yardımcı Oluyor

Kas kütlesini arttırmak için whey proteinin soya ve kazein gibi diğer protein kaynaklarına kıyasla kazanç elde etmede daha etkili olduğu görülmüştür. Bu sebepten dolayı vücut geliştiriciler ve tüm sporcular tarafından favori ürün haline gelmiştir.

3. Whey Proteini Vücudun Antioksidan Savunmasını Geliştirir

Antioksidanlar, sırayla çeşitli kronik hastalıkların riskini azaltmaya ve vücuttaki oksidasyona karşı harekete geçmeye yardımcı olurlar. Çeşitli antioksidanlar vardır, ancak en yararlı antioksidanlardan biri glutatyondur. Glutatyon vücut tarafından üretilir (bizim diyetimizden elde ettiğimiz antioksidanların çoğunun aksine) ve üretimi bazı amino asitler tarafından belirlenir, bunların bazıları sistein gibi sıklıkla sınırlı miktarda bulunur. Yani peynir altı suyu proteini gibi yüksek sistein içeren gıdalar vücudunuzun antioksidan savunmasını artırmaya yardımcı olur.

4. Whey Proteini, Kan Basıncını Düşürmeye Yardımcı Olur

Süt ürünlerinde kan basıncının düşürülmesiyle ilgili bazı çalışmalar yapılmıştır. Bu, “anjiyotensin-dönüştürücü enzim inhibitörleri” (ACE-inhibitörleri) olarak bilinen, sütte bulunan bir biyoaktif peptit ailesine dayandırılmıştır. ACE inhibitörleri peyniraltı suyunun proteininde bulunur ve buna laktokininler denir. Peynir altı suyunda bulunan biyoaktif peptitler nedeniyle, kan basıncı yüksek bireyler (hipertansiyon) whey proteini faydalı olur ve bu ürün kan basıncını düşürmeye yardımcı olacaktır.

5. Whey Proteini Kanda Bulunan Yağlar Üzerinde Faydalı Etkileri

Yüksek kolesterol, özellikle LDL kolestrolü (kötü kolesterol), kalp hastalığı riskini arttırmaktadır. Nasıl ki yağlanma ve kolesterol riski yapmaksızın  kalp ve damar hastalıklarına ve pek çok hastalığa karşı koruyucu etkisi ile omega 3 yağlar günümüz beslenmesinin mucizevi yağlarsa, aynı şekilde whey proteinler de güç geliştirilmesi, bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve de kolesterolü düşürücü etkileri ile günümüzün mucizevi proteinleri olarak değerlendirilebilir.

whey-protein-yararlari
6. Whey Proteini Kilo Vermenizde Size Yardımcı Olur

Ne zaman kilo verme söz konusu olduğunda, bol miktarda protein tüketmek iyi bilinen bir kilo verme stratejisidir. Bazı çalışmalar whey proteininin diğer protein türlerine göre kilo vermenize yardımcı olabileceğini göstermiştir. Whey proteini tüketimi ile metabolizma hızını artırarak daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olacak ve vücuttaki yağ oranını azaltmaya yönelik etki gösterecektir. İştah kapatıcı etkisi ile günlük kalori alımının azalmasına yardımcı olacak. Yani düzenli whey proteini tüketimi ile kilo vermeye çalışırken kas kütlesini koruyabilirisiniz.

7. Tip 2 Diyabet Tedavisinde Whey Protein

Araştırmalar, peynir altı suyunun kan şekerini azaltmada, insülin seviyelerini arttırmada ve insülin seviye değişikliğine duyarlılığın artmasına yardımcı olabileceğini göstermiştir. Sonuç olarak, whey proteini tüketimi, tip 2 diyabet için tamamlayıcı bir tedavi olarak kullanılabilir. Balık ve yumurta gibi diğer protein kaynakları, tip 2 diyabet tedavisi söz konusu olduğunda peynir altı suyu proteininin sağladığı faydaları sağlayamamakta.

8. Whey Protein, Vücuttaki İnflamasyonun Azalmasına Yardımcı Olur

Yapılan çalışmalar ile yüksek miktarda peynir altı suyu proteininin tüketimi vücuttaki enflamasyonun artışında önemli bir gösterge olan C-reaktif proteininin (CRP) kandaki mevcut seviyesini düşürmeye yardımcı olduğu gözlemlenmiştir. İnflamasyon vücudun hasara tepkisinin bir parçasıdır. Vücuttaki bazı iltihaplar aslında faydalı olabilir, ancak bazı durumlarda iltihap kronikleşebilir. Kısaca peynir altı suyu proteini, anti-kanser ve anti-inflamatuar özelliklere sahip olabileceğini göstermektedir.

9. Whey Protein, İnflamatuvar Bağırsak Hastalığına Faydalıdır

İnsanlarda ve kemiriciler üzerindeki çalışmaların, peyniraltı suyunun, inflamatuvar bağırsak hastalığı için yararlı olabileceğini göstermiştir. Bununla birlikte, çalışmalar üzerinde araştırmalar sürüyor ve somut iddiaların yapılabilmesi için daha fazla test yapılmasına ihtiyaç vardır.

10. Whey Proteini Yüksek Tokluk Hissi ile Açlığı Gidermeye yardımcı Olur

Peynir altı suyu proteini, tokluk duygusunu hissetmenize yardımcı olabilir; bu da yemek arzuları ve öğünler arasında yemek yeme isteğini bastırmaya yardımcı olabilir.
Yani, kilo vermek için bir diyet kullanıyorsanız veya daha az kalori tüketmeye çalışıyorsanız, peynir altı suyu proteini sağladığı tokluk hissi ile hedefinizdeki kilonuza ulaşmada etkili ek gıda takviyesi olarak tercih edilebilir. Tabiki Whey proteinler besinlerin yerini tamamen tutmaz ana öğünlerinizi kesinlikle atlamanız ve diyetinizden uzaklaşmamanız önerimizdir.
yazar olmak

YORUMLAR

WORDPRESS: 0