Vücut Geliştirmenin 13 Faydası

Vücut Geliştirmenin 13 Faydası

Vücut geliştirme sporunun yarattığı yararlar ve zararlar üzerinde sık sık tartışmalar yaşanmıştır. Bu noktada oldukça fazla sayıda bilgi bulunduğu için tartışmaların sayısı da doğal olarak fazla oluyor. Vücut geliştirmenin yararları; bilimsel destekli gerçeklerdir.

İnsülin Dengesinin Sağlanmasını Sağlayan İnsülin, Şeker Hastalığından Korur

Ağırlık kaldırma çalışmaları yapılırken, enerjinin çok büyük kısmı glikoz şekerinden sağlanmaktadır. Bu nedenle kas çalışmaları yararken, vücutta bulunan insülin hormonun hassasiyeti en üst oranlara çıkmaktadır.

İnsülin hassasiyeti yüksek olan kişiler, kolay kolay kilo almaz. Bunun nedeni, kanda bulunan glikoz şekeri yağ olarak depolanmak yerine kaslar tarafından harcanmasıdır.  Kişi vücudunun insüline hassas olmaması demek, insülin direncinin başlaması anlamına gelmektedir. Bu durum ise; şişmanlığın başlamasının en sık görülen nedenlerinden birisidir.

İnsülin direncinin oluşması, şeker hastalığının ilk başlangıcı olarak kabul edilebilmektedir. Ayrıca unutulmamalıdır ki, insülin hassasiyetinizi en üst düzeyde tutarak, %42 oranında kalp hastalıklarından korunabilirsiniz.

Bilim adamları tarafından yapılan araştırmalar sonrasında anlaşılmıştır ki, haftada düzenli olarak yapılmakta olan 2,5 saatlik ağırlık çalışmaları, şeker hastalığına yakalanma ihtimalini %34 oranında azaltmaktadır.

Ağır Çalışmak, Vücuttaki Kemik Oranını Arttırın

Son yıllarda en çok görülen hastalıklarından bir tanesi de osteoporosis, halk arasında bilinen adı ile kemik erimesidir. Kadınlar için daha da riskli olan kemik erimesi, genellikle 40 yaşının üstündeki bireylerde görülmekte olup, her sene ortalama olarak %1 civarında kas kütlesinin kaybına neden olmaktadır. Vücut geliştirme sporu ile uğraşıldığı takdirde, yalnızca kaslar değil, kemikler de daha fazla güçleniyor ve hacimce artıyor. Bu da, osteoporosis riskini azaltmış oluyor.

Ergenlik dönemi, kişilerin kas ve iskelet sisteminin tam anlamı ile oturduğu yıllardır. Bu yıllarda yapılan ağırlık çalışmaları kemik oranını arttırmakta ve iskelet sisteminin çok daha sağlıklı olmasında yardımcı olmaktadır.

İlerleyen Yıllarda Kas Kaybını Azaltmak İçin Vücut Geliştirme Sporu

Kişilerin yaşlanması, nasıl kemik miktarını azaltıyorsa kas kaybı için de aynı durum geçerlidir. Kas kaybının azalması, kişilerin metabolizmalarının yavaşlamasına ve kilo alma hızının artmasına neden olabilir. Vücut geliştirme sporu sayesinde, kas kütlesini yaşlandığınız zamanlarda da korumanız mümkün olacaktır.

Vücut Geliştirme ile Kanser İhtimalini Azaltın

İsveç bilim adamları tarafından yapılan araştırmalar sonucunda anlaşılmıştır ki, düzenli olarak vücut gelişme ile uğraşan bireylerin kanser olmak ihtimali, diğer insanlara göre %40 daha azdır. Hekimler bu durumunun nedenini vücuttaki serbest radikallerin daha dirençli olmasına bağlıyor.

Vücut Gelişme İle Sağlıklı Uykuya Kavuşun

Uykunun, insan sağlığı üzerindeki yararları azımsanamayacak derecededir. Ağırlık çalışma ile uğraşmakta olan kişilerin, daha kısa sürede uyudukları ve uykularının kesintisiz olduğu araştırmalar sonucunda anlaşılmıştır.

shutterstock_52554295Vücut Geliştirme Kilo Verme Hızınızı Arttırır

Vücut geliştirme sporu, kas artırımına yardımcı olmaktadır. Kasların ise; kalori harcatma hızı oldukça fazladır. 1 kg kas, her gün 20 kalori daha fazla harcamanızı sağlayacaktır. Basit bir hesaplama ile kazanılan 10 kg kas, 1 yılda fazladan 9 kg kilo vermeyi sağlamaktadır.

Vücut Geliştirme Sayesinde Sakatla İhtimalinizi Azaltın

Vücut geliştirme, kas, kemik, tendon ve iskelet sistemine ait tüm birimleri güçlendirmektedir. Böyleye, insan vücudu daha dayanıklı bir hale gelmekte ve sakatlanma riskleri minimuma inmektedir. Sakatlıklardan korunmak amacıyla ağırlık çalışmaları yapmanız mümkündür.

Vücut Geliştirme İle Kardiyovasküler Sisteminizi Koruyun

Amerikalı bilim adamları tarafından yapılan araştırmalar sayesinde anlaşılmıştır ki, her gün düzenli olarak yapılan 45 dakikalık ağırlık çalışması, kan basıncını %20 oranında azaltmaktadır. Bu da kalbin daha sağlıklı olmasını ve kötü kolesterolün azalmasını sağlamaktadır.

Body-FitnessVücut Geliştirme Zayıflarken Kastan Kaybetmemenizi Sağlar

Kilo vermenin amaçlandığı diyetler sırasında, yağ kaybı yaşanırken aynı zamanda kas kaybı da yaşanmaktadır. Vücudun kas kütlesi azaldığında ise; kilo vermek gittikçe zorlaşmaya başlar. Oysa düzenli olarak yapılan ağırlık çalışması ile düşük kalorili diyetler dahi yapsanız, kas kaybı tamamen durmaktadır.

 

Vücut Gelişme ile Daha İyi Görünmeniz Mümkün

Kas ve kemik oranınızın artması, iskelet sisteminizin daha sağlıklı olması ve yağ oranınızın azalarak, ideal kilonuza ulaşmanız vücut geliştirme sporunun faydaları arasında yer almakta olup, her biri de sizin daha iyi görünmeniz için birer adımdır.

Vücut Geliştirme ile Atletik Performansınızı Arttırın

En çok ve hızlı çalışan kaslar olan fiber kaslar, vücut geliştirme antrenmanları sayesinde gelişir ve büyür. Böylelikle kas ve sinir sisteminizin daha kuvvetli ve daha hızlı çalışır. Böylelikle daha hızlı koşmaya başlarsınız, daha kuvvetli ve daha çevik bir vücuda sahip olursunuz.

Vücut Geliştirme Depresyonu Engeller

Vücut geliştirme sayesinde, her zaman hedefleriniz bulunur. Bir önceki antrenmanda kaldıramadığınız ağırlığı kaldırmaya başlayabilmek, kendinizdeki gelişmeyi an ve an takip etmenizi sağlar. Hedeflerinize ulaşabilmek özgüveninizi arttırır. Ayrıca, yaptığınız antrenmanlar endorfin adı verilen mutluluk hormonunun artmasını sağlar ve böylelikle daha mutlu olur ve depresyonu kendinizden uzak tutarsınız.

Vücut Geliştirme ile Duruşunuz Düzelir, Bel Ağrılarınız Azalır

Ağırlık çalışmaları sırasında, vücudun dengesini sağlamakta olan kaslar da güçlenmektedir. Böylece, uzun süreli hareketsizlik gibi durumlarda yorularak ağrı oluşumuna neden olan denge kasları güçlendiği için, bel ağrılarınız azalmış olur. Ayrıca, bu sayede daha düz ve dik bir duruşa da sahip olursunuz.yazar olmak

YORUMLAR

WORDPRESS: 0