Vücut Gelişimi ve Engelleyici Faktörler

Vücut Gelişimi ve Engelleyici Faktörler

Vücut türünüzün ne kadar güçlü olabileceğiniz konusunda herhangi bir rolü var mı? Dünya’nın en ünlü vücut geliştiricisi öyle düşünmüyor.

 

(S) Johnnie, kısa birisi olarak (153 cm), insanların bana uzuvlarım kısa olduğu için oldukça güçlü olduğumu söylemelerinden bıktım. Bu teorinin ne kadar doğruluk payı var? Uzun kişilerin daha avantajlı olması gerekmiyor mu?

(C) Çok komik.  Öncelikle, kısa olduğun için güçlü olduğun teorisi doğru değil. Çok saçma.  Bu kısa boylu birinin spor salonuna girip, orada uzun süredir çalışan birisini güç bakımından geçmesi anlamına gelirdi.  Olabildiğince güçlü olursun, çünkü kendini bu yönde geliştirirsin. Boyun hiç kimseye avantaj sağladığını düşünmüyorum. Farkı, vücut çalışmak ve beslenme yaratır. Kimisi, mesela sen, yalnızca daha azimli ve kararlı oluyorlar.

Ağırlık kaldırmada, uzun birinin uzun kolları olduğu için daha avantajlı olduğunu düşünüyorum.  Ağırlı kısa birisinin kaldırdığı yüksekliğe kadar kaldırmak zorunda değil.  Kısa boylu birisi benchte daha avantajlıdır; ancak en nihayetinde ister uzun ister kısa olun vücudunuz yapmak istediğiniz işte etkili olabilmeniz için dengelidir.


(S) Omuzlarım çok geniş ve birisi bana bir gün sahneye çıkmaya karar verirsem bunun benim için sorun olacağını söyledi.  Bu özelliğim neden bir dezavantaj oluşturuyor? Bunu nasıl aşabilirim? Köprücük kemiklerimi küçültemem!

(C) Sana bunu kim söylediyse yanlış söylemiş. Tam tersini belirtmiş.  Vücut geliştirmede geniş omuzlar tam anlamıyla bir avantajdır. Açıklayabilirim. Traplerim çok büyük olduğu için, daha ensiz görünüyorum.  Eğer sahneye ilk çıktığında,  güzel bir omuz yapın varsa ya da omuz genişliğin iyiyse, insanlar “Wow!” diyor.  Eğer birinin omuz genişliği var diğerinin yoksa bu çok büyük bir avantaj.  Geniş omuzlar, gelişme için daha çok olanak sağlıyor.  Yapman gereken dengeli olması için traplerini daha çok çalıştırmak.  Bu şekilde omuzların daha yüksek ve geniş görünür.


(S) Kasların aslı ve eklentileri ve bunların bulundukları yerler, bazı ağırlık kaldırmalarda sorun olacağı konusunda saçma bir söylenti vardır. Herhangi doğruluk payı var mı?

(C) Böyle bir şeyi daha önce hiç duymadım ama herkes farklı yaratılmıştır. Herkesin farklı genleri vardır.  Bu işin kilit noktası sürekliliktir.  Kendin için yaratacağın dezavantajlar ya da sınırlamalar bu tür teorileri zihnine sokarak yarattığın sınırlardır. Dolayısıyla bu gibi şeylere kulak asma.


(S) Dergilerdeki egzersiz önerileri nerdeyse hep aynı ama ben çok daha kesin öneriler istiyorum. Belirli bir tür vücudun çalışması hakkında ne düşünüyorsunuz?

(C) Vücudunu çok çeşitli şekilde çalıştırabilirsin. Bunda tam olarak yanlış bir yol yoktur.  Son zamanlardaki bazı modern ve muhtemelen kanıtlanmamış vücut-tipi programlarına zaman ayırmaktansa, amacına ulaşmak için fazlasıyla işe yarayan yöntemler bulmalısın.  Vücut geliştirme tamamen deneyseldir, gerçekten.

Belirli bir spor üzerinde çalışıyorsan, bu spora yönelik belirli egzersizleri ya da alıştırmaları yapmak zorundasın.  Şekil almak ya da yağlarından kurtulmak için çalışıyorsan, vücudunun belirli bölgelerine uygun etkili yöntemler bulmalısın.  Vücut çalışma iyi bir sistemle gelişigüzel çalışmaktır.  Mesela, herkes güçleriyle çok büyük başarılar elde edemez ya da diğer herkesin yaptığını yapamaz.  Bunlar, bütün yoğun çalışma programlarını denemişlerdir.  Farklı hızlardaki daha hafif çalışmaların, daha çok işe yaradığını görmüş olabilirler. Vücudunu çalıştırmaya başladıktan sonra bunları yeniden değerlendirmeye çalış.


JOHNNIE’NİN İLK 3’Ü

GELMİŞ GEÇMİŞ GENETİK OLARAK EN YETENEKLİ VÜCUT GELİŞTİRİCİLER

ENGELLEYİCİ-FAKTÖRLER-1

Flex Wheeler

Kas öbeklerinin yuvarlaklığı ve komple fiziğiyle akla ilk gelen kişi olmalı. Her şey mükemmel.  Hiçbir şey bir diğerinden daha büyük değil.  Bu dengeyi nasıl başardığını bilmiyorum.  Vücudunu geliştirip, kusursuz bir şekilde orantılamıştır.

 

 

 

ENGELLEYİCİ-FAKTÖRLER-2

Kevin Levrone

Kesinlikle yetenekliydi. Sezon dışı zamanlarda 220’ye kadar düşüp sıradan biri gibi görünebiliyordu. Daha sonra 245’i bulup sahnelerde rüzgârlar estiriyordu.  Çoğu bunun tam tersini yapar. Sezon dışı dönemde kilo alır, sonra şov için diyet yapar. Kevin’in omuz-bel üçgeni muhteşemdi.  Temiz hatları olan hoş bir fiziği vardı. Çok farklı ama eksiksizdi.

 

 

ENGELLEYİCİ-FAKTÖRLER-3

Ronnie Coleman

Ronnie de kazandığı Mr. Olympias sayısıyla ilk üç listemde yer alıyor.  Bu ödülü, o kadar çok kez kazanmak için gerçekten genetik olarak yetenekli olman gerek.  Olabildiğince ağır çalışabilme yeteneğini ve ölçülerini düşündüğümde, Ronnie’nin oranlarına sahip hiç kimsenin olabileceğini düşünmüyorum. Yeni yeni tanınan Kai Greene bile.  Tek kelimeyle inanılmazdı.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0