Uzak Durulması Gereken 6 Besin

Uzak Durulması Gereken 6 Besin

Yüksek Yağ ve Karbonhidrat İçeren Gıdalar

Yüksek yağ ve karbonhidrat içeren besinler tansiyon seviyesini yükseltir, vücudun yağ deposunu arttırır, karbonhidrat yakımını azaltır ve insülin seviye düzenini bozar.

Peki hangi gıdalar bu rahatsızlara sebep olur? Öncelikle kızarmış yiyecekler, donut gibi şeker kaplı yiyecekler, yağ ve kolestrol oranı yüksek gıdaların aşırı tüketimi, soslu makarnalar, restaurant yiyeceklerinin çoğu ve neredeyse fast food yiyeceklerinin tümü.

Meyve Suları ve Meyve Aromalı Sodalar

İşlenmiş meyve suları içerisinde sadece %5 oranında doğal meyve suyu, %95 oranında şeker içerir. Ne zamandan beri bu kadar şeker tüketimi iyi bir şey oldu? Ve bilim adamlarının çoğu meyve aromalı sodaları tüketmemizi onaylamıyor. Bu içeceklerin vücudumuza herhangi bir yararı olmadığı halde bunları tüketerek vücudumuza tonlarca şekeri sokuyoruz. Eğer meyve suyu tüketmek istiyorsanız kendi meyve suyunuzu taze sıkarak tüketmeniz sizler için daha iyi bir seçenek.

uzak durulması gereken besinler
Şeker

Şekerler insülin seviyesini gerçek anlamda üst seviyelere çıkartıyor. İnsülin seviyesi arttığında açlık hissi oluşuyor ve acıktığınız zaman tüketmeniz gereken kaloriden daha çok kalori tüketmenize, özellikle işlenmiş gıdalar daha çok açlık hissine sebep oluyor.

Tatlandırılmış Tahıl Ürünleri

Genel olarak bu tür yiyecekler es geçiliyor. Çünkü tahıl kelimesi kullanıldığında bireylerde sağlıklı olduğu düşüncesi yaratıyor. Bu ürünlerin içerisinde çok fazla şeker bulunuyor ve bu yine insülin seviyenizin artmasına neden. Ayrıca içerisinde çok fazla miktarda tuz bulunması hipertansiyon seviyeniz için ayrı bir olumsuz etki. Bu tür gıdaların üretiminde hidrojenasyon yöntemiyle elde edilen sentetik yağlar kullanılıyor. Yapılan bilimsel çalışmalar ile bu sentetik trans yağların sağlığa zararları bir çok kez gözler önüne serilmiştir.

Beyaz Ekmek ve Pirinç

Nişastalar genel olarak düşünüldüğünde en büyük düşmandır. Çünkü nişasta vücut içerisinde işlemler ve dönüşümler sonucu şeker olarak depolanır. Konu vücut geliştirme olarak düşünüldüğünde nişasta gerçekten büyük problemdir.

Kahvaltılık Gevrekler

Her yaşa da hitap eden bu kahvaltılık gevreklerin tüketimi, hazırlanırken geçirilen işlemler yüzünden tehlike arz etmektedir. Yüksek ısıda basınçlı sıkıştırma ve püskürtme metoduyla hazırlanan bu ürünler, mısır ve pirinç gibi tahıl tanelerinin ısı ve buharda toz haline getirilip tıpkı sunta ve mdf eşyaların hazırlandığı gibi sıkıştırma yöntemi ile hazırlanmaktadır. Aynı zamanda sıkıştırıcı etkisini artırabilmek için de, kimyasal jöle kullanılmaktadır.

Genel olarak gevreklerin zararlarını düşündüğümüzde içerisinde ki şeker miktarının fazlalığı, yabancı maddeler içermesi ve tuz oranının fazlalığını göz önünde bulundurmalıyız.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0