Tatlandırıcılar, Spor ve Diyet

Tatlandırıcılar, Spor ve Diyet

İnsan sağlığını önemli ölçüde tehdit eden hastalıklarda medikal tedavinin yanı sıra en etkin yol diyet tedavisidir. Gerek metabolik hastalıklar olsun gerekse obezite tedavisi olsun şeker tüketimi tehlikelidir ve kısıtlanır. Kısıtlamanın yanı sıra; diyabetli hastalarda tatlı algılama duyusunun azalması ve tatlı yiyeceklerin genelde sevilmesinden dolayı tatlı yeme isteği artmaktadır. Bu ihtiyaçtan dolayı; şeker yerine kullanılabilecek, aynı tadı veren ancak sağlık açısından sakıncası olmayan düşük kalorili veya kalori içermeyen bazı yapay tatlandırıcılar kullanılmaktadır.

 

Özellikle piyasada bulunan tatlandırıcı ile yapılmış bu hazır gıdaların etiket bilgisi ve beslenme programında yer alması için değişim ölçümlerinin bilinmesi ve bilinçli tüketilmesi gerekmektedir. Çünkü besinlerde; “light”, “diyet”, “şekersiz”, “kalorisiz” veya “diyabetik” ibarelerinin olması bu besinleri herkesin rahatça, sınırsız tüketeceği anlamına gelmez. Çünkü hem içerdikleri tatlandırıcılar genel olarak aspartam ve sakarın ağırlıklıdır hem de tahıllı diyet ürünlerin tahıldan gelen belli bir miktar kalori içeriği vardır. Spor ve diyet yapan bireylerin Sukraloz ve stevia bazlı ürünleri tercih etmesi daha doğru olacaktır.


sukrax-300-tabletSukraloz
, piyasaya sunulmadan önce 15 yılı aşkın bir süredir araştırılmakta ve yirmi yıla yakın bir süredir de serbestçe satılmaktadır. İlk olarak gıdalarda tatlandırıcı olarak 1991 yılında Kanada’da kullanımına izin verildi. Daha sonra 1998 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde ve buna müteakip nihayet 2004 yılında Avrupa Birliği ülkeleri de Sukraloz’un tatlandırıcı olarak kullanılması uygun gördü
.
Sukraloz’un bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur ve Dünya genelinde binlerce üründe tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır.

SATIN ALMAK İSTİYORUM


stevia-my-sweetStevia,
 Paraguay ve Brezilya’da yetişen bir bitkiden elde edilen düşük kalorili bir tatlandırıcıdır. Sofra şekerine oranla 200 kat daha fazla tatlıdır; az kalorili olmasının yanında bu özelliği ile çok az tüketilir. Ağızda acı tat bırakmaz ve kan şekeri düzeyini etkilemez. Şeker hastaları için uygun. Yan etkisi yoktur.  Hatta yüksek tansiyon, diyabet, kabızlık ve depresyon üzerinde olumlu etkisi vardır. Vücudun asit/alkali dengesini korumasına yardım ettiği gibi mide ve bağırsak florasını da koruyor.

SATIN ALMAK İSTİYORUM

Diyet yapan ve Sporla uğraşan bireylerin çoğu tatlı ve şekerden kaçınmakta , tatlı ihtiyaçlarını kompleks karbonhidrat içeren tahıllar ve meyvelerle karşılamaktalar.

Tatlı yemek isteniyorsa ve rafine edilmiş şekerden kaçınılmak isteniyorsa, ki şeker tüketimi karın yağlanmasıyla doğrudan alakalıdır, sağlığa zararlı olmayan sukraloz ve stevya gibi toz tatlandırıcıların kullanıldığı süt ya da meyve tatlıları ve tahıllı kekler tercih edilebilir.

Yağlanma ihtimalini azaltmakla birlikte şeker tüketilmediği için diş çürüklerinden de korunmak mümkün.

Diyetisyen Esma Akça

yazar olmak

YORUMLAR

WORDPRESS: 0