Tatilde Antrenman, Beslenme ve Form Koruma

Tatilde Antrenman, Beslenme ve Form Koruma

Yazı No: 23

Hazırlayan: Berkay Türkkan

Tatilde Antrenman, Beslenme ve Form Koruma

            Ramazan bayramı ve tatillere az bir zaman kala tatil döneminde de formada kalmak, bütün sene verdiğiniz emekleri korumak istiyorsanız işte bilmeniz gerekenler:

Vücut ne zaman gerilemeye başlar?

Ağırlık antrenmanlarına ara verdikten 4 gün sonra fiziksel anlamda gerilemeye başlarsınız. Özellikle spora düzenli devam eden kişilerde tatil ve benzeri araların psikolojik etkisi çok daha fazla olur. Bu yüzden gelin ara vermeden önce eldeki alternatifleri değerlendirelim:

3 ay veya daha uzun süredir hiç ara vermediyseniz;

            Yoğun antrenman temposundan sonra vücudunuz ve eklemleriniz dilenmeye ihtiyaç duyar. Eğer 3 ay veya daha uzun süredir hiç ara vermeden spora devam ediyorsanız kendinize tatilinizde 5-7 günlük bir ara verebilirsiniz. Bu ara sizi geri götürmeyecek, aksine vücudunuzun dinlenmesini sağlayarak devamında çok daha yoğun tempolarda çalışabilmenize imkan verecektir.

            Fiziksel faydalarının yanında 3 ayda bir vereceğiz bu küçük aralar psikolojik anlamda da sizi yenileyecektir. Bu süreçte sporu ve antrenmanlarınızı özleyecek, döndüğünüzde çok yüksek bir motivasyonla devam edebileceksiniz.


Spor salonu imkanınız varsa;

            Artık çoğu otel küçük de olsa fitness salonuna sahip çünkü fitness ve vücut geliştirme Amerika ve Avrupa’dan sonra ülkemizde de ciddi derecede büyümeye başladı. Yukarıdaki maddeye uymuyorsanız, yani son aranızın üzerinden henüz 3 ay geçmediyse formda kalmak için 2 günde bir 30 dk’lık tüm vücut antrenmanı uygulayabilirsiniz. Normal dönemde haftada 4-5 gün çalışıyor olabilirsiniz, hiç fark etmez. Hem tatilinizi yapıp, hem formunuzu korumak istiyorsanız 2 günde bir sadece 30 dakikalık tüm vücut antrenmanları size istediğinizi verecektir.

Sadece bir çift dumbbellınız varsa;

            Tatilde spor salonu imkanınız olmayabilir, hiç sorun değil! Sadece bir çift dumbbell ile de formunuzu koruyabilirsiniz. Squat, deadlift, bentover row, overhead press, shoulder press gibi temel egzersizlerde bir çift dumbbell ile de formunuzu koruyabilirsiniz. Döndüğünüzde bench press sehpası sizi yine bekliyor olacaktır.

tempolu-koşuHiçbir ekipmanınız yoksa;

            Tatile çıktığınızda elinizde hiçbir ekipman olmayabilir. Bu durum da spor yapmanıza engel değil, yeter ki siz isteyin! Sadece vücut ağırlığınız ve sandalyeleri kullanarak bile yukarıda anlattığım gibi tüm vücut çalışması uygulayabilirsiniz. Sandalye ile dips, şınav, sandalye ve sopa ile inverted row, mekik aklıma gelen ilk alternatifler. Diğer alternatifler için GymBat’teki fotoğraflı hareket anlatımlarımı ve videolarımı inceleyebilirsiniz.

Güçlü kalın,

yazar olmak

YORUMLAR

WORDPRESS: 0