Süt’ün Faydası

Süt’ün Faydası

SÜT GERÇEKTEN DE VÜCUDA İYİ GELİYOR.

 

Süt sıkça sağlıksal faydaları (ve havalı bıyık izi bırakma özellikleri) sebebiyle dikkat çeker, ancak yeni bir araştırma bir bardak içmeniz için daha fazla sebep sunuyor.

Sütün pek cazibeli bir tarafı yok. Cumartesi günleri çizgi filmler izlenirken şekerli gevrekler üzerine dökülen bir çocuk içeceği, ilkokul kafeteryalarında öğle yemeklerinde karton kutularında servis edilen ya da daha cazibeli içeceklerin  genelde yasak olduğu aile yemeklerinde uzun bardaklarda içilen bir içecektir. Hayır, sütün pek cazibeli tarafı yok; tabi ki görünüşünüze nasıl katkıda bulunduğu haricinde. Aslında süt mükemmel bir gıda olabilir. Ve evet, gıdayı kastediyoruz. Karbonhidrat, protein ve yağ bakımından bu kadar zengin olan her şey bir içecekten çok gıdadır. Bir kase veya 226 gramlık düşük yağlı (%1) süt 8 gram protein, 12 gram karbonhidrat ve 2 gram yağ içerir. Belki de bu yüzden doygunluğu ve içtikten/yedikten sonra ne kadar tok hissettiğinizi etkileyebiliyor. American Journal of Clinical Nutrition’da yayınlanan bir çalışmada, deneklere aynı miktarda kalori içeren biri az yağlı süt, diğeri de meyveli meşrubat olmak üzere kahvaltıda iki bardak içecek verildi. Sabah boyunca araştırmacılar katılımcıların nasıl hissettiğinin kaydını tuttu ve ardından öğle yemeğinde deneklere ne isterlerse yemeleri için müsaade edildi. Süt grubunun yalnızca tok hissetmekle kalmayıp aynı zamanda öğle yemeğinde çok daha az yediklerini buldular: 635 kalori tüketen meyve grubunun aksine 580 kalori.

SÜTÜN-FAYDASI

Her ne kadar araştırmanın denetçileri sonuçların sütün protein içeriği mi yoksa sütün akışmazlığı gibi başka bir özelliğinden mi kaynaklandığına dair emin olamasalar da(protein doygunluğu kısmen arttırır, çünkü vücudun sindirmesi daha uzun sürer), süt içmek, en azından bir diyetin ön safhalarında, zayıflama planının kalorisiz uzun saatlerini atlatmanıza yardımcı olabilir.

Ancak, yalnızca kahvaltı için iyi değildir. Journal of the International Society of Sports Nutrition’da yayınlanan bir başka çalışma,  kardiyo seansının ardından yağsız süt ve 2 porsiyon buğday ürünü yemek ile 566 gramlık spor içeceği tüketimini karşılaştırdı.  Beklendiği üzere süt ve tahıl ürünleri tüketen denekler daha iyi iyileşme gösterdi ve kas yapmanın yolu olan protein sentezinde artış meydana geldi. Bizim tek itirazımız antrenmanlardan sonra hızlı sindirilen karbonhidratları önermemiz ve buğday ürünleri- 1 kaselik porsiyon başına 4 gram lif-  biraz fazla yavaş sindirilenlerden. Bunun yerine Rice Krispies veya Froot Loops tüketin ve harika olacaksınız.

Yeni Yazılar
Eski Yazılar

YORUMLAR

WORDPRESS: 0