Supplemetleri Çevremizdekilere Anlatmak

Supplemetleri Çevremizdekilere Anlatmak

Yazı No: 10

Hazırlayan: Berkay Türkkan

Annenize, Babanıza, Eşinize, Doktorunuza Supplementleri Anlatmak

Konu fitness ve vücut geliştirme olduğunda besin takviyeleri (ek besin/supplement) hakkında neredeyse herkesin bir fikri vardır. Dikkat ettiyseniz “bilgisi” değil, “fikri” vardır diyorum. Maalesef ülkemizde özellikle supplementler hakkında hiçbir bilgisi olmayanların bile konuyla ilgili inanılmaz fikirleri var. Tüm bu bilgi kirliliğinin asıl sebebi de bilgisi olmadan fikri olan bu kişiler. Bugün, çevrenizde her gün gördüğünüz insanları, kendi yaşadıklarımı ve meşhur doktorları anlatacağım.

Genç bir sporcuyu ele alalım, bu sporcu antrenmanlarının yanında supplement desteği de alıyor olsun. Aslında anlatacağım hikayedeki başrol yazıyı okuyan neredeyse herkes, yani biziz. Hepimiz benzer örneklerle her gün karşılaşıyoruz. Devam edeyim.

Bu sporcu antrenmanı için salona gider, antrenmanına başlar ve set aralarında ister istemez salondaki diğer üyelerle konuşmak durumunda kalır. Yandaki benchte arkadaşlarıyla sohbet etmekte olan biri yanına gelir ve “İyi çalışıyorsun, toz moz var mı?” der. “Evet supplement kullanıyorum” cevabını aldığında da “Oğlum bırak böyle şeyleri, protein ilacını bıraktığında vücudun sarkar. Hatta ileride kısır bile kalırsın. Bunlar zararlı ilaçlar, sen sporuna bak” der ve sohbetine döner. Bunu diyen kişi supplementler hakkında en ufak bir bilgisi olmamasına rağmen (kurulan cümlelerin sığlığından bunu anlamak oldukça kolaydır) birkaç cümlede bir yargıya varabilmiş, karşısındaki kişinin demoralize olabileceğini düşünmemiş (amatör bir sporcu ise söylenenler yanlış ve alakasız olmasına rağmen doğru zannetmesi çok normaldir) ve büyük ihtimalle günlük hayatında sigarasından alkolüne birçok “zararlı” alışkanlığı olan biridir.

Bu yazıyı özellikle genç sporcular için yazıyorum. Böyle insanların motivasyonunuzu düşürmesine asla izin vermeyin. Çok klasik olacak fakat ben de spora başladığım ilk zamanlarda böyle insanlarla karşılaştım yani ben de bu yollardan geçtim. Hatta ailem de başta böyle düşünüyordu çünkü supplementler hakkında herhangi bir bilgileri yoktu ve supplementleri yılda 2-3 kez gazetelerde yer alan “Protein tozu hastanelik etti” başlıklı, alakasız haberlerle tanıyorlardı. Şimdi ne mi oldu? Aileme de, çevremdekilere de doğruları detaylı bir şekilde anlattım ve bu basmakalıp, yanlış düşüncelerden kurtuldular. Hatta size şunu da söyleyeyim, önceki paylaşımlarımdan bildiğiniz gibi babam da benimle birlikte spora başlamıştı ve uzun süredir supplement de kullanıyor. Türkiye’de maalesef hem baba-oğul spor yapmak, hem de baba-oğul supplement kullanmak uç bir örnek sayılıyor. Ve yine maalesef diyerek şunu da itiraf etmeliyim, ülke olarak gerek fitness gerekse ek besin konularında almamız gereken çok yol var.

Devamında doktorlara da değinmek istiyorum. Spor hayatım boyunca yaşadığım birkaç sakatlık dolayısıyla daha önce gerek birçok ortopedist, gerekse de farklı dallarda birçok uzman ile çalışma fırsatı buldum. Ve söyleyebileceğim en önemli şey şu: Hayatında eline ağırlık almamış doktorlardan  uzak durun. Neden mi? Çünku bu kulaklar doktorlardan şunları duydu: “Quadricepslerini yastık sıkarak geliştirebilirsin, antrenman yapmana gerek yok”, “Aynı ağrı bende de var, nasılsa geçer”, “Protein midir nedir onu kullanma, zararlı diyolar”. Tüm bu örnekleri neden mi veriyorum? Nasıl ki benim hiçbir bilgim olmayan tıp konusunda “Şu ameliyatı öyle yapmayın, zararlı” demem ne kadar anlamsızsa ne fitness ne de supplementlerle ilgili hiçbir bilgisi olmayan bir doktorun da bu konularda kesin yargılara varabilmesi aynı derecede anlamsızdır.

Bu yazıyla başta kendim olmak üzere birçok sporcunun içinden geçenleri anlattığımı düşünüyorum.  Artık yukarıda anlattığım insanlara gösterebilecek bir kaynağınız var.

Güçlü kalın,

yazar olmak

Yeni Yazılar

YORUMLAR

WORDPRESS: 0