Supplementlerden Maksimum Fayda Sağlamak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Supplementlerden Maksimum Fayda Sağlamak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yazı No: 22

Hazırlayan: Berkay Türkkan

Supplementlerden Maksimum Fayda Sağlamak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

            Elinizdeki supplementlerden maksimum verimi nasıl alabileceğinizi bilmiyor musunuz? Veya almayı düşündüğünüz supplementleri seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini mi öğrenmek istiyorsunuz? Merak etmeyin, bu yazının sonuna geldiğinizde mevcut kombinasyonlarınızı ve gelecek seçimlerinizi çok daha doğru ve etkili şekilde yapabileceksiniz. Hazırsanız başlayalım:

Beslenme programınıza ve hedeflerinize uygun seçimler yapın

            Supplementlerin kelime anlamı ek besindir. Yani supplementler beslenmenize destek olacak nitelikteki ürünlerdir. Dolayısıyla hedeflerinize yönelik adım atmanın ilk aşaması beslenme programınızı tamamlamaktır. Beslenme programınızı oluşturduktan sonra ikinci önemli adım programınızdaki eksikleri supplementlerle kapatmaktır.

            Örneğin önceliğiniz kilo almak mı? Öyleyse kaliteli bir beslenme programı oluşturduktan sonra “gainer” yani kilo aldırıcı ile programınızı destekleyin. Ya da hedefiniz yağ oranınızı düşürmek mi? Diyetinizi hazırlayıp, devamında yağ yakıcı desteklerden ve protein açığınızı kapatmak, düşük kalori ile kendinizi daha uzun süre tok tutmak için wheyden faydalanın.

            Yukarıdaki örnekler çoğaltılabilir fakat unutulmaması gereken supplementlerin uygun bir beslenme programıyla birlikte size maksimum fayda sağlayacağıdır. Eğer siz bu hazırlıkları yapmadan tüm yükü supplementlere yıkarsanız aldığınız ürünler “işe yaramaz” değil, siz yapmanız gerekeni “yapmıyor” olursunuz.

berkay-türkkan-supplementlerden-maksimum-fayda-sağlamakYanlış yönlendirmelerden ve bilgi kirliliğinden uzak durun 

            Konu supplementler olduğunda maalesef bilgili/bilgisiz herkesin bir fikri vardır. Hal böyle olunca supplementlerin kullanımında bilgi kirliliği ve yanlış yönlendirmenin kurbanı olan birçok amatör sporcu vardır. Kullandığınız supplement kadar o supplementin ne zaman ve nasıl kullanılacağı da önemlidir.

            Örneğin BCAA’nın nasıl kullanılacağı hakkında bilgi sahibi mi olmak istiyorsunuz? Spor salonunda her muhabbette yerini alan göbekli Osman abi yerine doğru kaynakları inceleyin: https://gymbat.com/bcaa-nasil-secilir/

Markalar arasında boğulmayın, içeriğe göre seçim yapın

            “Bizim salonda bi Ahmet abi var. 2 ay önce X marka protein tozu aldı. Kullanmaya başladığının ertesi gün 5 kg aldığını söyledi. Öyle etkili bir ürünmüş!”. Bu çok abartı bir örnek olmasına rağmen benzeri cümleleri neredeyse her gün duyuyoruz değil mi? Maalesef bu ve buna benzeri örneklere inanmaya, hatta uygulamaya çok yatkınız çünkü hepimiz bir an önce sonuç almak istiyoruz. Sizi biraz üzeceğim fakat “efsanevi” ürünleri olan bir marka maalesef yok. “Efsanevi” markalar yok fakat “çok iyi içerikler” var. Seçimlerinizi markalara göre değil, ürünlerin içeriklerine göre yapın.

Antrenmanların hakkını sonuna kadar verin

            Supplementler beslenme programınızla birlikte arabanızın deposunu dolduracak benzinlerdir fakat yine de harekete geçmek için gaza basmanıza ihtiyaçları vardır. Eğer antrenmanlarınızda gerçekten ter dökmüyorsanız, emek vermiyorsanız, yani gaza basmıyorsanız ulaşmak istediğiniz yere varmanız maalesef mümkün değildir. Deponuzu doldurmuşken neden yerinizde durasınız?

            Bu basit gibi gözüken fakat kas gelişiminin temelini oluşturan 4 maddeye en kısa sürede dikkat etmeye başlayarak supplementlerden maksimum fayda sağlamaya başlayın. Supplementlerle ilgili sorunuz varsa bize ulaştırın, gelecek videolarda üzerinde durarak aklınızdaki soru işaretlerini kaldıralım.

Güçlü kalın,

yazar olmak

YORUMLAR

WORDPRESS: 0