Spor ve Teknoloji Dayanışması

Spor ve Teknoloji Dayanışması

Bu sıralar teknoloji ile ne kadar içli dışlı olursanız, çağın gerisinde kalmamanız açısından bir o kadar iyi. Fakat internet, sosyal medya ve teknolojiye ayırdığınız zamanın belki de çok daha azını, sağlığınızı korumaya, ve tabii ki spora ayırmalısınız. Teknolojinin, sizi spor yaparken de yalnız bırakmayacağını garanti edebiliriz.

Mutsuzluğa, sağlığa, sosyal yaşamın sınırlarını aşmaya ve daha bir çok derde deva olan spor, teknolojinin gelişmesi ile birlikte yeniden şekilleniyor. Hem sporcuların, hem de izleyicilerin beklentileri, teknolojiyi sporla bir adım daha yaklaştırıyor. Saliselik performansların önemli olduğu dallarda,  artık nano teknoloji ürünleri kendini gösteriyor.  Yüzme sporcularının mayoları, golf sporcularının topları ve efsane tenisçi Roger Federer’in raketi,  nanoteknolojiden faydalanılan spor ürünlerinden yalnızca bir kaçı.  Yelkenli sporu ile uğraşanlar, artık rüzgarın şiddetini ve yönünü parmakları ile değil, dijital cihazlar ile ölçüyor. Amatör sporcular, performanslarını akıllı telefonları ile anında ölçüp sosyal ağlarda da paylaşabiliyor.  Sporcuların formalarına takılan sensörler sayesinde antrenörler performans takibini şansa bırakmayıp tabletlerinden gerçekleştiriyor.  Teknolojinin sağladığı imkanlar sayesinde gerçekleşen gerçek zamanlı analiz ise, sadece sporcu ve antrenörlerin değil, spor izleyicilerinin de aynı oranda keyif almasını sağlıyor.

fitness2Sporda teknolojinin rolünü, başarısızlıklarını Wİ-Fİ bağlantısının yetersizliğine bağlayarak en iyi şekilde özetleyen, Japon Bayan Voleybol Takımı Antrenörü Shoichi Yanagimoto oldu. Peki teknoloji, spora sağladığı bu kadar katkının yanı sıra dezavantajları da doğuracak mı? İlk defa geçtiğimiz yıl kullanan gol çizgisi uygulaması ve gelişen saha içi yayın teknolojileri futbolda Tanrının Eli’ni bir daha tekrarlatmayacak olsa da, teknolojinin spor zevkimize bundan daha büyük katkılar sunacağı kesin.

2016’da spor teknolojilerinin ne kadar ilerleyebileceğini hep birlikte göreceğiz. Bu süreçte önerimiz, teknolojinin sizi hareketsizleştirmesine imkan vermeyin ve dijital imkanları fiziğiniz için pozitif kullanın.

yazar olmak

YORUMLAR

WORDPRESS: 0