Spor Salonunda Yapılan Yanlışlar, Replikler ve Tavsiyeler

Spor Salonunda Yapılan Yanlışlar, Replikler ve Tavsiyeler

Volm. 1 – Part 1 Bacak Antrenmanı

1-) Leg Extension

– Spor salonlarının olmazsa olmazı, her programda yer alan ve tam salondan çıkarken leg extension’a bakıp “şunuda yapayım yaa” dedikten sonra “bacak antrenmanını da bitirdik” dedirten efsanevi ön bacak (quadriceps) hareketi.

 Bench Press gibi bunda da “kaç kilo kaldırıyon” sorusu, sıkça sorulan saçma sorular (S.S.S.S) kategorisine girer.

 Yanlardan bulunan elcikleri sımsıkı!! tuttuktan sonra hareketi çok hızlı yapma isteği duyarsın, kalçadan momentum verip, arka üst adeleyi de (hamstring) kaldırdın mı tamamdır. Sabaha kadar tekrar yaparsın ve bu da sıkça yapılan yanlışlar kategorisine girer. YAPMAYIN!

TAVSİYE: Elcikleri koparcak gibi tutma. Hareketi orta hızda yap. Bacağı yukarı tam kaldır ve zirvede 1-2 saniye bekle. Suyunu biraz uzağa koy, dinlenmeni su iç ve gel olarak ayarla (45saniye)

Spor-salonunda-yapılan-yanlışlar2-) Leg Curl

Üç çeşit makine versiyonu vardır.

(1) Lying Leg Curl: Yüzüstü yatarak yapılır.

– Kalkmaya üşenildiği için dinlenme dahil toplam yaklaşık 15-20 dakika yatık pozisyonda beklenilen, 2. Setten sonra yeter ya!” dedirten ve kalkınca da uykunun geldiğini düşündüren arka bacak (hamstring) hareketi.

 Pilates gibi sadece bayanlar için yapıldığı düşünülen ve “Hocam bu bayan hareketi değil mi ? “ söylemiyle de sıkça sorulan saçma sorular (S.S.S.S) kategorisine girmeye hak kazanmıştır.

 Görüntü olarak hoş olmadığını düşünenlerin ne niyetle baktıkları bi kenara, küçük kümeler kurup, kısık ses tonuyla yorum yapma savaşına girme diye bi yarışma var artık ve ödül, kümedekileri en çok güldürene verilir.

 Bu harekette de hız limiti vardır, radara (antrenöre) yakalanma ve uyarılma riskin yüksek. UYARILARA KULAK VER!

(2) Seating Leg Curl: Oturarak yapılır.

 Bacak antrenmanının sadece leg ext’dan ibaret olduğunu düşünenlerin “leg ext. yapmışken bunu da yapayım” söylemiyle, sıkça söylenen saçma cümleler kategorisine girer.

 Programında leg ext. ve leg curl arka arkaya yazılmışsa şayet “nasıl olsa aynı makine kalkmama gerek yok” diyip dakikalarca oturarak dinlenmelerinde ayak sallayanlarda mevcut tabi ki.

 Birde makinenin kullanımını bilmeyen ve sormaya tenezzül etmeyen,ben biliyorumculara burdan selam yolluyorum.

(3) Standing Leg Curl: Ayakta, tek bacakla yapılır.

 Hatalar ve replikler izlenim aşamasında : )

TAVSİYE : Yatarak yada ayakta yap. Tam indir, tam kaldır. Her 2 varyasyonda da kalçanı sabit tut,sadece alt bacak hareket etsin. Dinlenmeni yatarak yapma. 45 saniye yürü.

3-) Leg Press

 Bacak egzersizleri içinde en çok yarım (tam indirmeden) yapılan ve yapanın etrafında muhabbet eden kankaların olduğu bi hareket.

– Son zamanlarda artan antrenman videosu çekme olaylarına “Kanka ağırlıkların üstüne çıkta,bi video çekelim” diye bi hazırlık aşaması daha eklendi ve bu da sıkça söylenen saçma cümleler kategorisine girmeye hak kazandı.

– Telefonla en güzel instagrama (Falso35) girilen makinedir. Ayaklar uzatılmış, bacak antrenmanı yapan olmadığı için rahatsız eden yok, kafa rahat, wifi iyi çekiyo, mis …

 Genelde etrafındaki plaka koyma yerleri çok ağır yapıldığından değil, çalışılmadığından full doludur ve bu yüzden boşta kalan ağırlıkların toplanma merkezidir

TAVSİYE : Tam indir ve tam kaldırırken dizlerden fırlatma, topuğun kalkmasın. Kasıklarına ve dizlerine dikkat et. Telefonu kurcalama,harekete konsantre ol.

4-) Squat

(!) Bayanların en sevdiği ama yapmaya üşendiği, hatta bi kısmının ismini dahi duymadığı, halk arasında kalça çıkaran, kalça büyüten ve akla Jennifer Lopez’in Big Big Booty adlı parçasını getiren, ön bacak – kalça odaklı lakin bütün vücudu çalıştıran, doktorların sakın yapmayın!!! diye komik söylemleri olan ve son olarak bayanların bel çukurunu çıkararak yürümelerine sebebiyet veren muazzam bi hareket. YAPIN!

– En çok yanlış yapılan harekettir

– Efsanevi “kaç kilo kaldırıyon” sorusunu squatta da sıklıkla duyulur.

– Smith Machine squatta makine size hükmeder. Bara yaslanır ve dengeye gerek duymazsın. Serbest squatta ise sen bara hükmeder ve dengede tutmak için uğraşırsın. İlkkez yapıyosan 2 sinede gerek yok,kendi vücut ağırlığın yeterli.

– Benim buralarımı (trapezleri) ve belimi acıtıyo cümlesi, sıkça söylenen bahaneler kategorisine girer.

TAVSİYE: Serbest squatı tercih et. Muazzam kilo kaldırmana gerek yok, nizami yap yeter. Leg press’teki gibi dizlerini ve ağırlığı zıplatma. Bu yüzden yavaş çök, yavaş kalk. Kendi vücut ağırlığın için TRX ve Bosu’yu kullan.

yazar olmak

YORUMLAR

WORDPRESS: 0