Seated Overhead Dumbbell Press

Seated Overhead Dumbbell Press

HEDEF: OMUZLAR

 

Taban pozisyonunda üst kollarınız nispeten yere paralel konumun altına düşmelidir. Daha iyi kontrol sağlamak için ağırlıklarınızı yan taraflarda omuzlarınızın dış hizasında sıkıca tutun.

Dambılları kontrol etmek daha zordur; özellikle de başının üzerinde ağırlık taşırken yorulduğunuzda. Bu yüzden genel olarak halter ile dambılla olduğu kadar ağır çalışamazsınız; ancak daha büyük bir genel hareket açısı içerisinde çalışabilirsiniz. Bir gözlemci (spotter) ağırlıkları pozisyona sokmaya ve başınızın üzerinde ağırlık taşırken yorulduğunuzda size destek olmaya yardımcı olabilir. 

Başlangıç: Tercihen sırt desteği olan (resimle gösterilmemiştir) bir bench’e dayanarak, göğsünüz dışarıda ve ayaklarınız yerde genişçe açılmış şekilde oturun. Ağırlıkları kapın ve omuz hizanızın dışarısında, kulak hizanıza yakın duracak şekilde palms-forward tutuşu ile konumlandırın.

Hareket: Kollarınız tamamen açılıncaya dek bir yay hareketi ile ağırlıkları güçlü bir hareketle yukarı ve birlikte bastırın. Ağırlıklar dokunmaya yaklaştığında durun. Taban pozisyonunda omuzlarınızı fazlasıyla esneteceğinden çok fazla aşağıya inmeyerek kontrollü bir şekilde alçaltın.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0