Sağlıklı Kilo Vermenin Sırları

Sağlıklı Kilo Vermenin Sırları

Yazı No: 4

Hazırlayan: Berkay Türkkan

Kilo Vermenize Rağmen Hedeflediğiniz Vücuda Ulaşamamanızın Nedenleri

Pazar sabahı elinize herhangi bir gazetenin pazar ekini alıp göz gezdirmeye başladığınızda “2 ayda 15 kilo verdi” , “1 ayda kendini baştan yarattı” benzeri başlıklara denk gelmeniz çok sürmez. Maalesef bu haberleri gören çoğu kişi içinden “Vay canına, helal olsun” , “Millet neler yapıyor, biz hala yerimizde sayalım” diye geçirir fakat işin aslı çok daha farklıdır. Bugün bu büyük yanılgıyı düzeltip, kilo vermenize rağmen hedeflediğiniz vücuda ulaşamamanızın nedenlerinden bahsedeceğim.

Rakamlara aldanmayın!

Gazete veya dergilere atılan başlıklar sizin ilginizi çekip, haberin okunmasını sağlamak içindir. Rakamlar göz boyamak için çok güzel bir araçtır, özellikle konu kilo verme olunca insanlar daha kısa süre ve bu kısa süre içerisinde daha büyük kilo kayıpları görmeye bayılır. İlk olarak bu yanlış fikre son vereceğiz. Kendinizi değerlendirme kıstasınız kilonuz olmayacak.

Sağlıklı bir şekilde kilo veriyor musunuz?

Hedeflediğiniz vücuda ulaşabilmeniz için verdiğiniz kilo miktarı değil, o kiloyu ne şekilde verdiğiniz önemlidir. 2 ayda 15 kilo vermiş olabilirsiniz fakat bu kiloları dengesiz bir şekilde, vücudunuzu aç bırakarak verdiyseniz kendinize en büyük kötülüğü yapmış olursunuz. Tartıya çıktığınızda kilonuz sürekli düşüyor olabilir fakat bu düşüş geri kazanması çok daha zor olan kas kütlenizden gerçekleşiyorsa maalesef yanlış yoldasınız demektir.

Sağlıklı bir şekilde kilo verip vermediğimi nasıl anlayacağım?

Bunun iki yolu var. En basit yöntem ayna karşısında kendinizi düzenli olarak gözlemlemek. Her Pazar sabah kalkar kalkmaz aç karnına, aynı yerde, aynı koşullarda ve aynı pozlarda fotoğraflarınızı çekin. Her 15 günde bir de bu fotoğrafları kontrol edin. Ayna asla yalan söylemez. Devamında yine tartılabilirsiniz. Fotoğraflarla tartıda çıkan sonuçları yan yana koyduğunuzda çok daha anlamlı sonuçlar elde edersiniz.

İkinci olarak spor salonunuzda yağ ve kas miktarını ölçen makinelerden bulunuyorsa her ay ölçüm yaptırabilirsiniz. Bu ölçüm makineleri ayna kadar güvenilir değildir. Vücuda küçük akımlar göndererek ölçüm yaptıkları için, ölçüm sonuçlarını etkileyen birçok parametre vardır. Bu yüzden ilk tercihimiz her zaman ayna olmalı.

Hedeflediğim vücuda ulaşmam için neler yapmam gerekiyor?

Kaliteli bir beslenme planı çıkararak gün içerisinde ne kadar karbonhidrat, ne kadar protein, ne kadar yağ ve ne kadar kalori aldığınızı bilmeniz gerekiyor. “Kibrit kutusu kadar peynir” dönemi geride kaldı. Hedefinizdeki vücuda ulaşabilmek için neyi, ne kadar yediğinizi bilmeniz ve bu besinleri doğru zamanlarda tüketmeyi öğrenmeniz gerekiyor.

Başlangıçta tüm bunları yapmak zor gelmiş olabilir fakat merak etmeyin, paylaşımlarımla size bu konuda da yardım edeceğim. Siz hayallerinize ulaşmaya kararlıysanız bu yolda asla yalnız kalmayacaksınız.

Hedeflediğim vücuda ne zaman ulaşırım?

En çok bu sorunun cevabını merak ettiğinizi adım gibi biliyorum ama ne yazık ki bu sorunun cevabını size kimse veremez. Eğer bir kişi vücudunuzu tanımadan, fiziksel aktivitelerinizi bilmeden, imkanlarınız hakkında bilgi sahibi olmadan, kısacası sizi sizden iyi tanımadan “2 ayda Murat Boz gibi olursun”, “3 ayda podyuma çıkarsın” diyorsa o kişiye inanmayın. Nasıl ki gazete ve dergiler dikkat çekmek için yukarıda bahsettiğim başlıkları kullanıyorlarsa, bu kişiler de sizi kazanmak için size vaatlerde bulunurlar.

Sonuç

Yukarıda detaylı olarak bahsettiklerimi özetlemem gerekirse:

  • Vücudunuzu aç bırakarak kilo vermeyin.
  • Yağdan ve kastan kilo vermenin çok farklı kavramlar olduğunu unutmayın.
  • Beslenme planı oluşturun.
  • Gelişim fotoğrafları çekin.
  • Tartıya aldanmayın.

Güçlü kalın,

Berkay Türkkan

yazar olmak

YORUMLAR

WORDPRESS: 0