Sağ-Sol Dengesizliği Nasıl Düzeltilir?

Sağ-Sol Dengesizliği Nasıl Düzeltilir?

Sağ-Sol Dengesizliği Nasıl Düzeltilir?

Bir spor salonu müdavimi ile hiç spor yapmamış bir kişinin ortak bir noktası bulunur. İkisinin de vücutlarının sağ ve sol tarafları arasında gerek güç, gerekse boyut farklılığı vardır. Bu farklılık kollarda, bacaklarda, omuzlarda ve hatta sırt kaslarında bile olabilir. En çok göz önünüde olan ve en çok dikkat edilen farklılık iki kol arasındaki farklılıktır fakat siz farkında olmasanız da diğer bölgeleriniz de eşit değildir.

Başlangıçta bu farklılığın anormal olduğunu düşünebilirsiniz fakat en elit sporcular bile bu sorunla karşılaşırlar. Günlük hayatınızda bile vücudunuzun bir tarafını diğer tarafa kıyasla daha çok kullanırsınız, bu sebeple sağ-sol dengesizliği çok normal bir durumdur. Önemli olan vücudunuzun herhangi bir bölgesinde olabilecek bu sağ-sol farklılığını gördükten sonra ne yapacağınızdır. Maalesef birçok kişi attığı yanlış adımlarla bu farkın daha da açılmasına sebep olurlar. Bugünkü yazımda sağ-sol dengesizliğini adım adım düzeltmeniz için yapmanız gerekenlerden bahsedeceğim.

xpro whey protein tozu xpro bcaa 8100 powder

Sağ ve sol kolunuz arasında fark var diyelim. Spor salonunda herhangi bir kişiye ne yapmanız gerektiğini sorduğunuzda size çok büyük bir ihtimalle “Zayıf kolunu fazladan çalıştır” diyecektir. Bu konuda doğru bilinen yanlışlardan en büyüğü zayıf tarafı fazladan çalıştırmaktır. Yapmanız gereken her iki kolu da eşit sayıda çalıştırmaya devam etmektir. Kol antrenmanınızda 12 tekrarı hedeflediniz diyelim, zayıf kolunuz önceden tükenecektir. Biraz dinlenin, üzerine giderek 12 tekrarı tamamlayın. Bu sayıya ulaştıktan sonra ekstra tekrarlar veya ekstra setler yapmayın. Bu sadece mevcut farkı artırmaya yarar.

Aynı örnek üzerinden devam edelim. Atmanız gereken ikinci adım kol antrenmanınızda çift taraflı hareketlere yer vermektir. Barla yaptığınız hareketlerde güçlü olan tarafınız siz istemeseniz de harekete daha fazla dahil olur. Bu yüzden kollarınız arasındaki sağ-sol dengesizliğini gidermek istiyorsanız “Barbell Curl” yerine çift taraflı çalışabileceğiniz “Alternating Dumbbell Curl” sizin için daha doğru bir seçim olacaktır. Bu şekilde sağ ve sol kolunuzu ayrı ayrı çalıştırma imkanı bulursunuz, iki taraf arasındaki farkı daha net bir şekilde görürsünüz ve güçlü tarafınızın harekete daha fazla dahil olmasına engel olursunuz.

xpro l-carnitin 6000mg xpro creatine

Üçüncü önerim ise günlük hayat için olacak. Dişinizi fırçalamaktan tutun da su içtiğiniz bardağı kaldırmaya kadar farkında olmasanız da hep güçlü tarafınızı kullanırsınız. Biz bunu tersine çevireceğiz. Kapı açmak, musluğu kapatmak, saçınızı taramak gibi basit günlük işleri bile zayıf olan tarafınızla yapmaya çalışın. İnanın bu basit işlerde bile oldukça zorlandığınızı göreceksiniz.

Yukarıda kol örneği üzerinden gittim fakat yazımın başında da söylediğim gibi sağ-sol dengesizliğiyle vücudunuzun diğer bölgelerinde de karşılaşabilirisiniz. Yazımın sonunda her bölge için 2’şer çift taraflı hareket örneği vereceğim. Bu hareketlere mevcut antrenman programınız içerisinde yer vererek adım adım sağ-sol dengesizliğini kapatabilirsiniz.

Göğüs için

 • Flat Dumbbell Chest Press
 • Incline Dumbbell Chest Press

Sırt için

 • D-Bar Lat Pulldown
 • One Dumbbell Row

Biceps için

 • Alternating Dumbbell Curl
 • Incline Dumbbell Curl
grenade 50 calibre xpro glutamine

Triceps için

 • Lying Dumbbell French Press
 • Dumbbell Triceps Extension

Omuz için

 • Seated Dumbbell Shoulder Press
 • Single Arm Side Lateral Raise

Bacak için

 • Split Squat
 • Single Leg Dumbbell Romanian Deadlift

Yukarıdaki hareketlere programınızda yer vermeden önce sağ-sol dengesizliği yaşadığınız bölgelerin ölçüsünü alın, güç farkını analiz edin. 6-8 haftanın sonunda tekrar ölçü alın ve iki taraf arasındaki güç farkını tekrar analiz edin. Farkın kapanmaya başladığını göreceksiniz.

Güçlü kalın!

Berkay Türkkan

yazar olmak

YORUMLAR

WORDPRESS: 9
 • comment-avatar

  benimde biceps kaslarımda özellikle sol kolda zayıflık var bu dediklerinizi uygulayacağım teşekkürler..

 • comment-avatar
  sempatix 2 sene önce

  Hocam ben salagim, yalniz sol kol kasim sag taraftan daha iri gorunuyor ve daha cabuk şişiyor ve kaslaniyor acaba sürekli sağ kolumu kullandığım icinmi böyle, çünkü her işi sag kolla yaptigim için sağ kol sola göre dahami çok yipraniyor aydinlatirsaniz sevinirim kolay gelsin cevabinizi bekliyorum.

  • comment-avatar
   Erdem dağ 1 sene önce

   Aynısı banada oldu sağ kolum küçük kalıyor ama daha güçlü

  • comment-avatar
   Furkan Hoca 1 sene önce

   Sİzin probleminiz aşırı stres olabilir. Over training dediğimiz olay. Kasa haddinden fazla stres verip de toparlanmasına zaman tanımazsanız kas gelişemez. Bu durumda eğer spor dışında da günlük hayatta kasınızı epey aktif kullanıyorsanız onarıma fırsat olmayabilir.

   biceps küçük bir kastır. 2 hareketten fazlası lüzumsuzdur. 3den fazlası over training bile yapabilir.

   Ayrıca hacim olarak diğerinden küçük ama güç olarak düşük değilse, bu kas hacmiyle ilgili olmayadabilir. Kas dengesizliği gibi yağ orantısızlığı da vardır. Ve daha yaygındır. Genetik olarak herkes yağı farklı yerlerde depolayabilir. Bir kolunuz daha yağlı olabilir. Bunun için diyetisyene gidip yap oranı ölçümü yaptırdığınızda kağıtta bölüm bölüm kas yağ miktarına bakabilirsiniz. O aletler rakamsal olarak doğru veri vermez. Fakat orantı olarak referans alabilirsiniz.

 • comment-avatar

  Biceps çalıştıktan sonra eve geldiğimde kolum boştayken kalp sanki orda atıyor. Ve bazende uyuşma hissediyorum. Acaba zorluyor muyum sorun bundan mı kaynaklı? Yazınız için de ayrıca teşekkürler Admin 🙂

 • comment-avatar
  Murat 1 sene önce

  Hocam merhaba,kanatlardaki düzensizlik için ne yapmak gerekir.teşekkürler

 • comment-avatar

  Merhaba hocam.15 yaşındayım fitness yapıp +basketbol oynuyorum.kollarıma baktığımda eşit fakat basket oynarken sol kolum daha çabuk yorulyuor? fakat kas kütleme baktığımda eşit.Neden olabilir sizce.fitness ile mi alakası var.yoksa kas kütlesi aynı gözükmesine rağmen orada bi çakallık mı var anlamadım gitti.yardımınıza ihtiyacım var teşekkürler

  • comment-avatar
   Gymbat 12 ay önce

   Merhaba, basketbolda sol kolunuzu daha fazla kullandığınızdan olabilir. Aile doktoruna görünmenizi öneririm.

 • comment-avatar
  Emre Büngül 11 ay önce

  Hocam merhaba bende biraz eşitsizlik var dumbbell çift mi tek mi yapmak lazım. Bende eşitsiz bölgeler. (göğüs omuz ön kol Bilekler) hocam benim evde göğüs sehpası var. Tam düz değil. Ben dumbbell bench ile fly yapıyorum