Ramazanda Antrenman Yapılmalı mı?

Ramazanda Antrenman Yapılmalı mı?

Yazı No: 16

Hazırlayan: Berkay Türkkan

Ramazanda Antrenman Yapılmalı mı?

Merakla beklenen ramazan paylaşımlarına bu yazımla birlikte başlıyorum. Bu haftadan itibaren ramazan sonuna kadar ramazana özel antrenman ve beslenme tüyoları, pratik tarifler, dikkat edilmesi/kaçınılması gerekilen noktalar başta olmak üzere birçok farklı konu hakkında detaylı bilgiye GymBat üzerinden ulaşabileceksiniz.

1 ay ara mı, antrenmanlara devam mı?

Herkesin kafasını kurcalayan en büyük soru belki de bu. İlk olarak kendi önerimi söyleyip, devamında sebeplerini açıklayayım. Ramazanda ara vermek yerine antrenmanlara devam etmenizi öneriyorum. Normal temponuza göre veya normal antrenman, beslenme, dinlenme düzeninize göre gereken revizyonları tabi ki yapmalısınız, bunlara ilerleyen paylaşımlarımda ben de yer vereceğim fakat sonuç olarak antrenmanları bırakmamalısınız. Ramazan sadece 4 haftayı kapsasa da bu süreçte antrenmanları tamamen bıraktığınızda spora tekrar başladığınız zaman en az 1-2 hafta adaptasyon sürecine gidecektir. Böylece 4 hafta olacağını düşündüğünüz bir ara size en az 5-6 haftaya malolacaktır.

Neden antrenmanlara devam etmelisiniz?

Sadece bizde mi var yoksa tüm dünyada olan ortak bir davranış mı bilmiyorum fakat antrenmanlara ara verildiğinde beslenme düzeni de bir anda kenarı atılıyor. Hatta ortada beslenme düzeni diye bir şey kalmıyor. “Sporu bıraktı göbek yaptı” durumunun da ana sebebi bu zaten. Sporu bırakanlar sporu bıraktıkları için değil, beslenme düzenlerini terk ettikleri için kilo alıp yağlanıyorlar.

Ramazan dönemi doğru adımlar atıldığında özellikle yağ oranını düşürmek isteyenler için büyük bir fırsat. Bu fırsatı iyi değerlendirip biraz emek verdiğiniz takdirde 1 ay sonrasında vücudunuzun bambaşka bir hale geldiğini göreceksiniz.

Bunun yanında yukarıda da bahsettiğim gibi vücudunuzun hamlamaması için de antrenmanlara devam etmeniz önemlidir. Yaz için canınızı dişinize takıp çalıştıktan sonra yaz başında tüm emeklerinizi neden çöpe atasınız? Onun yerine antrenmanlarınıza devam edin ve vücudunuzun hamlamasına izin vermeyin. Böylece kendinizi psikolojik olarak da çok daha iyi hissedersiniz.

Ramazanda yapılan antrenmanlar faydalı olur mu?

Çoğu kişinin aklında “Ramazanda spor yapılsa da bir fayda görülmez” gibi yanlış bir düşünce var. Bu gerçekten çok büyük bir yanlış. Evet, ramazanda antrenmanlara devam etmek zordur ve özellikle içinde bulunduğumuz yaz sıcaklarını da düşünecek olursak ciddi de bir kararlılık ister fakat siz bu kararlılığı gösterdikten sonra vücudunuzun bundan fayda görmemesi mümkün değildir. Bu genelde kolaya kaçmayı sevenlerin kendilerine bahane olarak seçtikleri bir fikirdir.

 

Ramazanla ilgili merak edilen daha birçok soru olduğunun farkındayım fakat bir yazıda tüm soruları detaylı bir şekilde cevaplayabilmem mümkün değil. İlerleyen paylaşımlarımla sırayla merak edilen tüm sorulara açıklık getirmeye çalışacağım.

Güçlü kalın,

yazar olmak

YORUMLAR

WORDPRESS: 0