Protein Tozunun Önemi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Protein Tozunun Önemi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu yazımda Protein tozunun öneminden bahsedeceğim.

Kana çabuk karıştığı için sporcular protein tozunu tercih etmekte. Peki kana ne zaman çabuk karışmalı?

Yapılan spor sonrası, protein tozu içmek için en ideal zamandır. 1.30 – 2 saat boyunca kasları zorluyoruz. Kaslar proteine ihtiyaç duyuyor. Yemeğimizi yanımızda götürdüğümüzü varsaysak bile aldığımız besinin mide de çözülüp sentezlenmesi kasları beslemek için geç kalıyor ve küçük bir yıkım oluyor. Bu yüzden spor sonrası hemen 1 ölçek protein almak yıkımın olmasını engelliyor. Ama her şeyi protein tozuna bırakmakta olmaz. Spordan sonra 30 dk içinde beslenmelisiniz.
Bu işin temeli ağır kilolara girip haftanın her günü saatlerce çalışmak falan değildir. Bu işin sırrı; DÜZENLİ UYKU VE SAĞLIKLI BESLENMEDİR. Robot değilsiniz organik bir yapısınız ve vücudun kendini toparlaması lazım. Kaslarınızı besleyecek gıdalar tüketin ama vitaminlerden vazgeçmeyin. Beslenme programınıza lifli yiyecekler mutlaka ekleyin ve günlük en az 8 saat uyuyun.

NOT: Günlük beslenme programı hakkındaki yazım sizlere fikir verecektir.
https://gymbat.com/ornek-beslenme-programi/

DİKKAT !

Çoğu insan kullanmayın; kalp krizine neden olur der, böbrekleri öldürür der. Öncelikle her şeyin fazlasının zararlı olduğunu söylemem gerek. Zaten 20-30 gr. Protein var bir ölçeğinde. 1 ölçek hiç bir şey yapmaz ama sen bunu günde 5 kere içersen elbette zarar verir hatta mahveder.

• Öğünlerin yerine kullanmamak gerekir.
Protein tozu kullanırken günlük su alımını arttırmak gerekir.
• En önemlisi bilinçli kullanmak gerekir.
• Spordan sonra 1 ölçek yeterli olacaktır.

NOT: Orta ve ileri seviye sporcular için antrenman öncesi ve hatta sabah kahvaltıda da 1 ölçek alınması tavsiye ediliyor.

yazar olmak

YORUMLAR

WORDPRESS: 0