Protein Tozu Yağlanma Yapar mı?

Protein Tozu Yağlanma Yapar mı?

Yazı No: 12

Hazırlayan: Berkay Türkkan 

Protein Tozu Yağlanma Yapar mı?

 

Yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte çoğu sporcuyu fazla yağlardan kurtulma telaşı sardı. Hal böyle olunca sayfama gelen sorular içerisinde definisyonla ilgili soruların sayısı gün geçtikçe artmaya başladı. Önümüzdeki haftalarda yazın daha da yaklaşmasıyla birlikte bu soruların daha da artacağına hiç şüphem yok.

 

Bugünkü yazımda son bir hafta içerisinde sıklıkla karşılaştığım ve anlam veremediğim bir soru üzerinden açıklamalarda bulunarak gideceğim. Soru şu: “Protein tozu yağlanma yapar mı?”. Önceleri birkaç kez gelen bu soru, son seferinde “Spor salonundaki hocam yağ verme döneminde whey kullanma, yağ yapar dedi. Siz ne düşünüyorsunuz?” şeklinde sorulunca bu konu üzerine tatmin edici bir yazı hazırlamam gerektiğine karar verdim.

 

Protein tozlarının, daha özele inmek gerekirse wheylerin ne olduğunu ve ne amaçla kullanıldığını hepimiz biliyoruz. Tekrar kısaca değinmek gerekirse; whey sporcular tarafından genellikle antrenman sonrasında kullanılan (diğer kullanım zamanlarını öğrenmek için bu yazımı inceleyebilirsiniz: https://gymbat.com/protein-tozu-nasil-kullanilir/ ) bir ek besindir.

 

Gelelim sorunun cevabına. Direkt olarak besin değerleri üzerinden gidelim. Yazıyı yazarken elime Optimum Gold Standard Whey‘i alıp arkasını çevirdikten sonra besin değerlerini inceledim. “Neden Optimum?” diye soranlar olabilir. Uzun süredir kullandığım bir ürün olması sebebiyle tercihimi bu yönde yaptım. Tablo şu şekilde:

 

Bir ölçeğindeki;

 

  • Enerji: 113 kcal
  • Yağ: 1.2 gram (Doymuş yağ: 0.7 gram)
  • Karbonhidrat: 1.8 gram (Şekerden gelen 1.2 gram)
  • Protein: 23.9 gram

Yukarıdaki tabloyu inceledikten sonra “Protein tozu yağ yapar” diyenlere şu soruyu sormak istiyorum. Hangi özelliği yağ yapar? Bir ölçeğinde 1.2 gram bulunan şeker miktarı mı? Yoksa 113 kalori olması mı? Sorumun cevabını vereyim; hayır bu özelliklerin hiçbiri yağlanmanıza sebep olmaz. Aksine 113 kalori ile 23.9 gramlık protein sağlamak ciddi bir miktardır ve kas yapımızıza destek olur. Kaldı ki bu örneği sadece Optimum Gold Standar Whey üzerinden veriyorum. 0 şeker içeren wheyler de mevcuttur.

Şeker kısmıyla ilgili bir parantez daha açmak istiyorum. Ben de dahil olmak üzere çoğu sporcu antrenman sonrası protein içeceğini vitargo veya basit şeker içeren farklı bir kaynakla birlikte tüketir. Yani wheyde bulunan düşük miktardaki şekerden çok daha yüksek miktarda şeker alımını “özellikle” yapar. Bu dediğim tabi ki antrenman sonrası ve sabah uyandığımız ilk an gibi  katabolizma (kas yıkımı) durumunun durdurulması gereken zamanlar için geçerlidir.

 

Özetle;

 

  • Whey yağlanmanıza sebep olmaz.
  • Definisyon döneminde whey kullanmakta hiçbir sakınca yoktur, aksine definisyon döneminizde kullanabileceğiniz önemli bir ek besindir.

 

Güçlü kalın,

yazar olmak

YORUMLAR

WORDPRESS: 1
  • comment-avatar

    Çok güzel bir konuya el atmışsınız. Spor salonlarındaki bir çok antrenör bu konuda bilgisiz. Zaten bu devirde önüne gelen kendini antrenör diye tanıtmaya başladı.