Protein Tozu Ne Zaman ve Nasıl Kullanılmalı?

Protein Tozu Ne Zaman ve Nasıl Kullanılmalı?

Protein tozunuzu ne zaman ve nasıl alırsanız en iyi verimi sağlarsınız?

1- Kilo vermek için;

Yapılan bir araştırmaya göre öğünlerden önce 10 gramlık protein almak kilo kaybını %42 oranında hızlandırıyor. Bu bu durum proteinlerin doyma hızını arttırıcı, metabolizmayı ve hormon salınımını arttırıcı etkisinden kaynaklanıyor.

Protein tozunu whey (peynir altı suyu) olarak ve su ile tüketmeyi tercih edin.

2- Kas Kazanmak için;

Başka bir araştırmaya göre ise spor biter bitmez ilk yarım saat içinde alınan proteinin kasları onarma ve yeni kas yapımına etkisinin %70-80 oranında etkisi olduğunu göstermiş. Aynı miktarı spordan 2 saat sonra aldığınızda ise bu oran %40’lara düştüğü tespit edilmiştir.

Hızlı emilim için, whey proteini su ya da üzüm suyu ile almanızı tavsiye ediyoruz.

Aynı etki karbonhidrat için de geçerli. Karbonhidrat tozu ya da glisemik indeksi yüksek karbonhidratlı besinleri seçmekte fayda var. Bu sayede kaslarınıza enerji sağlayan glikojen depolarınızı doldurmuş olursunuz.

protein-tozu-ne-zaman-kullanilmali3- Kilonuzu Korumak için;

Hemen hepimiz öğleden sonra bir şeyler atıştırma isteği duyuyoruz ve bu tercihimizi tatlı, çikolata ya da abur cuburlardan yana kullanıyoruz. Peki Sonuç maalesef kilo almak.

Öğleden sonraki arada protein bar, sütle karıştırılmış protein tozu ya da protein içeriği yüksek şeyler tükettiğinizde kan şekerinizde ani iniş ve çıkışlar dengelenmiş olur. Böylece atıştırma isteğiniz azalır ve kaçamak yapma riski düşer.

yazar olmak

YORUMLAR

WORDPRESS: 0