Protein diyeti ipuçları

Protein diyeti ipuçları

Protein diyeti yağsız olmak şartıyla günlük beslenmenin sadece proteinli besinlerle yapılmasıdır. Özellikle karbonhidrat içeren; ekmek , meyve, şeker , tahıl ürünleri , sebze ve salatalar , baklagiller ve yağ kaynakları olan sıvı yağ , tereyağ , zeytin , fınıdık , ceviz vb. kesinlikle tüketilmez. Amaç sindirimi zor olan proteinin metabolizmayı hızlandırması ve yağ dokulardan harcanması böylece yağ kaybı elde etmektir.


 

Ne kadar süre ile yapılmalıdır? Nasıl sonuçlar alınıyor?

Protein diyeti her zaman var olmuş olsa da Dukan diyeti olarak dünya çapında ünlenmiştir. Kısa zamanda inanılmaz kilo veren insanların yanında gut hastalığına yakalanan , kolesterolü fırlayan, karaciğeri iflas edip sarılık olan insanları da göz önünde bulundurup değerlendirmek mantıklı olacaktır. Proteinlerin metabolizmayı hızlandırıcı özellikleri olsa da her zaman dikkatli tüketilmesi gereken bir gruptur. Fazla kullanılması böbrek , karaciğer, kalp damar ve kemik sağlığı açısından risk faktörü oluşturur.

Aslında dukan diyetiyle bu kadar iyi sonuç alınmasının sebeplerinden biri de tatlı ,şekerleme ve beyaz unla yapılmış her türlü besinden vazgeçilmesidir. Yani kendinizi sebze , meyve ve ekmekten tamamen mahrum etmeden uygun protein alımıyla yapacağınız sağlıklı ve dengeli beslenmeyle de pekala fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

Tüm bu olumsuzluklarına rağmen kısa süreli ataklar yapmanızda hiçbir sakınca yoktur J

3-5 gün sürecek sıkı protein diyetiyle 1,5 – 4 kg civarı yağ kaybı sağlayabilirsiniz. Bu tabi ki toplamda ne kadar fazlalığınız olduğuna göre değişim gösterecektir.

Protein atak diyeti nasıl yapılır?

Öncelikle sağlam bir alışveriş yapmalısınız. En az 3 gün yetecek peynir , yoğurt , süt , kefir , et , tavuk , balık,yumurta alınmalı. Bu ürünlerin hepsi light olmalı! Bu dikkat etmeniz gereken en temel kural. Bir diğer temel kural da 3 gün boyunca sebze , meyve ,yağ , tatlı , ekmek  hatta bir zeytin tanesi ya da bir dilim domates bile yememeniz gerektiğidir.

Tatlandırıcı kullanmanızda bir sakınca yoktur. Çay , kahve, bitki çayı serbesttir ama siz yine de çay ve kahveyi çok abartmayın. Sonuçta proteinli besinlerin hepsi yoğun tuz içerir buna bir de çay – kahveden alacağınız kafeinin etkisi eklenirse tansiyonunuz yükselebilir.

Baharat kullanımıyla ilgili hiçbir sıkıntı yoktur.

Bu kadar kuralın üstüne bu haber iyi gelecek : istediğiniz kadar yiyebilirsiniz!

Evet uygun besinlerden sınırsız tüketim yapma hakkınız var.

Süt –yoğurt grubu günde 2 porsiyonu geçmesin.

Yumurta 3-4 civarı tüketilecek.

Bunların haricindekilerden yağsız pişirme yöntemlerini kullanmak şartıyla istediğiniz kadar tüketim yapabilirsiniz.

Ayrıca günde 2-3 yk kadar yulaf kepeği kullanmanız azalan posa alımınızı dengelemeniz açısından önemlidir. Yulaf kepeğini omletinize ya da yoğurdunuza katabilirsiniz.

Bu diyeti yaparken dikkat etmeniz gerekenler!

Kesinlikle spor yapılmamalı. Vücudumuzdaki glikojen depoları sınırlıdır ve 1 saatlik bir antrenmanla 2 günlük karbonhidrat deposu harcanabilir. Diyet sırasında bu depoları geri doldurabilme imkanınız olmadığına göre olabildiğince dinlenerek geçirilmesi gereken bir süreç olacak.

Asla kaçamak yapmayın . bu diyet sırasında kaçamak yapmak tüm çabalarınızın boşa gitmesine sebep olur. Diyeti bırakmaya karar verirseniz de o günü  tamamladıktan sonra bitirin.

Az yemeyin. Bu diyet sırasında yoğun protein alımı ve alışkanlıklarınızdan vazgeçtiğiniz için tokluk / iştahsızlık hissedebilirsiniz. Böyle bir durumda vücudun tek enerji kaynağını da keserseniz kaslarınız erimeye başlayacaktır.

Suyu eksik etmeyin. Su ihtiyacınız bu diyet boyunca 1.5 – 2 katına çıkacaktır.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0