Özetle amino asitler

Özetle amino asitler

Aminoasitler proteinlerin yapı taşlarıdır. 22 çeşit aminoasit vardır. Bunlardan 8 adedi elzem aminoasitlerdir. Yani vücudun diğer aminoasitleri kullanarak yapamadığı aminoasitlerdir. Mutlaka dışarıdan alınmalıdırlar.

Bunlar :

Leucine ( Leu ) – lösin

Lysine ( Lys ) – lizin

Isolleucine ( Iso ) – izolösin

Valine ( Val ) – valin

Methioinine ( Met ) — metionin

Phenylalanine ( Phe ) – fenilalanin

Threonin ( Thr ) – treonin

Tryptophan ( Try ) – triptofan

amino asit nedir, amino asitler nasıl kullanılır

Protein ve aminoasit destekleri nitrojen dengesini sağlamak  ve kas kütlesini arttırmak , uzun süreli egzersizler sırasında kas kaybını önlemek için önerilmektedir. Sporcuların gereksinimi , spor yapmayanlar için önerilenden  fazladır.

Daha iyi bir kas kütlesi oluşturmak için alınan toplam protein miktarı kadar kalitesi de önemlidir. Proteinin içerdiği aminoasit çeşidi ve miktarı ise bu kaliteyi belirler. Özellikle daha zinde bir antrenman için BCAA – dallı zincirli aminoasitler , kan şekerinin regüle olması için arjinin , dayanıklılığı arttırmak- bağışıklığı kuvvetlendirmek için glutaminin yeterli oranda alımı şarttır.


 

Kimler kullanmalıdır? Kimler kullanabilir?

Aminoasit takviyeleri özellikle kaliteli kas gelişimini hedefleyen , antrenmanların daha verimli ve uzun  ve iyileşme sürelerinin daha kısa olmasını hedefleyen sporcular için idealdir.

Neden kullanılmalı , faydaları nelerdir ?

Sağlıklı ve dengeli beslenmenin yanında uygun doz ve çeşitte protein takviyesi kullanılsa bile antrenman sırasında gereksinimin arttığı BCAA , arjinin ve sakatlanmaları engellemek ve en kısa zamanda iyileşmeye yardımcı olan glutamin gibi aminoasit takviyelerini kullanmak önemlidir. aminoasit takviyelerinin sindirimi çok kolay olduğu için antrenmanlarda kas yıkımını (katabolizma) oldukça azaltır ve  sonrasında da daha kolay kas kazanmanızı sağlar.

BCAA-Dallı zincirli aminoasitler ( lösin , izolösin , valin ) ,iskelet kasları için enerji olarak kullanılmaktadır. Uzun süreli egzersizler sırasında , kas glikojeni boşalır ve kaslar yakıt olarak dallı zincirli aminoasitleri kullanır. BCAA düzeyini yüksek tutarak yorulma süresinin uzatılması ileri sürülmektedir.

Arjinin aminoasidi ,egzersiz boyunca insülin ve büyüme hormonunun salgılanmasında görev alır.

Kreatin kullanımıyla da kuvvet ve ağırlık artışı ve zihinsel konsantrasyonda artış sağlanır.

Ne kadar ve ne zaman kullanmalıyım?

Amino asit ihtiyacınız beslenme düzeninize, kas yapınıza , yaptığınız antrenman süresi ve sıklığına bağlı olarak değişecektir. En iyi sonucu almak için kullanım miktarını beslenme uzmanınız ve antrenman koçunuzla birlikte belirlemeniz gerekir.

Genel olarak BCAA grubunu antrenman öncesi ve sonrasında , arjinin içeren takviyeyi ve glutamini antrenman sonrasında , kreatini ise belirli periyotlarla ara vererek kullanmak uygundur.

İlk 6 aya kadar kaslar yeterli protein alımıyla birlikte hızlıca gelişim gösterir, 6. Aydan sonra ise yavaşlama başlar. Bu aşamada özel amino asit ihtiyaçları oluşabileceği için protein takviyenizin yanında amino asit takviyesi almanız uygun olcaktır.

Çeşitleri ve kaynakları

Aminoasitler proteinlerin temel yapıtaşı olduğu için günlük beslenmeyle alım olur ancak daha iyi kas kitlesi beklentisi olan sporcuların takviye olarak almaları uygundur.

BCAA – dallı zincirli aminoasitler enerji vericidir.  Bunların yanına arjinin ve glutaminin eklenmesiyle büyüme hormonu sentezinde artış , sakatlanmalarda azalma , kan demir seviyelerinde iyileşme ve daha zinde bir vücut sağlanır.

Kreatin kullanımıyla da kuvvet ve konsantrasyon kapasiteniz artar, kaldırdığınız ağırlığı bir üst seviyeye çeker ve daha zinde hissedersiniz.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0