Overtraining (Sürantrenman) Olmamak İçin Antrenmanlara Ne Zaman Ara Verilmelidir?

Overtraining (Sürantrenman) Olmamak İçin Antrenmanlara Ne Zaman Ara Verilmelidir?

Yazı No: 18

Hazırlayan: Berkay Türkkan

Overtraining (Sürantrenman) Olmamak İçin Antrenmanlara Ne Zaman Ara Verilmelidir?

Yazın gelmesiyle birlikte okullar kapanır, öğrenciler yazlığa gitmeye, çalışanlarsa tatile gitmeye başlar. Sıcakların da artmasıyla birlikte her sene yaz sezonunda spor salonları giderek sakinleşmeye başlar. Haziran ortası başlayan bu durum eylül ortasında okulların açılmasına kadar devam eder. Devamındaysa neredeyse herkes yana yakıla yazın aldığı kilolardan kurtulmak, yeni bir başlangıç yapmak için tekrar salonlara döner.

Maalesef her sene yaşanan ve hiç değişmeyen, belki de hiç değişmeyecek durumların başında yaz “araları” gelir.

“Yazın ara verdim, tekrar başlayacağım”

Öncelikle şunu net bir şekilde belirtmeliyim; fitness ve vücut geliştirmede 3 aylık bir ara olmaz. 3 aylık bir süre “ara” değil, antrenmanları “bırakmak” olur ve sizi ciddi anlamda geriye götürür. Eğer yazın antrenman yapmak zor geliyorsa en başta bu durumun farkında olmalı ve getireceği sonuçları da göze almalısınız. Eğer fitness ve vücut geliştirmeye gönül verdiyseniz yaz aylarında da antrenmanlarınıza mutlaka devam etmelisiniz.

Hiç dinlenmeyecek miyiz?

Özellikle yaz ayları amatör sporcuların vücutlarını dinlendirebilmeleri için güzel bir fırsattır. Bu “dinlendirme” antrenmanları tamamen bırakmak değildir (ne zaman antrenmanlara tamamen ara vermeniz gerektiğini de biraz sonra söyleyeceğim). Antrenmanlarınızın yoğunluğunu nispeten düşürerek de vücudunuzu antrenmanlara devam ederken dinlendirebilirsiniz. Örneğin kışın 5-6 gün spor salonuna gidiyorsanız bu süreyi 3-4 güne, 1.5 saat antrenman yapıyorsanız bu süreyi 50-60 dakikaya düşürebilirsiniz. Sadece bu değişiklikler bile çoğu zaman vücudunuza iyi gelecek ve sizi de fiziksel olarak rahatlatacaktır.

Ne kadar sürede bir antrenmanlara ara verilmeli?

Uzun süredir kendimde de uyguladığım bir sistem var. 3 ay aktif olarak antrenman yaptıktan sonra vücudumun durumuna göre 5-7 gün arası antrenmanlarıma ara veriyorum. Karın & kardiyo gibi çalışmalar için bile spor salonuna gitmeden, tam bir “dinlenme” haline geçiyorum. Bu süre içerisinde hem vücudumu dinlendirmiş, hem de spor salonunu özlemiş oluyorum ve daha yüksek bir motivasyonla antrenmanlarıma devam ediyorum. Profesyonel sporcular bile kimi zaman antrenman yapma isteklerini kaybederler, böyle durumlarda da küçük aralar vermek hem size, hem de psikolojinize iyi gelecektir.

Overtraining1Ara verilen dönemde beslenme düzeni nasıl olmalı?

Çevremde gördüğüm en büyük hatalardan biri spora ara verilen dönemde beslenme düzeninden de tamamen vazgeçilmesi. Bu gerçekten ciddi ve sizi 1 hafta içerisinde oldukça geriye götürebilecek bir hata. Antrenman yapmadığınız dönemde beslenmenizi hafifletebilirsiniz fakat yine de belirli bir düzene bağlı kalmak zorundasınız. “Nasılsa 1 hafta ara verdim, istediğimi yiyeyim bari” diyerek tüm planınızı bir anda bozarsanız döndüğünüzde tartıda da ciddi bir artış görürsünüz ve bu doğal olarak motivasyonunuzu düşürür.

Yazdıklarımı kısaca özetlemem gerekirse:

  • 3 ayda bir 5-7 gün arası antrenmanlarınıza ara verin
  • Yaz aylarında antrenman yapmayı bırakmayın
  • Ara verdiğiniz dönemde beslenme düzeninizi nispeten korumaya çalışın

Güçlü kalın,

yazar olmak

YORUMLAR

WORDPRESS: 0