Over Training var mı ?

Over Training var mı ?

Son zamanlarda oldukça popüler olan bir konu “Over Training Var Mı ?”

Over Training aslında biraz karışık bir konudur.  Eskiden vücutcular 3 saatlik bir antrenman yaparlardı ve asla Over Training olduk mu diye bir düşünceleri olmazdı. 7 gün antrenman yaparlardı. Hiçbir zaman acaba çok mu çalıştık gibi antrenmandan kaçma niyetleri olmazdı. Bu son yıllarda yapılan bir bahane mi yoksa değil mi?

İşte bu konuya açıklık getirmek için hem bir çok makale okudum bir çok video izledim. En iyi sonucu görebilmem için kendi üzerimde bir deney yapmalıydım. Evet işte bu konuya yanıt geliyor.

Öncelikle naturel veya dopingli sporcu ayrımını bir kenara bırakıp  genel olarak bu konuya açıklık getirelim…

1 ay boyunca kendi üzerimde 6 gün tüm bölgeler ayrı şekilde bir antrenman sistemi uyguladım. Antrenman süresi 2 saat.

Örneğin bir antrenman günüm şöyle

Üst Göğüs Ön Omuz Ön Kol şeklindeydi. Hem testosteron daha fazla artsın diye bir gün içersinde tek bölge değilde bir çok bölge şeklinde çalışıyordum. Günde aldığım kalori miktarı 3500-5000 kalori arasındaydı.

80 kilo bir adamı düşünelim. Bu kalori miktarı bulk için olması gereken bir orandır. Ve ben de günde 5000 kalori %70 karbonhidrat %30 protein şeklinde alıyordum. 1 aylık süreç içersinde 4 kilo alarak üzerimde bir deney uyguladım. Ve şu sonuçlara vardım.

2 saatlik bir antrenman ciddi anlamda çok zor ve çok yorucu bir antrenman. Antrenmandan sonra hiçbir şey yapmaya gücü kalmıyor. Genelde 45 dakikayı geçmeyin söylerler. Bunlar koca bir yalandan ibaret. Yıllarca ben de bu yalanla kandırılmışım. Çok fazla çalışmayı sevmeyen antrenmandan kaçan insanların uydurduğu bir şeydir. Evet yeni başlayan sporcular (yaklaşık 6 ay ) bunları ayrı bir kenara koyalım. Diğer sporcular dopingli veya değil çok çalışmak iyi değildir diye bir şey yoktur. Aksine az çalışırsan az gelişirsin. Mantıken bu böyledir. Çok yersen çok büyürsün. Ama çok çalışırsan az büyürsün gibi bir mantık olabilir mi. Ciddi anlamda saçma ve mantıksız.

Over Training çok çalışmak ve bitkinliğe ulaşmak anlamına gelir evet. Aslında evet Over Training var.

Nasıl mı ?

Dediğim şekilde 2 saatlik bir antrenman yaptık o Over Training diye adlandırılan bitkinlik olayını antrenman sırasında yaşıyoruz antrenman sonrası yürümeye halimiz yok işte şimdi Over Training olduk. Peki ne yaparsak bu durumdan kurtuluruz.

Man Performing Dumbbell PressesAntrenman sonrası hemen bir protein shakeimizi içiyoruz. Ve yanımızda getirdiğimiz karbonhidratlı proteinli yiyeceğimizi antrenman sonrası tüketiyoruz. Göreceksiniz ki üzerinizdeki yorgunluk geçmiş olacak. Bir diğer öneri ise insan vücudunun en önemli ihtiyacı olan su. Antrenman sırasında en az 1,5 litre su içmeliyiz. Gün içersinde ise en az 3,3-5 litre su içmeliyiz. Belki 10 dakikada bir tuvalete gideceksiniz ancak buna değecek. Bir diğer önemli konu ise doğru besin takviyesidir. OverTraining den kurtulmanın bir diğer yolu ise protein shake creatin glutamin ve multivitaminlerdir.

İşte bu Over Training denilen şeyden kurtulmak istiyorsak bunları yapmamız gerek. Ama yok ben 45 dakika yaparım bu riski yaşamak istemiyorum diyorsanız tercih size bağlıdır. Ancak hızlı gelişmek istiyorsanız 45 dakikada antrenman yapsanız kilonuza göre atıyor 3000 kalori mi almalısınız bu oran en az 3500 kalori olmalıdır. Ben sadece son zamanlardaki popüler olan bu konuyu bir de benden okuyun istedim. Herkese kolay gelsin…

Online Personel Trainer: HCSFİTNESS

yazar olmak

YORUMLAR

WORDPRESS: 1
  • comment-avatar
    quadriceps 1 sene önce

    Güzel yazı ayrıca insan çok antrenman yapmayı seviyorsa yapmasi onu ruhsal açıdan da faydalı olacaktır.