Vücuttan Su(Ödem) Atmak için Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Vücuttan Su(Ödem) Atmak için Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Yazı No: 13

Hazırlayan: Berkay Türkkan

Vücuttan Su(Ödem) Atmak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Fitness ve vücut geliştirmeyle ilgilenen herkes yaz aylarında vücutlarının estetik gözükmesini ister. Estetik görünüme giden yolda bulk döneminden sonra sporcular genellikle definisyon dönemine girerler. Definisyon döneminde yağ oranı istenilen seviyeye geldikten sonra da son adım vücuttaki fazla suyun uzaklaştırılması olur.

Bugün uzun süredir merak edilen ve sayfamda da sıkça sorulan “Vücuttan su(ödem) atmak için yapılması gerekenler neledir?” sorusunu cevaplayacağım.

Su ve yağ karmaşası

Karmaşa diyorum çünkü çoğu kişi vücut yağ oranı ile vücuttaki su oranını birbirine karıştırıyor. Eğer yağ kütleniz belirli bir miktardan fazlaysa vücudunuzdan su atmanız size istediğiniz estetik ve define görünümü vermeyecektir. Eğer amaç estetik görünüm elde etmekse “su atmak” yağ oranını düşürdükten sonra yapılacak bir adımdır. Öncelikle bu noktaya dikkat etmenizi öneririm.

NOT: Vücudunuzdaki fazla suyun bir diğer adı ise ödemdir.

Yağ oranınızı düşürdükten sonra sıra vücudunuzdaki fazla suyu atmaya geldiğindeyse dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

1) Tuz,şeker ve karbonhidratı azaltmak

Tuz ve şekerin insan vücuduna verdiği zararlar spor yapan-yapmayan çoğu kişi tarafından zaten bilinmektedir. Bunların yanında vücudunuzdan su atmak istiyorsanız tuz ve şeker yine size düşmandır. Günlük tuz ihtiyacınızdan fazla tuz tüketmek vücudunuzdaki ödemi artıracaktır. Bunun önüne geçmek için yemeklerinize tuz ilave etmeye bir an önce son vermelisiniz (Pilava, makarnaya kaşık kaşık tuz eklemeye son!).

Tuz tüketimi gibi şeker tüketimi de vücudunuzdaki ödem miktarını artırır. Tatlılara düşkün olabilirsiniz fakat vücudunuzdaki fazla sudan kurtulmak istiyorsanız çok sevdiğiniz baklavaya başka bir baklava için (yaşasın six pack!)  elveda demelisiniz.

Son olarak beslenme programınızdaki karbonhidrat miktarını azaltmak da vücudunuzdan ödem atmanıza yardımcı olacaktır.

2) Su tüketimini azaltmamak

Yapılan en büyük hatalardan biri su tüketmeden su atmaya çalışmaktır. Su kas gelişiminizin yanında sağlığınız için de hayati önem taşır. Su tüketimizini azaltarak ödem atmayı hızlandırdığınızı zannedebilirsiniz fakat aksine vücudunuzun su tutmasını sağlarsınız.

NOT: Profesyonellerin yarışmadan birkaç gün önce uyguladıkları su diyetleri yukarıda bahsettiklerimden tamamen farklı bir kapsamdadır

3) Gazlı ve şekerli içecekler, bitki çayları ve kahveler

Su atmaya yardımcı:

  • Günde 2-3 bardak bitki çayı
  • Günde 2-3 bardak kahve (Nescafe değil!)

Kaçınmanız gereken içecekler:

  • Kola başta olmak üzere asitli içecekler
  • Ice Tea benzeri şekerli içecekler (Evet, sağlıklı zannedilen Ice Tea de düşündüğünüz gibi değil)
  • Gazlı içecekler

4) Beslenme programınıza ekleyebilecekleriniz

  • Yeşil yapraklı sebzeler, kiraz sapı, ısırgan otu
  • Meyvelerden kayısı ve kiraz
  • Gün içerisinde probiyotik yoğurt ve kefir

Su (diğer adıyla ödem) atmak için günlük hayatınızda yapabileceğiniz küçük değişikliklerin vücudunuzda büyük farklılıklar yaratacağından emin olabilirsiniz.

Güçlü kalın,

yazar olmak

YORUMLAR

WORDPRESS: 0