Neden Kilo Alamıyoruz ?

Neden Kilo Alamıyoruz ?

Günümüzde spor salonları ve diyetisyenler sıkça kilo vermek ve zayıflamak isteyen insanların akınına uğrasa da; sağlıklı bir şekilde kilo almak, vücut hacmini arttırmak isteyen kişilerin de sayısı bir hali fazladır. Özellikle amaç sporla birlikte yağsız kütle kazanımı olduğunda bu daha da zorlaşmaktadır. Ancak bu amaca da başarıyla ulaşmak mümkün.

Sağlıklı kilo kazanımı için günlük hayatta yapabileceğimiz birçok değişiklik olduğu gibi aynı zamanda bu amaçla üretilen besin takviyeleri de fayda sağlayabilmektedir. Öncelikle yazımızda spor yapan bir bireyin doğal yollardan kas/kütle kazanımı için neler yapmasını gerektiğine dair ipuçları verip, daha sonra hacim kazandıran besin desteklerine göz atacağız.

yaz_kahvaltisi

Ne yersem yiyeyim kilo alamıyorum diyen kişiler ya gerçekten haklıdırlar ve bazı fiziksel, psikolojik nedenlerden dolayı böyle bir durumla karşılaşmaktadırlar; ya da beslenmelerinde aslında gözden geçirmeleri gereken bazı noktalar vardır. Tabi burada önce kronik bir hastalığın (tiroid vb.) metabolizmayı olması gerektiğinden çok hızlı çalıştırmadığından emin olmak gerekir. Bu nedenle bu şikayetteki kişilerin öncelikle kuşkudan arınmak için bir hekime görünmeleri yararlarına olacaktır. Eğer böyle bir sorun yoksa kesinlikle günlük beslenmede bazı değişiklikler yapılmalıdır. Örneğin çoğu kişi sabah kahvaltısına pek önem vermez ve çok hafif geçirir. Ancak kilo alma problemi olan kişiler sabahları büyük bir öğün yapmalıdır. Ve öğünlerde mutlaka karbonhidrat ve protein ağırlıklı beslenilmelidir. Öğün kaçırmamaya, atıştırmalıklarla geçici toklu yaratmaya sebebiyet verilmemelidir. Öğünlerinizde pilav, makarna, patates gibi kolay bulunan ve kolay kalori alımınıza fayda sağlayacak besinlerle meyvelerden gelebilecek şekerleri mutlaka eklemelisiniz.

vücut gelişimi Vücut geliştirme sporu yaparak kilo almak isteyenler ise antrenmanlarından kısa bir süre sonra mutlaka protein ve yoğun karbonhidrat içeren bir öğün yapmalıdırlar. Ayrıca zeytinyağı, kanola yağı, susam yağı gibi kaliteli yağlar da beslenmeye dahil edilmelidir. Sabahları yulaf gibi tam tahıllı bir besin tüketmek sağlıklı ve ideal bir kalori alımını sağlar ve sizi enerjik kılar. Ayrıca antrenmanlarınızdan hemen sonra basit şeker ve protein içeren besin destekleri de fayda sağlayabilir. Çünkü büyüme hormonu için antrenmandan sonra basit şeker alımı çok önemlidir. En azından muz gibi kolay tüketilecek bir meyve yanınızda bulundurabilirsiniz. Günlük su tüketiminizi arttırmak da besinlerin kaslara taşınmasını sağlayacağından faydası olacaktır.

Hacim kazanma dönemlerinde besin destekleri öğün yerine geçmemelidir. Ya da besin desteği alıyorum diye uzun süre aç kalınmamalıdır. Açlık hissettiğinizde mutlaka ana ve ara öğünlerden birini yapmanız bu süreçte fayda gösterecektir. Ayrıca insan metabolizması haftada ortalama 250 gram kas kazanabiliyor. Bu nedenle kilo kazanma hedefini zaman yaymak, yağdan gelecek kiloları alma hatasına düşmemize engel olacaktır. Bununla beraber uyku düzeni ve süresi de çok önemlidir. Günde en az 7 saatlik uyku gece vücudumuzun toparlanmasına ve kas onarımına yardımcı olur. Spor yapan ve kilo alma hedefi olan kişiler uykudan kısa bir süre önce küçük ve hafif bir öğün yaparlarsa gece uyku sırasında katabolik (kas yıkımı) süreç te mümkün olduğu kadar engellenmiş olur.

xpromaxxXpro Maxx : Özellikle spor yaparak kilo almak isteyenler ve beslenmede zorluk çeken kişiler için üretilmiş bir üründür. Tek porsiyon ürün yaklaşık 500 kalori gibi yüksek bir değer içermekte ve aynı zamanda birçok vitamin ve mineral ile dengeli bir kombinasyon oluşmaktadır. Ayrıca yoğun karbonhidrat içeren ürünün şeker içeriğinin az olması da bazı kullanıcılar için avantaj sayılabilir. Ara öğün için yeterli denebilecek düzeyde protein de içeren ürün fiyatıyla da dikkat çekmektedir.

SATIN ALMAK İSTİYORUM

scitecScitec Mass: Ürünün en belirgin özelliği çok yüksek olan porsiyon adedi. (90 adet) Kendi kategorisinde bu konuda rakipsiz diyebileceğimiz bir ürün. İçinde yoğun olarak üzüm şekerinde de bulunan dekstroz maddesi bulunur. Dekstroz hacim kazanmak için birebir bir şeker türüdür. Özellikle antrenman sonlarında vücut yapılanmasını ve glikojen depolanmasını arttırarak hacim kazanmayı destekler.

SATIN ALMAK İSTİYORUM

truemassBsn True Mass: Dünyaca ünlü BSN firmasının ürünü tam anlamıyla bir hacim bombasıdır. Tek bir önerilen servis dozu 700 kalori, 90 gram karbonhidrat ve 46 gram protein gibi yüksek değerler içerir. Hem bir kompleks protein tozu hem de kilo aldırıcı, ikisi bir arada üründür. Antrenman sonrasında veya öğün aralarında kullanmak fayda sağlayabilir.

SATIN ALMAK İSTİYORUM

YORUMLAR

WORDPRESS: 0