Supplement Kullanmama Rağmen Neden Gelişemiyorum?

Supplement Kullanmama Rağmen Neden Gelişemiyorum?

Çoğu okurumuzun da daha önceden duyduğu ve bildiği gibi vücut geliştirme aslında 3 temel esasa dayanmaktadır. Bunlar antrenman, beslenme ve dinlenme süreçleri. Bu süreçlerden herhangi birinde aksaklık veya eksiklik olduğunda gelişim yavaşlar ve yaptığımız spordan beklediğimiz verimi alamayabiliriz. Bizler supplement (besin desteği) kullanırken birçok düşünceyle satın alma yaparız. Ama aslında tek düşünmemiz gereken diğer 3 önemli adımda gerekenleri yaptıktan sonra supplement takviyesiyle hayalimizdeki vücuda erişebileceğimizdir. Biz de yazımızda supplement kullanan kişilerin genelde nerelerde hata yaptıklarını ve nasıl hedeflerine yönelik hareket etmeleri gerektiği hususlarından bahsedeceğiz.

başarmakBelirtmekte fayda var ki supplement alırken onlara çok fazla sorumluluk yüklüyoruz ve kullanmaya başladıktan sonra aslında daha fazla önem vermemiz gereken birçok noktayı atlıyoruz. Her şeyden önce kesinlikle şiddetli ve bizi yoracak, kas liflerimizi gelişmeye zorlayacak, her tekrarı hissettiğimiz bir ağırlık antrenmanı yapmalıyız. Eğer antrenman sırasında, hemen sonrasında ve hatta ertesi gün o antrenmanın etkilerini hissetmiyorsak öncelikle antrenmanımıza bir göz atmamızda fayda var demektir.

Özellikle protein tozu, amino asit, bcaa, glutamin ve hatta kilo aldırıcı kullanırken bu destekleri öğün yerine saymak; ve onları kullandığımızda öğün atlamak, öğün aralarını çok fazla uzatmak yapılan en büyük hatalardan biridir. Eğer fiziksel gelişme kaydetmek istiyorsak vücudumuz kesinlikle 6 saatten fazla aç bırakılmamalıdır. Çünkü bu süreçten sonra katabolik yıkım dediğimiz kas yıkımı gerçekleşmeye başlayabilir. Hatta en ideali seviyeye göre değişmekle birlikte 3-4 saatte bir öğün yapmaktır. Örneğin, öğle yemeğini saat 13:00 te yiyen bir kişi akşam saat 19:00-20:00 gibi yemek yiyecekse öğleden sonra sadece alacağı protein tozu, amino asit vb desteklerle akşamı beklememelidir. Ya da antrenman sonrası protein tozu vb destek alındı diye uzun saatler öğün yapılmaması en büyük hatadır. Teorik olarak proteinler bizi hacim kaybına karşı korusa da anabolik olup büyümek için kalorili beslenmeliyiz. Çünkü en kalorili protein tozları yaklaşık 150 kaloridir ve bu kas büyümesini, hacim kazanmayı hedefleyen kişiler için kesinlikle 6-7 saatlik açlığa tercih edilmemelidir. Ayrıca vücudumuz kaliteli karbonhidrat almadığında supplementlerden aldığımız amino asitler enerji olarak kullanılacak ve bir nevi istemediğimiz bir şekilde harcanmış olacaktır.

suyun önemi
Bir diğer önemli ve atlanılan husus günlük tüketilen su miktarıdır. Su hayatımızı devam ettirmek için gerekli olmasının yanı sıra günlük su tüketimini etkileyen birçok faktör vardır. Bunlar alınan kalori miktarı, terleme, vücut hacmi ve kas kütlesi gibi etkenlerdir. Eğer günde 3-4 bin kalori tüketiyor, spor yapıp terliyorsanız ve iri bir vücuda sahipseniz sıradan insanlar gibi 2-3 litre su içmeniz gelişiminizi olumsuz etkileyebilir. Su hem besinlerin kaslara taşınmasını sağlar, hem de bir nevi kreatin görevi üstlenip besinleri hücre içine çekerek adale büyümesinde etkili rol oynar. Ayrıca su vücuttan ödem(su) atıcı özelliğe de sahiptir ve su atmak için bile bol bol tüketmek gerekmektedir. IFBB Pro ve şampiyonların antrenörü Fakhri Mubarak bir röportajında çalıştırdığı sporculara yıl boyunca her gün 5,5 litre su içmelerini önerdiğini söylemiştir. Tabiki bu seviyeye çıkacak çok fazla sporcu olmayacaktır aramızda, ama televizyonda çoğu programda söylendiği gibi günde en az 2 litre su için sözü de spor yapan ve besin desteği kullanan kişiler için çok bir anlam ifade etmemektedir.

ne yemeli
Bir diğer önemli husus ta ne yediğimizdir. Spordan sonra protein tozu alıp eve gittiğimizde annemizin veya eşimizin yaptığı bezelyeyi, kuru fasulyeyi yiyip, birkaç saat sonra uyuyorsak yine gelişemem suçunu supplementlere atmak yanlış olacaktır. Bakliyatlar, sebzeler, meyveler elbette ki beslenme programımızda olmalı, ama bir vücut geliştirmeci, hemen hemen her öğünde hayvansal protein tüketmelidir. Evet, bezelye, kuru fasulye, nohut, badem vb birçok bitkisel kaynaklı gıda da protein içerir. Ama hayvansal gıdalardaki amino asit profiline sahip değillerdir. İçeriklerinde elzem amino asitler (bcaa), glutamin az miktarda bulunur veya hiç bulunmaz. Bu nedenle bu gıdalar tam bir protein sentezi başlatamazlar. Vücut geliştirmeciler olarak biz hayatımızdaki her alanda titiz olmalı, kendi beslenmemize kendimiz karar vermeli ve bunun üzerine supplement destekleriyle yol almalıyız.

Kas gelişimi amaçlı aldığımız besin desteklerine yüklememiz gereken en önemli rol protein sentezi sürecini başlatmaları ve bizi anabolik (büyümeye meyilli) tutmalarıdır. Yoksa beslenmediğiniz sürece alacağınız 30-40 gram protein tozu, ya da birkaç amino asit tableti sizi hayal ettiğiniz vücuda maalesef kavuşturamayacaktır.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0