Nasıl Supplement Kombinasyonu Yapmalıyım?

Nasıl Supplement Kombinasyonu Yapmalıyım?

Supplement (besin desteği) alırken ilk akla gelen soru hangisini veya hangilerini almalıyım olmaktadır. Birçok marka ve çeşitte supplement olması hem kafamızı karıştırmakta hem de bütçemize göre nasıl bir sıralama yapacağımızı her zaman kestirememekteyiz. Yazımızda hem spordaki hedeflere hem de ekonomimize göre supplement kombinasyonlarını (kürlerini) incelemeye çalışacağız.

Şunu bilmekte fayda vardır ki, her supplement her bünye üzerinde aynı etkiyi göstermeyebilir. Bu sebeple sadece arkadaşımıza veya bir tanıdığımıza yarar sağladığı için biz de gözümüz kapalı o şekilde satın alma yapmamalıyız. Öncelikle vücut yapımızı, kendimize koyduğumuz hedefleri ve ne kadar süre spor yapacağımızı saptamamız gerekir. Tabi bütçemize uygun bir sıralama da önemlidir.

Zayıf ve kas oranı düşük bir vücuda sahipsek ve hacim kazanma amaçlı spor yapıyorsak her şeyden önce whey veya amino asit ilk önce almamız gereken supplementlerdir. Bunun üzerine ekonomik durumumuza göre bcaa ve glutamin takviyesi yapmak yapılanmayı hızlandıracaktır. Eğer seviyemiz biraz daha ileri ise kreatin de kombinasyona rahatlıkla eklenebilir. Veya öğün kaçırıyorsak, iştah problemimiz varsa kilo aldırıcılar wheyden sonra ikinci seçenek olarak da düşünülebilir. Eğer ekonomik durum müsaitse kazein proteini de bu sırayla kombinasyona eklenebilir. Kas oranı düşük ve kilolu biriysek; yani yağ olarak fazlamız varsa, öncelikle kardiyo programlarını temel alacağımızdan iştah azaltıcı ve enerji verici, yağ yakıcı supplementlere yönelmekte fayda vardır. Burada ilk düşünülecek olan termojenik (kafein içerikli) yağ yakıcılar ve l-karnitin bazlı yağ yakıcılardır. Termojenik ürünler kilo fazlamız olduğu için hem vücut ısısını arttırıp kalori yakımını desteklerken hem de iştah azaltıcı özellikleri ile fazla kalori almamızı biraz da olsa kısıtlar. L-karnitin ise kardiyo seansından önce alındığında enerji vererek yağ yakımını arttırır. Yağ oranımız düşüp ağırlık çalışmaları başladıkça, kalori içermeyen ve şişkinlik yaratmayacak supplement ürünleri ile kombinasyon yapılmalıdır. Bunlar başta whey ve amino asit olmak üzere daha sonra ekonomik durumlara göre bcaa, glutamin takviyesi şeklinde devam edebilir.

suplement
Supplement kombinasyonu yapılırken birlikte sinerjik etki yaratacak; yani birbirini destekleyecek seçimlere dikkat etmek gerekir. Örneğin whey kullanırken amino asit kullanımı çok da gerekmez, ancak seviyeniz uygunsa kreatinle kombinasyon yaparsanız kas kütlesi artırımını daha hızlı desteklemiş olursunuz. Veya gece boyunca da kaslarınızı beslemek için whey+kreatin+kazein kombinasyonu çok güzel bir büyüme kürü olabilir. Kazein ve whey in içinde bulunan bcaa ve glutaminlerle ekstra bu ürünleri almanıza da gerek kalmaz. Tabi ekonomik durum elverişliyse bu ürünleri de eklemek yarar getirecektir kuşkusuz. Bununla birlikte protein tozu kullanmayan veya kullanmak istemeyen kişiler için spor öncesi ve sonrası bcaa+glutamin ikilisini kombine etmek de güçlü bir kas koruması sağlayabilir. Eğer spor öncesi nitrik oksit (nox) ürünü kullanıyorsanız muhtemelen kaslarınızın spor sonrası desteğe ihtiyacı olacağından bu ürünü de öncelikle bcaa, daha sonra imkanınız varsa glutamin ile kombine etmeniz yararınıza olacaktır. Yine yağ yakımını hedefleyen bir sporcu için termojenik yağ yakıcıları l-karnitin ile birlikte kullanmak yağ yakım hızını arttırabilir. Çünkü l-karnitin ile mitokondriye yönelen yağ hücreleri termojenik yağ yakıcı desteğiyle vücut ısısının artmasıyla daha da hızlı bir şekilde kaloriye dönüşür. Bu şekilde hem daha enerjik olur hem de daha fazla kalori harcamış olursunuz. Ayrıca bu yağ yakım kombinasyonuna kas çalışması yapıyorsanız whey de ekleyebilirsiniz. Whey proteini hem az kalorili bir gıdadır, hem de içerdiği zengin amino asitlerle kaslarınızı korur, bunun yanı sıra da metabolizma hızlandırıcı özelliği mevcuttur.

xprowheyXpro Whey Complex Protein: İçerisinde hızlı sindirilen izole ve hidrolize proteinleri de barındıran, yine yüksek sayılabilecek porsiyon miktarına (71 servis) sahip, ayrıca bcaa ve glutamin amino asiti bakımından da zengin bir protein tozudur. Fiyatı avantajı da hesaba katıldığında bir diğer fiyat/performans ürünü olarak nitelendirebiliriz.

SATIN ALMAK İSTİYORUM

 

xproglutamineXpro Glutamine Drink Powder: Özellikle aromasız amino asitleri tüketmek acımsı tatları yüzünden hiç kolay değildir. İşte bu soruna çare oluyor xpro glutamin tozu. Tatlandırıcı olarak sukraloz içermesi de ürünün diğer bir avantajı. Ayrıca fiyatı da uygun sayılabilecek seçeneklerden biridir.

SATIN ALMAK İSTİYORUM

 

scitec bcaaScitec Bcaa 6400: BCAA ların daha sık tercih edilen tablet versiyonları için uygun bir fiyat barındıran üründür. Özellikle tabletlerin nispeten büyük olmadığı ve kolay yutulabildiği için bu konuda sıkıntı yaşayan kullanıcıların tercih edebileceği bir üründür.

SATIN ALMAK İSTİYORUM

YORUMLAR

WORDPRESS: 1
  • comment-avatar

    optimum gold standart mükemmel bi ürün