Mutlu Olmanın Kanıtlanmış 22 Yolu – I.Bölüm

Mutlu Olmanın Kanıtlanmış 22 Yolu – I.Bölüm

1- Egzersiz Yapmak

egzersizSpor sırasında vücutta mutluluk hormonu endorfin salgılanır. Günde 20-30 dakikalık yürüyüş bile bu etki için yeterlidir. 

2- Yoga

yogaBilindiği üzere günlük streslerden kurtulmanın yollarından biri yoga ve yoga yapan bireylerde depresyon semptomlarının azaldığı görülmekte. Özellikle anksiyete sorununa birebir.

3- Koyu Yeşil Yapraklı Sebzeler

koyu-yes%cc%a7il-yaprakli-sebzelerKoyu yeşil yapraklı sebzelerde folik asit içerikleri sayesinde depresyonu azaltıcı ve negatif düşünceleri azaltıcı etkisi vardır. Beyinde dopamin salgılanmasını uyarıyor.

2012’de Orta yaşlı insanlar üzerinde yapılan bir araştırmada düzenli olarak koyu yeşil yapraklı sebze tüketenlerde depresyona girme riskinin daha az olduğu gözlemlenmiştir.

4- Bilişsel Davranış Terapisi

terapiModern psikolojide sık başvurulan bu yöntem sayesinde negatif düşünceler ve acı veren düşünceleri azaltmada, daha iyi bir ruh hali sağlamada ve gerginliği azaltmada anlamlı etkileri olduğu kanıtlanmış bir terapi şeklidir.Böylece bireylerin gerginlikten uzak ve daha mutlu olmaları hedeflenir.

5- Çiçek Almak

c%cc%a7ic%cc%a7ek-alinEv ya da ofiste taze toplanmış ya da canlı çiçek bulundurmanın olumsuz ruh halini ve gerginliği azaltıcı etkisi bulunur. Ayrıca enerji seviyesinde artış ve daha şevkli çalışmayı sağlamak gibi etkileri de vardır.

6- Gülümsemek

mutlu-olmanin-yollariZihnimizdeki duygu ve düşüncelere göre hareket ederiz evet ama bunun tek yönlü olduğuna dair yaygın bir yanlış anlaşılma var. Eğer öyle hissetmeseniz daha düzenli olarak gülümseme çalışması yaparsanız bir süre sonra beyniniz buna inanacak ve mutlu hissetmeye başlayacak. Denemesi bedava 😉

7- Karanlıktan Uzak Durmak

karanliktan-uzak-durunEğer ışık kutunuz yoksa bulunduğunuz ortamı gün ışığıyla doldurmaya çalışın. Perdeleri açın ya da balkona çıkın. Güneş mutluluk hormonu salgılanmasında çok etkili. Çalışma alanınızı ve evinizi olabildiğince aydınlık tutmaya çalışın.

8- Dışarı Çıkın

dis%cc%a7ari-c%cc%a7ikinKötü hissetmeye mi başladınız hemen kendinizi sokağa atın ve biraz D vitamini alın. D vitamini sadece güneş yoluyla aktif olan ve üretilen bir vitamindir. D vitamini eksikliği depresyona , gergin ruh haline ve yorgunluğa sebep olur.

9- Mantar Yemek

mantar-yemekD vitamininin bitkisel tek kaynağı mantardır. Sabah kahvaltınızda omlet ya da öğle yemeğinizde mantar sote olarak tercih edebilirsiniz.

10- Meditasyon

meditasyonMeditasyon stres savaşçısıdır. Özellikle acı veren duygu durumuna karşı çok etkilidir ayrıca libido arttırıcıdır. Seratonin, dopamin, endorfin yani mutlulukla ilgili tüm hormonları harekete geçirir.

11- Narenciye Kokusu

narenciyePortakal, greyfurt, limon gibi narenciyelerin kokusu beynimizde pozitif kimyasal reaksiyonlara girerek stres üzerine olumlu etki yapar ve bizi rahatlatır. İyi hissetmediğiniz dönemlerde limon kolonyasıyla ferahlayabilir ya da narenciye esanslı yağlarla şakaklarımıza masaj yapabilir hata burun deliklerinize sürebilirsiniz. Pozitif etkiyi arttırmak için yaseminli kokularla miks yapabilirsiniz.

Diyetisyen Esma Akça

Yazının devamı için tıklayınız..

yazar olmak

YORUMLAR

WORDPRESS: 0