Mutlu Olmanın Kanıtlanmış 22 Yolu – II.Bölüm

Mutlu Olmanın Kanıtlanmış 22 Yolu – II.Bölüm

Mutlu olmanın kanıtlanmış 22 yolu yazımızın 2. bölümü ile sizlerleyiz..

12- Öğleden Sonraki Ara Öğünde Karbonhidrat Tercih Etmek

karbonhidrat-kullanimiÖğleden sonraki saatler modumuzun ve enerjimizin en düşük olduğu saatlerdir. Kilo vermek için çoğu zaman düşük karbonhidratlı diyetler yapılır ama bu diyetler mutsuz ve stresli hissetmemize yol açar. Karbonhidratların modumuzu yükselten kimyasalların salgılanmasında önemli bir rolü vardır.

Tabi karbonhidrat seçimine dikkat. Kompleks karbonhidratlardan; meyve ve tam tahıl ürünleri tercih etmekte fayda var. Daha tatlı bir şeyler içinse yüksek kakao oranına sahip bitter çikolatalar tercih edilebilir.

13- Hayvanlarla Vakit Geçirmek

hayvanlar-ile-vakit-gec%cc%a7irmekEvcil hayvan sahibi olmak hayat kalitenizi ciddi anlamda arttırabilir. Bir araştırmaya göre 15dk. boyunca köpekle oynamak seratonin, prolaktin ve oksitosin gibi ruh halimizi iyileştirici hormonların salınımını arttırırken, strese sebep olan kortizol hormonunu düşürmektedir.

14- Kısa Molalar Vermek

mola-verinAraştırmalar gösteriyor ki çalışmaları esnasında kısa aralar verip eğlenceli videyolar izleyen insanlar daha enerjik ve mutlu oluyor. Bu sadece zihinsel sağlığı etkilemekle kalmıyor kötü ruh halini de bir dakikadan kısa sürede değiştirmeyi sağlıyor.

Bonus bilgi: Ayrıca metabolizmayı hızlandırıyor.

15- Zerdeçal Tüketmek

zerdac%cc%a7al-kullanmakZerdeçalın içeriğindeki kurkumin sayesinde doğal antidepresan etki gösterir. Genelde zerdeçal; romatizma, kemik hastalıkları, enfeksiyon hastalıkları gibi hastalıklar için kullanılır. Bunun yanında Alzheimer ve diyabet üzerine de olumlu etkileri bulunur.

Hayvan çalışmalarında kurkumin alımının seratonin ve dopamin salgılanmasını arttırdığı böylece psikolojik durumu hızlıca iyileştirdiği saptanmıştır.

16- Müzik Dinlemek

mu%cc%88zik-dinlemek-mutlu-ediyorSevdiğiniz bir parçayı dinlerken dopamin salgıladığınız için daha mutlu ve rahatlamış hissedersiniz.

17- Şarkı Söylemek

s%cc%a7arki-so%cc%88ylemek-mutlu-ediyorManchester üniversitesinde yapılan araştırmaya göre kulak içinde sacculus denen organ ile beyindeki zevk alma merkezi bağlantı halindedir. Ve şarkı söyleyerek bu bölgeyi uyarır ve daha iyi hissetmeye başlarız.

18- Çikolata Yemek

mutlu-olmak-ic%cc%a7in-c%cc%a7ikolataÇikolata triptofan içeriğiyle beynimizdeki serotonin seviyesini arttırıyor ve bize daha iyi hissettiriyor. Serotoninin diğer kaynakları -> yumurta ve kümes hayvanları

19- Kahve

kahve-ic%cc%a7erek-mutlu-olunHarvard üniversitesinde yapılan çalışmaya göre günde 2 kupa kahve içen kadınların depresyona yakalanma riski %15 daha az bulunmuştur. Sağlık için kanıtlanmış olan kahve böylelikle mutluluk ilede kanıtlanmış oluyor.

20- Yeşil Çay

yes%cc%a7il-c%cc%a7ayYeşil çayın bilinen faydaları kilo kaybına yardımcı olması, göbek yağı erimesi, metabolizmayı hızlandırması, kalp hastalıklarına karşı koruyucu olması, kemik erimesini önlemesi, yüksek tansiyona iyi gelmesi ve bazı kanserlere karşı koruyucu olmasıdır.

Bir çalışmaya göre günde 5 fincan yeşil çay içenlerde stres seviyesini düşürücü etkisi bulunmuş. Stresin olmadığı her anımız mutluluk için en büyük adımlardandır.

21- Sosyalleşmek

mutlu-olmanin-yollari
Telefon ya da internet ortamında değil yüz yüze yapılan görüşmeler mutluluk için birebir. Arkadaşlarımızla vakit geçirmek kan basıncını azaltıp rahatlatıyor özellikle dışarıda arkdalarınız ile yapacağınız buluşmalar mutluluğunuza katkı sağlayacaktır. ( North Carolina üniversitesi )

22- Sağlıklı Yağlar

sag%cc%86likli-yag%cc%86larYağlı tohumlar; fındık, fıstık, ceviz, badem gibi ve avokado gibi sağlıklı yağların tüketimi hem kalp-damar sağlığını koruyor hem de yavaş sindirildiği için kan şekerini regile ederek daha sakin ve huzurlu olmamızı sağlıyor.

Yazının birinci bölümü için tıklayınız..

yazar olmak

YORUMLAR

WORDPRESS: 0