Motivasyonunuzu Arttıracak 5 Besin

Motivasyonunuzu Arttıracak 5 Besin

Hepimiz dönem dönem mutsuz, yorgun, depresif hissedebiliyoruz. Bu dönemlerde ise bir çoğumuz mutlu olmak adına şekerli ya da sağlıksız besinler atıştırarak rahatlamaya çalışıyoruz. Peki gerçekten serotonin salgılatan bilimsel etkinliği kanıtlanmış ve sizi mutlu edecek aynı zamanda da kilo aldırmayacak besinler olduğunu söylesek ?

1. Muz

Muz lezzetli tadı ve tok tutucu etkisiyle favori meyvelerimizden biri. Kalorisinin diğer meyvelere göre biraz daha yüksek olduğu doğru ama tatlı yemektense çok daha mantıklı bir alternatif.

Yoğun B6 vitamini içeriği ile mutluluk hormonu olan serotonin salgılanmasına yardımcı ayrıca potasyum içeriğiyle kas gevşetici ve rahatlatıcıdır.
motivasyon-ic%cc%a7in-muz

 2. Ceviz

Evet kalorisi yüksek ama 2-3 cevizden kimseye zarar gelmez. Ara öğününüze ekleyeceğiniz küçük avuç ceviz sayesinde hem duygu durumunuz düzelecek hem de kalp-damar sağlığınız korunacak. Sebebi ise içerdiği omega 3 yağ asitleri.
motivasyon-ic%cc%a7in-ceviz
3. Portakal Suyu

Yoğun bir antrenman öncesinde vücudu ateşleyici olarak kullanılabilir. C vitamini içeriği yüksek bütün besinler gibi portakal suyu da kokladığınız andan itibaren düşük olan modunuzu yükseltecek, enerji verecek ve sizi canlandıracaktır. Yağ yakıcı etkiyi arttırmak içinse greyfurt suyuyla karıştırmakta fayda var.
motivasyon-ic%cc%a7in-portakal

4. Ispanak – tere – dereotu

Özellikle kış aylarında salata yaparken zorlanıyoruz marul, domates ve salatalık lezzetlisini bulmak zor. Salatanızı ıspanakla yapmayı deneyin. Koyu yeşil yapraklı tüm sebzeler gibi ıspanak da iyi bir magnezyum kaynağı ve magnezyum stresle mücadeleye birebirdir.

motivasyon-ic%cc%a7in-dereotu

5- Bitter çikolata

Anında etki sağlayan bir diğer besin. Öğleden sonraki kahvenizin yanına birkaç kare bitter eklemekte zarar yok fazlasıyla fayda var. Mutluluk verici, stresi azaltıcı ve kalp krizine karşı koruyucu etkisi bulunuyor.

bitter-cikolata_1
yazar olmak

YORUMLAR

WORDPRESS: 0