9 Adımda Metabolizmanızı Uçurun

9  Adımda Metabolizmanızı Uçurun

1- Yeşil Çay

Yeşil çay kateşin denilen metabolizmayı hızlandıran antioksidanları içerir. Özellikle her sabah ve ara öğünlerinizde en önemli tavsiyemizdir.

yeşil-çay

2- Kuru baklagiller

Kuru baklagiller metabolizmanızı hızlandırmak için ucuz ve bitkisel bir kaynaktır. Kolesterolü düşürücü etkisi olan çözünebilir liften oldukça zengindir.
kurubaklagil

3- Kahve

En bilinenler arasında kahve ve diğer kainli içeceklerin metabolizmayı canlandırıcı etkisi vardır. Küçük miktarlarda kahve tüketimi merkezi sinir sistemini uyararak metabolizmanızı hızlandırır.

kahve-ve-kafein

4- Demir İçeren Besinler

Demirin enerji üretiminde etkin rolü bulunur. Demirden zengin besinlere verebileceğimiz örnekler; kırmızı et, karaciğer, yumurta, istiridye, mercimek türleri, kabak çekirdeği, siyah üzüm, pekmez, midye.

demir-içeren-besin

5- Su

Yüksek miktarda su almazsanız hiçbir besin maddesini sindiremez ve enerji üretimi yapamazsınız. Su içmek, su içeriği yüksek meyveleri tüketmek, taze yeşillikler, kompostolar, ayran, cacık, maden suyu günlük su alımınızı arttırmak için en iyi yol olacaktır.

su-ve-sulu-içecek

6- Acı Biber

Acı yemek göbek yağlanmasını azaltır ve iştahı keser. Baharatlı besinler, pul biber, isot, hardal, jalapeno biberi, chili biberi en iyi besin tercihi olacaktır. Ne kadar acı o kadar az yağ.

acı-biber

7- Kahvaltı Yapmak

Kahvaltıyı atlamak metabolizma hızını yavaşlatır ve vücudu aşırı açlık durumuna sürükleyerek enerji harcamasını azaltır. Sabah kahvaltısında proteinden zengin besinlerin yer aldığı, yumurta, peynir, süt, kuruyemişler gibi bir menü tercih etmekte fayda var.

kahvaltı

8- Protein

Protein vücudun temel yapıtaşıdır. Protein olmadan kas bütünlüğü ve sağlığı korunamaz ve yeni kas kütlesi elde edilemez. Hormonların üretiminde azalma olur, yaralanma süreleri uzar hatta sindirim ve bağışıklık sistemi için gerekli enzimler dahi üretilemez vücut tamamen bir çöküş aşamasına girer. Balık, yağsız etler, hindi, yumurta, süt ürünleri en iyi tercih olacaktır. Bu ürünler yüksek biyoyararlılığa sahip protein içerir ve tüketiminden saatler sonrasında dahi kasları desteklemeye devam eder. Daha hızlı bir kas toparlanması içinse whey proteini tercih edilebilir.

protein

9- Magnezyum

Yüksek miktarda magnezyum içeren besinleri tüketerek vücut hızınızı arttırmanız mümkün. Peki nedir bu besinler; koyu yeşil yapraklı sebzeler, özellikle ıspanak, süt ürünleri özellikle kaşar peyniri, mercimek çeşitleri, soya fasülyesi en iyi kaynaklar arasında.

ıspanak-temel-reis

yazar olmak

YORUMLAR

WORDPRESS: 0