Maksimum Sonuçlar için 4 Önemli Supplement

Maksimum Sonuçlar için 4 Önemli Supplement

İlk olarak, hangi supplementleri almalısınız diye düşünmeden önce spordaki hedefinizi mümkün olduğunca tanımlamanız gerekmektedir.

Ayrıca, sporcu gıdaları çeşitli kalitede üretilir ve aynı amaca yönelik olarak kullanılamazlar. Hedeflerinizi belirledikten ve her takviyenin amacını inceledikten sonra uygun supplement kombinasyonlarını oluşturmaya başlayabilirsiniz. Gıda takviyelerinden bazılarının birden fazla amacı vardır ama supplementlerin çoğunluğunun her zaman özel belirli bir amacı vardır.

Bu makalede, daha hızlı en iyi sonuçları elde etmenize ve aynada daha iyi görünmenizi sağlamanıza yardımcı olmak için en sık kullanılan dört supplementi daha yakından inceliyoruz.


1- KREATİN

Kreatin, vücudumuzda küçük miktarlarda doğal olarak bulunan ve vücudumuzun enerji sisteminde yüksek yoğunluklu ve patlayıcı egzersizlerde, egzersiz sırasında yakıt olarak kullanılan, hayati rol oynayan bir maddedir. Kreatin çeşitli spor alanlarında her zaman temel gıda supplementi olmuştur. Kas oluşturmaya yardımcı olur, güçlülük performansını ve uzun egzersizlere dayanım kapasitesini artırır. Ayrıca kreatin birçok kez tamamen güvenli bir supplement olduğunu kanıtlamıştır.

Sprint, dayanıklılık, güçlülük ve zayıf kas kütlesini artırmak için yüksek yoğunluklu patlayıcı performansı (HIIT) artırmak isteyen herkes bunu kullanmaya başlamalıdır. Ayrıca aşırı egzersiz stresinde dayanıklılığın artırılması ve yorgunluğun ertelenmesinde son derece etkili olduğu kanıtlanmıştır. Diğer bir yandan, kreatin bisiklet sürme, koşu ya da başka herhangi bir aerobik aktivite rejimi gerçekleştiren bireylere fazla yardımcı olamaz.

Kreatin doz ayarlaması söz konusu olduğunda, bazı insanlar yükleme fazı ve bakım fazı olarak bilinen dozlama dönemlerini uygulamak isteyecektir. Yükleme aşamasında, günde 5 gram bakım fazına geçtikten sonra 5 gün boyunca 20 gram kreatin kullanılmaktadır. Bu strateji, iskelet kaslarınızı kreatin ile doyurur ve kaslarınızdaki artmış seviyelerdeki kreatinin daha uzun süre muhafaza edilmesini sağlar.

2- KAFEİN

Kafein, zayıf olsa da, sinir sisteminin amfetaminlerle benzer etkilere sahip güçlü bir uyarıcıdır. Hem aerobik hem anaerobik sporlar için performans avantajları olan az miktarda bulunan uyarıcılardan biridir ve metabolizmayı artırma becerisine de sahiptir.

Kafein ayrıca yoğun egzersiz sırasında yorgunluk hissini azaltmanın psikolojik etkisine sahiptir. Bu etki, zor ve yoğun egzersizlerin daha kolay görünmesini sağlar. Ayrıca dayanıklılığı artırır, bu da kafeini koşu veya bisiklet sürmeyi sevenler için mükemmel bir ilave seçenek haline getirir. Özellikle spor yapan bireyler üzerinden gidecek olursak zihin-kas bağlantısı dediğimiz olgu sporda çok önemlidir. Vücut geliştirmeciler ağırlık çalışırken konsantre olup odaklanmalı, setlerde her bir tekrarı hissederek kaldırmalıdır. İşte bu noktada kafein odaklanma kabiliyetimizi arttırıp setlere ve ağırlıklara daha fazla konsantre olmamızı sağlar. Ayrıca kafeinin sporcularda dayanıklılığı ve fiziksel kapasiteyi de arttırdığı birçok bilimsel çalışma ile kanıtlanmıştır. Kafein özellikle antrenman öncesi alındığında kas ağrılarının şiddetini azaltıp sizin daha iyi ve verimli bir antrenman çıkarmanızı sağlayabilir. Bu nedenle pek çok supplement üreticisi pre workout (antrenman öncesi) nitrik oksit ürününe kafein eklemekten kaçınmamıştır.

Kafein, saha hokeyi, futbol, ​​kürek gibi sporları içeren uzun süreli, yüksek yoğunluklu egzersiz seanslarında çok etkilidir; ancak, şartlandırılmış atletler için özel olarak çalışmaktadır. Ve son olarak, sıkı bir diyet yaparken metabolizma hızını artırmada etkisi vardır.

Doz ayarlaması söz konusu olduğunda günde 200-300 mg şeklinde alınması en sık kullanılan miktardır, bazıları buna daha toleranslıdır ve bazıları ise değildir. Egzersiz söz konusu olduğunda, kafeini antrenmandan önce yarım saat ile bir saat aralığında tüketmeniz önerilmektedir.


3- BETA ALANİN

Beta-alanin, karnozin oluşturmak üzere histidin amino asidi ile birleşen bir bileşiktir. Beta-alanin tek başına fiziksel performansın iyileştirilmesi açısından çok sınırlıdır. Ancak, kaslardaki karnozin seviyeleri beta-alanin konsantrasyonu ile sınırlandığından, beta-alanin, karnozinin performans geliştirme özelliklerine hayati önem taşımaktadır.

Beta-alanin öncelikle yüksek yoğunlukta egzersiz yapan kişiler tarafından kullanılmalıdır. 1-4 dakika süren yüksek yoğunluklu ve patlayıcı egzersizleri uygulayan herkesin, beta-alanin takviyesinin faydalarını elde etme olasılığı yüksektir.

Beta-alanin yukarıda da belirttiğimiz üzere karnozin ile ilişkisi nedeniyle vücut geliştirme dünyasında önemli bir supplement türü haline geldi. Vücutta karnozin laktik asit tamponu, enzim düzenleyici ve serbest radikallere karşı savaşçı olarak görev alır. Vücut geliştiren bir kişi veya bir atlet için, karnozin seviyelerinin artış göstermesi demek daha fazla dayanıklılık demektir. Ayrıca karnozin seviyelerindeki artış kişilerde yorulma kaynaklı oluşan performans düşüşlerinin de azalmasını sağlar.

Dozaj ayarlaması günde 6 gram şeklinde olmalıdır, 1,5 gram halinde 4 kez alınmalıdır.


4- BALIK YAĞI

Balık yağının iki önemli esansiyel yağ asidi vardır; EPA (eikosapentaenoik asit) ve DHA (dokosaheksaenoik asit). Bu yağ asitleri, vücudun kendisi tarafından üretilemediği ve beslenme yoluyla alınması gerektiği için önemlidir. DHA ve EPA ayrıca omega-3 yağ asitleri olarak bilinir ve balık yağı ile takviye edilen ana faydalı bileşenlerdir.

Yeni yapılan çalışmalar da DHA ve EPA ile desteklenmenin vücut kompozisyonunun ve protein sentezinin iyileştirilmesine yardımcı olabileceğini göstermiştir. Ayrıca çalışmalar da balık yağının kalp damar hastalığı riskini iyileştirebileceği potansiyele sahip olduğu bulunmuştur. Bu da eğer hedefiniz tüm vücut sağlığını desteklemek ve yağsız kas kütlesini artırmak ise balık yağı takviyesini almaya başlamalısınız demektir.

Balık yağı dozaj ayarlaması günde 1-4 gramdır. Böylelikle günde en az 500 miligram EPA ve DHA maddelerini tüketmeyi garantilemiş olursunu

YORUMLAR

WORDPRESS: 0