Kreatin Nedir, Ne İşe Yarar?

Kreatin Nedir, Ne İşe Yarar?

 

Protein takviyelerinin dışında, kreatin  takviyeleri yeryüzünde hakkında en fazla konuşulan ve en etkili kas geliştirme ve performans takviyeleridir. Kreatin takviyeleri genel dayanıklılık oranında %10 ila %15’lik bir artış ile 4,5 kg’ye kadar yağsız kas kütlesi kazanımı sağlayabilir. Popüler olmaları nedeniyle, kreatin takviyeleri son derece uygun maliyetlidir ve sporculara takviye masraflarının karşılığını fazlasıyla verir.

Kreatin takviyeleri toz, hap ya da sıvı formlarda olabilir. En popüleri kreatinin toz formu olduğundan, pek çok kreatin takviyesi tatlandırılarak toz halde içecek karışımı olarak satılır. En yaygın aromalar üzüm ve meyve kokteylidir.

Kreatin Takviyesi Kullanmanın Faydaları

Kreatinin anabolik ve sağlıkla ilgili yararlarına daha önce yakından bakmıştık. Şimdi de kreatin takviyelerinin öncelikli faydalarına yakından bakacağız.

  • Eksta Enerji: Kreatin takviyesi enerjiyi arttırır ve daha sıkı, daha uzun çalışmanıza ya da mücadele etmenize ve büyük bir enerji patlamasına ihtiyacınız olduğunda daha derin çalışmanıza olanak verir. Hızlı enerjiye ihtiyaç duyduğunuzda, vücudunuz ATP (adenozin tri fosfat) olarak adlandırılan bir bileşiğe güvenir. ATP depoları hızlı bir şekilde yakılır ve 10-15 saniye sonra genellikle tüketilir. Kreatin sizi yeniden sıkı çalışmaya hazırlayarak ATP depolarını doldurmak için çalışır.
  • Protein Sentezi: Son zamanlarda yapılan bir çalışma kreatin takviyesinin kasa özgü protein sentezini uyardığını ortaya koydu.
  • Kas Hacmi: Kreatin takviyesi kaslara hacim verir, bu da dolayısıyla kas hücrelerini güçlendirir. Daha büyük kas hacmiyle genel olarak daha güçlü hale gelirsiniz ve daha fazla yağsız kas kütlesine sahip olursunuz.
  • Laktik Asit: Kreatin kas yorgunluğunu geciktirip daha uzun settler halinde ya da daha sıkı çalışmanıza olanak vererek bir laktik asit tamponu gibi işlev görür.

Kreatin Takviyelerini Kimler Kullanır?

Kreatin takviyeleri dayanıklılık sporcuları ve vücut geliştiriciler arasında çok popüler olsa da, aslında bu takviyeler fiziksel olarak aktif olan herkes için mükemmeldir. Kreatinin dayanıklılığı, gücü ve kas kütlesini arttırdığı ortaya konmuştur. Kreatin daha derine inmeniz gerektiğinde avantaj sağlar ve oyunda geri kaldığınızda ya da kendi rekorunuzu kırmada size bir enerji patlaması verir.

Kreatinin sağlık için de sayısız yararı vardır. Kas hücrelerini güçlendirir, hastalıkla savaşmaya yardım eder, zihinsel işlevleri arttırır ve çok daha fazlasını sağlar. Kreatin taze et kaynaklarından kreatin alamayan vejetaryenler için de olmazsa olmaz bir takviyedir.

Vücut geliştiriciler: Vücut geliştiriciler kreatini yağsız kas kütlesini arttırmak ve ekstra enerji ve güç için kullanırlar.

Powerlifter sporcuları: Powerlifter sporcuları yoğun antrenmanlara dayanmaya yardım etmesi ve sağladığı güç kazanımları için kreatin kullanmaktadır.

Dayanıklılık Sporcuları: Koşucular, bisikletçiler ve diğer dayanıklılık sporcuları, çalışma seanslarını genişletmek için ve hızlı bir enerji patlamasına ihtiyaç duyduklarında daha derine inebilmelerine yardım etmesi sebebiyle kreatin kullanırlar.

Takım Sporları: Takım sporlarında yer alan sporcular ekstra güç ve oyun sırasında enerji için kreatine güvenmektedir.

Vücut Dönüşümü: Kreatin yalnızca ekstrem sporcular için değildir. Kreatin hayatlarını değiştirip yeniden şekle girmek isteyen pek çok kişi tarafından kullanılan başlıca takviyedir. Kreatin daha güçlü olmalarına ve daha iyi bir performans sergilemelerine yardım eder. Ayrıca kreatinden elde edilen katma kas kütlesi daha fazla yağ yakmalarına olanak verir.

Vejetaryenler: Vejetaryenler sağlıklı olmak için kreatin takviyesi alırlar. Daha önce belirttiğimiz gibi, kreatin eksikliği birçok sağlık sorununa yol açabilir.

Konuyla İlgili Düşüncelerinizi Gymbatforum da Paylaşın..

YORUMLAR

WORDPRESS: 0