Kreatin Monohidrat

Kreatin Monohidrat

Kreatin Nedir?

Basit bir ifadeyle, kreatin kaslarınıza enerji temin eden bir bileşiktir. Kreatin insan vücudu tarafından üretilmekle birlikte başta taze et olmak üzere bazı yiyeceklerde de bulunur. Karaciğer, pankreas ve böbreklerde üretilen kreatin, kan dolaşımı yoluyla vücuttaki kaslara iletilir.  Kasa ulaştıktan sonra, fosfokreatine (kreatin fosfat) dönüştürülür. Bu çok güçlü metabolit, kasların üst düzey enerji kaynağı olan ATP’nin yenilenmesi için kullanılır. Antrenman yaptığınızda, ATP seviyeniz hızlı bir şekilde düşer. Kreatin ATP seviyesini yenilemekten sorumludur.

Kreatin ve Atletik Performans

Son yirmi yıldır Kreatin tüm atletik performans takviyelerinin kralı olarak ortaya çıkmıştır. Üstelik bunun iyi bir nedeni de vardır. Kreatin alımı vücudunuzun kreatin fosfat enerji sistemini yükseltir. Bu da daha fazla enerjiyle daha uzun süre kendinizi zorlamanıza olanak verir. Kreatin antrenman yaparken kritik zamanlarda ihtiyacınız olduğunda patlayıcı enerjiden yararlanabilme yeteneğinizi de arttırır. Ayrıca klinik çalışmalarda kreatinin dayanıklılığı ve yağsız kas kütlesini arttırdığının ortaya konulduğunu da belirtmek gerekir.

Kreatinin Anabolik Etkileri

Anabolik terimi yağsız kas kütlesindeki gelişmelerle ilişkilidir. Kreatin takviyesi yağsız kas kütlesini geliştirmek üzere çeşitli seviyelerde çalışır.

Antrenman Performansı ve Kreatin

Kreatin daha fazla tekrar yapabilme gücüyle birlikte daha uzun süre ve daha sıkı bir antrenman yapabilmenize olanak verdiğinden, antrenmanınızın yoğunluğu artar. Bu yoğunluk artışı vücudunuzu daha sonra kreatin takviyesi olmadan da adapte olmaya ve daha fazla büyümeye zorlar.

Kreatin ve Hücre Büyümesi

Hücre metilasyonu konusuna değindik ve kreatinin iyi bir sağlık ve düzgün bir hücre büyümesi için gerekli olduğunu gördük. Taze et tüketimini sınırlandıran bir diyet yeni  kas hücresi büyümesi için uygun olmayan bir diyettir. Bu gerçek, sporcuların ve vücut geliştiricilerin günlük protein gereksinimine başka bir boyut eklemektedir. Yalnızca amino asit ve ham maddeler için ekstra proteine ihtiyaç duymazsınız, aynı zamanda taze et kaynaklarından elde edilen kreatin hücrelerin güçlü ve sağlıklı olmasını da sağlar.

Kreatin ve Kas Hacimlendirme

Kas hacimlendirme şüphesiz kreatin anabolizmasının hakkında en fazla konuşulan formudur. Kreatin takviyesi kas hücrelerinin suyla şişmesine yol açar. Bu şişme de daha iyi bir kas hissi ya da pompalanması sağlar. Dolayısıyla, kas şişmesi hücreyi hayati yapısal ve enzimatik proteinlerin üretimini arttırmaya teşvik eder. Kısacası, kreatin bir hücreyi genişletmekle kalmaz, aynı zamanda hücreyi güçlendirir. Kas hücrelerinin bu şekilde hacimlendirilmesi, yağsız kas kütlesinde de genel bir artış sağlar.

Kreatin takviyesi ayrıca aşağıdaki özellikleriyle kas büyümesini ve onarımını da arttırır:

  1. Bir antioksidan olarak çalışan kreatin, zararlı serbest radikalleri yok etmek için çalışır, kas hücresi zarlarını güçlendirir  ve kas hücrelerinin daha etkin  şekilde onarılmasına ve büyümesine olanak verir.
  2. Kreatin kas asitliğini tamponlama işlevi görür. Düzgün PH dengesi olmadığında kas çok daha kolay bir şekilde yorulacaktır.
  3. Kreatin kas dokusu içerisindeki uygun kalsiyum seviyesini düzenlemeye yardımcı olur, bu da düzgün kasılmalara olanak verir. Düşük kreatin seviyesi kalsiyum dengesizliğine yol açabilir ve bu da performansta düşüşe sebep olabilir.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0