Kreatin ile Ağırlıkları Arttırın!

Kreatin ile Ağırlıkları Arttırın!

Günümüzde besin destekleri kategorisinde belki de etkinliği en çok kabul edilen ve değer bulan maddelerden biridir kreatin. Hatta birçok olimpik sporcunun 1992 Barselona olimpiyatlarında kreatin kullandığı herkes tarafından bilinen bir durumdur. Günümüzde de kreatin kullanımı birçok spor komitesi tarafından serbest bırakılmıştır.

 creatine-11
Peki nedir bu kreatin? Aslında kreatin maddesinin birçok formu bulunmaktadır. kreatin monohidrat başta olmak üzere, creatine ethyl ester, creatine malate, creatine magnezyum chelate ve daha birçok formda kreatin uluslar arası pazarda satışa sunulmaktadır. Bununla birlikte en çok etkileri tespit edilen ve en yaygın kullanılan versiyonu kreatin monohidrat tır. Kreatin de diğer birçok besin maddesi gibi doğal yollardan alınabilir. Ancak doğal yollardan fayda gösterebilecek düzeyde kreatin almamız için günde en az 1 kg kırmızı et tüketmemiz gerekmektedir. Bu da birçok açıdan pek mümkün olmadığından daha çok besin desteği yoluyla hem amatör hem de profesyonel sporcular tarafından sık sık dönemsel olarak tüketilmektedir.

creatine-33
Biz yazımızda en çok tüketilen ve piyasada bulunan versiyonu olan monohidrat versiyonunun kullanımı üzerinden gideceğiz. Kreatin günde ortalama olarak 5 gram civarında tüketilmelidir. Tabi kreatinin birkaç farklı tüketim metodu vardır. Kreatin alındığı anda etki gösteren bir madde değildir. Kaslardaki kreatin depolarının takviye edilen kreatine doyması için en az 1 haftalık bir sürecin geçmesi gerekmektedir. Bazı kullanıcılar bu süreyi azaltmak için kreatin yüklemesi dediğimiz yönteme başvururlar. Bu yöntemde ilk 1 hafta boyunca her gün 5 gr lık birkaç doz alınır. Diğer yöntem ise ilk günden itibaren sadece 5 gr lık bir kreatin alımı yapmaktır. Tabi bu şekilde kreatinin gerçek etkilerini görmek yükleme yöntemine göre biraz gecikebilir. Kreatin suyla karışıp tüketilebildiği gibi, basit şeker içeren bir meyve suyuyla alındığında (ör: üzüm suyu vb.) vücut tarafından emilimi artmaktadır. Ve tavsiye edilen kullanım şekli özellikle antrenman sonraları basit şeker içeren bir içecekle birlikte tüketimidir. Kreatin vücutta böbrekler tarafından emilir. Bu nedenle çok uzun sürelerde kullanılması böbrek sağlığı açısından tavsiye edilmemektedir. Bu nedenle yaklaşık iki aylık bir kullanımdan sonra en az 2 haftalık kreatin bırakma dönemleri yaparak hem kreatinin zamanla azalan etkilerini yeniden kullanımla yüksek düzeyde hissetmemizi sağlarız, hem de böbreklerimizi dinlendirerek olası olumsuz etkileri bertaraf etmiş oluruz.

creatine-22
G
enellikle kreatin monohidrat kullanımının birinci haftasıyla birlikte vücutta bir miktar su tutma olayı gerçekleşir. Bu tamamen kreatinle dolmaya başlayan kasların suyu içine çekmesi nedeniyle gerçekleşir. Olağan ve gerekli bir durumdur. Kreatin kullanırken mutlaka içtiğimiz su miktarını arttırmalıyız, bu kreatinin etkilerini sağlamak için gereklidir. Zaten kullanım esnasında susama hissiniz de artacaktır ki bu son derece normal ve korkulmaması gereken bir durumdur. Vücut su miktarının artmasıyla kreatin kullanırken tartıda birkaç kg fazla çıkmanız olasıdır. Bu da kreatinin kaslara büyüme amaçlı çektiği sudan ibarettir ve kullanıma ara verildiğinde veya bırakıldığı kısa süre içersinde vücut bu fazla suyu atacaktır. Size geri kalan ise o dönem boyunda ekstra kas kazanımınız olacaktır. Kreatin monohidrat özellikle patlayıcı güç antrenmanlarında çok etkilidir. Yazımızın başlığında da belirttiğimiz gibi kullanmaya başladıktan kısa bir süre sonra kullandığınız ağırlıkların artmaya başladığını görmeniz olasıdır. Özellikle protein ve karbonhidrat tüketimi ile desteklendiğinde kreatin bulk (hacim) dönemlerinin vazgeçilmez ve etkili besin desteğidir.

Untitled-13

YORUMLAR

WORDPRESS: 0